Jesteś tutaj:-, iPhone, Newsy, Sprzęt, Top7-Wykryto lukę w iPhone, której nie naprawi żadna łatka

Wykryto lukę w iPhone, której nie naprawi żadna łatka

Specjaliści dziedzinie cyberbezpieczeństwa znaleźli sposób, jak włamać się do milionów iPhone i iPad. Luka dotyczy wszystkich urządzeń z procesorami od A5 do A11, czyli od iPhone 4S do iPhone X.

Podatność na atak występuje w momencie ładowania systemu operacyjnego. Funkcja jest zależna od procesora i nie można jej wyeliminować poprzez aktualizację oprogramowania.

 

 

Odkrycia, pozwalającego zrealizować jailbreak dla znacznej części urządzeń iOS, niezależnie od zainstalowanej na nich wersji systemów operacyjnych, dokonał haker pod nickiem axi0mX. Nazwał on odkryty exploit checkm8, czyli „szach i mat”. To pierwsza luka w programie ładującym iPhone’a, która została odkryta. Nie jest wykluczone, że wiedzieli o niej producenci sprzętu dla służb specjalnych, które umożliwia pobieranie danych z iPhone.

 

 

Apple nie jest w stanie zmienić kodu zaszytego w procesorze więc luka póki co pozostaje nienaprawialna. Axi0mX pozwoli stworzyć jailbreak dla większości istniejących obecnie w rękach użytkowników iPhone i iPad.  Procedura checkm8 ma jednak swoje ograniczenia: wymaga fizycznego dostępu do urządzenia i pozwala tylko na „przywiązany” jailbreak (czyli należy go powtarzać przy każdym uruchomieniu).

Ważne jest również to, że nie omija on zabezpieczenia TouchID i Secure Enclave. Czyli nawet jeśli chroniony kodem PIN iPhone wpadnie w niepowołane ręce, to checkm8 nie pozwoli na dostęp do danych użytkownika.Autor |2019-10-02T13:31:43+02:002 października 2019 13:31|Kategorie: Bezpieczeństwo, iPhone, Newsy, Sprzęt, Top7|Tagi: , , , , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.