MM9360 ACTIVE 360 waży 80 g, a jej rozmiary to 45 x 44 x 56 mm. A to oznacza, że jest bardzo mobilna i zmieści się w kieszeni, wraz z akcesoriami nie zajmie nam dużo miejsce także w plecaku.


Jej pomarańczowa obudowa jest wykonana przyjemnym w dotyku, matowym tworzywem sztucznym. Urządzenie ma gwint statyw, dzięki czemu możemy wkręcić do niego statyw czy selfie stick.


To niezbędny dodatek, który umożliwia rejestrowanie filmów bez widocznej na filmach dłoni nagrywającego. Kamera tego typu nagrywa film 360 stopni, czyli rejestruje obraz wokół własnej osi. W klasycznym filmie to kamera wędrowała, przesuwała się i ukazywała coraz to inne elementy otoczenia. W filmach nakręconych za pomocą kamer 360 stopni to widz przesuwa się po ekranie i odsłania kolejne fragmenty kadru. Dzięki temu użytkownik może zwrócić uwagę na różne detale, postacie i elementy tła, które w klasycznym filmie byłyby dla niego niedostępne.


Na górze umieszczono obiektyw z matrycą 16 MP. Testowany sprzęt, to kamera sferyczna jest wyposażona w jeden obiektyw, który rejestruje obraz w postaci sfery (okrągły), który jest następnie spłaszczany do takiej postaci, by był możliwy jego obrót. Umożliwia on nagrywanie szerokokątne, z polem widzenia: w poziomie 360 stopni, w pionie 220 stopni.



Korzystanie z kamerki MM9360 ACTIVE 360 jest niezwykle proste. To nieduże i lekkie urządzenie ma tylko 4 małe przyciski (włącznik/wyłącznik/wybór trybu – krótkie naciśnięcie pozwala na wybór trybu pracy kamery, OK „Dioda nagrywania” – odpowiadający za robienie zdjęć lub uruchamianie trybu nagrywania wideo oraz przycisk w górę/ WIFI i przycisk w dół) oraz diodę informacyjną o stanie działania kamery.

Diody::

    1. Zielona dioda informująca o działaniu urządzenia. Podczas nagrywania filmu, zielona dioda na urządzeniu świeci światłem przerywanym. Po zakończeniu nagrywania dioda cyklicznie zapala się na dłuższą chwilę. Podczas odtwarzania oraz w trybie czuwania, dioda świeci światłem ciągłym.

    2. Niebieska dioda informująca o działaniu sieci Wi-Fi. Gdy sieć Wi-Fi jest włączona, niebieska dioda świeci światłem ciągłym. Po ustanowieniu połączenia dioda cyklicznie miga. Po zamknięciu połączenia Wi-Fi, niebieska dioda gaśnie.

    3. Czerwona dioda – wskaźnik ładowania. Podczas uruchamiania urządzenia czerwona dioda miga trzykrotnie. Podczas ładowania, dioda cyklicznie zapala się i gaśnie. Po zakończeniu ładowania dioda gaśnie. Podczas wyłączania urządzenia dioda miga, a następnie gaśnie.

Do prostej obsługi MM9360 ACTIVE 360 posiada wbudowany ekran TFT LCD 0,96”. Po włączeniu kamery, krótkie przyciśnięcie włącznika pozwala na zmianę trybów urządzenia. Tryby ułożone są w następującej kolejności: Kamera / Fotografia / Nagrywanie filmów w zwolnionym tempie / Ustawienia.


Kamera umożliwia połączenie z urządzeniami z systemem Android oraz iOS przez Wi-Fi. Swoje filmy możemy udostępniać na YouTube, a ostatnio także na Facebooku. A jak oglądać filmy 360-stopni na smartfonie? Zdecydowanie najbardziej immersyjnym, zapewniającym najciekawsze doznania sposobem jest wykorzystanie gogli do wirtualnej rzeczywistości. Jeśli nie posiadacie takich urządzeń to jeszcze nic straconego. Na smartfony z systemem Android powstało wiele aplikacji umożliwiających oglądanie 360ᵒ filmów bez gogli VR.


Producent, w tym celu zaleca zainstalować dedykowaną aplikację „XDV360” na urządzenia mobilne, lub pod Windowsa. Warto to zrobić, bo MM9360 nie ma wyświetlacza do podglądu rejestrowanego materiału, więc aby zobaczyć efekt nagrywania musimy skorzystać z zewnętrznego urządzenia.


Aplikacja umożliwia podgląd nagrywanych filmów w czasie rzeczywistym na naszym urządzeniu mobilnym i wyświetlanie stworzonych wcześniej materiałów, a także zapisywanie materiałów na urządzeniu, usuwanie plików z kamery oraz ich udostępnianie. Dzięki goglom VR jesteśmy w stanie widzieć nagrany obraz ze środka rejestrowanego obszaru.


Możemy rozglądać się we wszystkie kierunki oraz podziwiać dookoła widzimy miejsce, gdzie film został nagrany bądź gdzie wykonano zdjęcie.


Obsługa aplikacji nie powinna nikomu sprawić problemu. Chociaż często potrafi wystawić naszą cierpliwość na naprawdę trudną próbę. Gdy widzimy ciekawe zdarzenie, a na podłączenie przez Wi-Fi Direct musimy przeznaczyć często nawet ok. 20 s. (wyszukanie sieci, włączenie aplikacji i oczekiwanie na rejestrację w aplikacji), więc warto brać to pod uwagę. No cóż można zrezygnować z tego sposobu i nagrywać bez aplikacji, ale jak już wcześniej napisałem, nie bardzo wiemy, co „wpada” do naszej kamerki. Producent umożliwia także podpięcie metadanych sferycznych przez narzędzie Spatial Media Metadata Injector.

Interfejs kamery wyposażony jest w port micro USB oraz Micro HDMI typ D i slot na kartę SD (max 64GB). Tylko, po zainstalowaniu karty microSD możemy nagrywać i robić zdjęcia, ponieważ urządzenie nie posiada pamięci wewnętrznej. Przy pomocy przewodu HDMI (który nie stanowi części zestawu) możliwe jest wyświetlanie nagranych filmów oraz zdjęć na dowolnym telewizorze obsługującym wejście cyfrowe. Na spodzie znajdziemy też gniazdo na akumulator 1000 mAh. Żywotność baterii, według producenta to 120 min. nagrywania wideo w rozdzielczości 1440p, 30 klatek na sekundę. W praktyce spokojnie możemy zrobić sobie całodzienny wypad, z dala od źródła zasilania bez obawy, że na zarejestrowanie wyjątkowego zdarzenia chwile braknie nam energii. Oczywiście mam na myśli nagrywanie „od czasu do czasu”, a nie ciągłą rejestrację naszego wypadu w teren. Dla takiej okoliczności, warto zabezpieczyć się w zapasowe źródło zasilania – power bank. Urządzenie ładuje się poprzez port microUSB