Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Raporty i prezentacje, Rynek, Tablety-75 pro. posiadaczy smartfonów korzysta także z komputera stacjonarnego i laptopa

75 pro. posiadaczy smartfonów korzysta także z komputera stacjonarnego i laptopa

Od dłuższego czasu ceny sprzętu elektronicznego maleją, więc coraz więcej osób może sobie pozwolić na posiadanie większej ilości różnych urządzeń cyfrowych. Są to nie tylko komputery stacjonarne czy laptopy, ale coraz częściej smartfony oraz tablety.

Z ankiety* przeprowadzonej na zlecenie Kaspersky Lab przez organizację badawczą „O+K” wynika, że blisko siedemdziesiąt pięć procent posiadaczy smartfonów korzysta także z komputera stacjonarnego i laptopa. Dodatkowo, co piąty ankietowany zadeklarował, że korzysta równocześnie z tabletu.

Systemy operacyjne zainstalowane w tych urządzeniach znacznie się od siebie różnią, a co za tym idzie – konieczne jest zastosowanie na nich specjalizowanych rozwiązań bezpieczeństwa.

Urządzenia mobilne, takie jak tablet czy smartfon, są infekowane najczęściej poprzez szkodliwe aplikacje udające pożyteczne programy (np. notatnik, przeglądarka multimediów). W rzeczywistości programy te mogą wysyłać drogie SMS-y bez wiedzy użytkownika, kraść dane związane z bankowością elektroniczną itp. – wachlarz funkcji jest ograniczony wyłącznie potrzebami i umiejętnościami cyberprzestępców. Dodatkowo, z racji rozmiarów, łatwiej o zgubienie lub kradzież tego typu sprzętu. Wymaga to zastosowania nie tylko rozwiązań chroniących przed mobilnymi szkodnikami, ale także pozwalających na zdalne zarządzenie urządzeniem: kasowanie danych, lokalizacja zgubionego telefonu czy też szyfrowanie ważnych informacji.

Komputery stacjonarne, laptopy oraz netbooki potrzebują ochrony na innych płaszczyznach. Niezależnie od tego, czy korzystamy z PC-ta czy Maka – częste przeglądanie stron internetowych, portali społecznościowych, korzystanie z komunikatorów i odbieranie poczty sprawia, że komputer jest narażony na ataki, a sam użytkownik może paść ofiarą wyłudzenia danych lub aplikacji przechwytującej informacje.

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko infekcji jest synchronizacja sprzętu mobilnego z komputerem. Podczas tego procesu z jednego sprzętu na drugi przenoszone są dane, które mogą zawierać pliki nieszkodliwe na platformie mobilnej, ale uaktywniające się w tradycyjnym systemie operacyjnym. Odwrotna sytuacja jest równie prawdopodobna.

Warto pamiętać, że zabezpieczenie tylko jednego z posiadanych urządzeń jest niewystarczające i nie daje pełnej ochrony – Przypomina Maciej Ziarek, analityk zagrożeń, Kaspersky Lab Polska. „Jeżeli posiadamy kilka różnych urządzeń, dobrym pomysłem może być zaopatrzenie się w pakiet oferujący wieloplatformową i uniwersalną ochronę naszego sprzętu”.


*Ankieta została przeprowadzona przez niezależną organizację badawczą „O+K” na zlecenie Kaspersky Lab. Badanie prowadzono w kilku etapach w 20 krajach na całym świecie wśród użytkowników internetu. W ostatnim etapie (przeprowadzonym w październiku 2011 r.) ankietowano 7 000 użytkowników, w tym 252 z Polski.

źródło: Kaspersky Lab

Kan

Autor |2012-03-01T17:28:03+01:001 marca 2012 17:28|Kategorie: Bezpieczeństwo, Inne, Newsy, Raporty i prezentacje, Rynek, Tablety|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile