Jesteś tutaj:-, Inne, Internet, Newsy, Tablety-Ankieta-pułapka w WhatsApp – możesz słono zapłacić

Ankieta-pułapka w WhatsApp – możesz słono zapłacić

Tym razem to osoby korzystające z WhatsApp – popularnego komunikatora mobilnego – padły ofiarą cyberoszustów. Jak informują eksperci z firmy ESET, wybrani użytkownicy WhatsApp otrzymują od jakiegoś czasu wiadomości z linkiem do ankiety-pułapki. W zamian za jej wypełnienie obiecywane są im atrakcyjne vouchery do McDonald’s, sklepów IKEA czy H&M. Użytkownik, który wypełni ankietę, zamiast obiecanego kuponu wpada w pułapkę płatnej usługi SMS Premium.

Ankieta w różnych językach wykorzystująca logo McDonalds
Ankieta w różnych językach wykorzystująca logo McDonalds

Wszystko zaczyna się od wiadomości w komunikatorze WhatsApp, która zawiera link do formularza ankietowego. Za jego wypełnienie i przesłanie do niego linka swoim 10 znajomym, użytkownik ma otrzymać bon do konkretnego sklepu czy restauracji. Jednak jak informują eksperci z firmy ESET, po wypełnieniu ankiety i podaniu swoich danych ofiara nie otrzymuje kuponu, ale zostaje zapisana na płatną usługę SMS Premium. Dodatkowo na jej urządzeniu mogą zostać zainstalowane potencjalnie niepożądane aplikacje m.in. programy wyświetlające reklamy (adware).

W tej pułapce cyberprzestępcy korzystają z socjotechniki i usiłują nakłonić użytkownika do wykonania określonej czynności. Wykorzystując geolokalizację, dopasowują komunikat skierowany do użytkownika, ustawiając odpowiedni język oraz walutę, w której ma zostać wystawiony voucher. Dodatkowo cyberoszuści wykorzystują nazwy firm znanych na całym świecie. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nieostrożny użytkownik może dać się nabrać i wpaść w pułapkę, która może go słono kosztować.

Aby uchronić się przed takimi zagrożeniami, należy z rozwagą podchodzić do propozycji odbioru darmowych bonów. Warto także wyposażyć swoje urządzenie mobilne w aplikację antywirusową, która chroni przed zagrożeniami, próbami phishingu, a także potencjalnie niepożądanymi aplikacjami.

źródło: ESET

KanAutor |2015-11-12T14:20:41+02:0012 listopada 2015 14:20|Kategorie: Bezpieczeństwo, Inne, Internet, Newsy, Tablety|Tagi: , , , |2 komentarze

2 komentarze

  1. hipol 12 listopada 2015 w 18:28 - Odpowiedz

    Jedynym skutecznym zabezpieczeniem jest zablokowanie usługi premium. Z tych pułapek „ktoś” pobiera dla siebie 23% VAT-u.

  2. Atomek 12 listopada 2015 w 22:26 - Odpowiedz

    Niestety w każdym normalnym i cywilizowanym państwie taki oszust który podpisuje umowę o świadczenie usług premium był by już dawno za kratkami. No ale przecież żyjemy w Polsce. Tu prawo bardziej chroni bandziorów i oszustów niż uczciwych.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.