Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Raporty i prezentacje, Tablety-Bitdefender – cyber-zagrożenia, czyli co nas atakowało w Polsce

Bitdefender – cyber-zagrożenia, czyli co nas atakowało w Polsce

Każdego roku eksperci Bitdefender przyglądają się cyber zagrożeniom, które najczęściej dotykają ludzi na całym świecie. Z analizy ponad 500 milionów użytkowników korzystających z oprogramowania Bitdefender łatwo zauważyć, które ataki występują najczęściej.


W roku 2017 zaobserwowano tendencję wzrostową liczby infekcji i sposobów, jakie wykorzystują hakerzy, aby włamać się do naszych systemów i wykradać, bądź blokować nasze dane.

W tym roku zagrożenie wzrasta szczególnie ze strony ataków typu Ransomware. Wśród nich najbardziej niebezpiecznym okazał się WannaCry, który wykorzystywał lukę, aby wkraść się do urządzenia i zablokować pliki, a następnie żądać za nie okupu.

Wciąż jednak w sieci pojawiają się niebezpieczne wirusy, które uprzykrzają życie i mogą wyrządzić poważne szkody potencjalnej ofierze.

Eksperci Bitdefender przyjrzeli się najczęściej występującym zagrożeniom w sieci od początku 2017 roku w Polsce i sporządzili raport, który przedstawia się następująco:

Statystyki dotyczące złośliwego oprogramowania komputerowego w miesiącach styczeń – maj 2017:

  Jak możemy wyczytać z wykresów, najczęściej występującymi zagrożeniami w tym roku na komputerach są między innymi adware i spyware, czy exploity. Należy zatem uważnie korzystać z przeglądarki internetowej i sprawdzać jakie programy pobieramy na dysk.

  Jakie wnioski płyną z zestawienia zagrożeń na systemy Android? Przede wszystkim należy uważać na konie trojańskie ukrywające się (często) w reklamach, gdy przeglądamy sieć lub korzystamy z jakiejś aplikacji. Szczególnie niebezpieczne miesiące jeśli chodzi o ten typ ataku występowały w styczniu i marcu tego roku.

  Jednak takie infekcje grożą nam również podczas pobierania plików, czy przy instalowaniu aplikacji – która może okazać się podrobioną wersją, stworzoną jedynie w celu zmylenia ofiary i włamaniu się do jej telefonu.

Jak się chronić przed zagrożeniami w sieci?

Aby zabezpieczyć swoje urządzenia zarówno przed wspomnianym ransomware oraz atakami typu malware, adware, koniami trojańskimi, czy innymi często występującymi:

 • najlepiej nie pobierać plików z niezaufanych stron,
 • nie klikać w podejrzane linki i reklamy,
 • nie pobierać niezweryfikowanych załączników ze skrzynki pocztowej,
 • uważać na jakie strony wchodzimy i z jakich aplikacji korzystamy,
 • a także zaopatrzyć się w dobry program antywirusowy, który zapobiega tego typu atakom.

źródło: Bitdefender

KanAutor |2017-06-16T07:21:05+02:0016 czerwca 2017 07:21|Kategorie: Bezpieczeństwo, Inne, Newsy, Raporty i prezentacje, Tablety|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.