Jesteś tutaj:-, Newsy, Poradniki-Dodatkowa pamięć zawsze pod ręką – wszystko na temat dysków zewnętrznych

Dodatkowa pamięć zawsze pod ręką – wszystko na temat dysków zewnętrznych

Obecnie coraz więcej danych przechowujemy na zdalnych serwerach, w tzw. chmurze. Są jednak pliki, które ze względu na swoje rozmiary lub wartość, bezpieczniej i wygodniej jest archiwizować na własnych nośnikach pamięci. Do zapisu niedużej liczby informacji wystarczający okaże się pendrive, lecz przy ich większej ilości warto rozejrzeć się za przenośnym dyskiem.

Kiedy warto kupić dysk zewnętrzny?

Dodatkowa pamięć w postaci dysku zewnętrznego bardzo dobrze sprawdzi się jako nośnik do przechowywania kopii zapasowych plików. Zabieranie do pracy lub szkoły komputera, na którego dysku zapisana jest jedyna kopia cennych dokumentów, jest ryzykowne. Narażamy się na kradzież sprzętu lub uszkodzenie dysku spowodowane wstrząsami, upadkami lub zmianami temperatur.

A może w drugą stronę? Po co zabierać ze sobą komputer, jeśli możemy przenieść tylko najważniejsze dane zapisane na przenośnym dysku? Zewnętrzne nośniki danych nie wymagają instalacji, więc bez problemu podłączymy je do innych urządzeń, w tym smartfonów i tabletów.

Dysk zewnętrzny to dobre rozwiązanie do tymczasowego magazynowania danych. Żyjemy w czasach, w których w ciągu jednego dnia korzystamy z wielu urządzeń elektronicznych. Bezprzewodowe przesyłanie między nimi dużych plików (np. filmów) nie sprawdzi się – zabiera dużo czasu i jest niewygodne. Możemy też pójść o krok dalej i dysk zewnętrzny podłączyć do routera tworząc w ten sposób prosty i tani dysk sieciowy, do którego dostęp uzyskujemy ze wszystkich urządzeń znajdujących się w zasięgu sieci Wi-Fi.


HDD czy SSD?

Na rynku dostępne są dwa typy dysków zewnętrznych, które różnią się między sobą zasadą działania. Dysk HDD (hard disk drive) to konstrukcja znana od prawie 60 lat. W jego obudowie zamknięte zostały wirujące talerze, na których przechowywane są dane, a także głowice elektromagnetyczne pozwalające na ich zapis i odczyt.

Dyski SSD (solid state drive) to urządzenia znane od dawna, jednak na szeroką skalę stosowane dopiero od kilku lat. W takich dyskach nie znajdziemy ruchomych elementów. Są one zbudowane w oparciu o pamięć flash – zupełnie tak jak pendrive czy karta pamięci.

Rozmiar

Rozmiar nie będzie istotny jeśli dysk zewnętrzny będzie wykorzystywany do wykonywania kopii zapasowych i przez większość czasu będzie leżał w jednym miejscu. Co innego jeśli nośnik danych ma stać się towarzyszem różnego rodzaju wyjazdów. Dyski HDD dostępne są w dwóch rozmiarach – 2,5 cala i 3,5 cala. Warto dodać, że wersja 3,5 cala wymaga dodatkowego zasilania (poza kablem USB podłącza się go do prądu), a więc rozwiązanie traci na mobilności. Liderami pod względem rozmiarów są przenośne dyski SSD. Przypominają pamięci USB, są lekkie i z łatwością mieszczą się w kieszeni.

Pojemność

W dzisiejszych czasach zniknęło ograniczenie pojemności, a jedyną barierą jest cena. Klasyczne dyski HDD są znacznie tańsze, dlatego nośnik o pojemności 6 TB kupimy w podobnej cenie co dysk SSD o pojemności 1 TB.

Prędkość

Dyski SSD to zdecydowani liderzy w tej kategorii. Pozwalają na osiągnięcie prędkości zapisu i odczytu na poziomie 500 MB/s. Oznacza to, że plik o rozmiarze 5 GB zostanie skopiowany w zaledwie 16 sekund. – czyli ponad 4 razy szybciej, niż w przypadku zewnętrznego dysku HDD. Istotnym parametrem jest również czas dostępu do plików, czyli okres pomiędzy wysłaniem żądania a otrzymaniem odpowiedzi. W przypadku dysków HDD jest to uzależnione od części mechanicznych – głowica potrzebuje czasu, aby ustawić swoją pozycję i odnaleźć potrzebne dane na talerzach. Zazwyczaj są to wartości rzędu 12 milisekund. Dyski SSD nie posiadają ruchomych części, a więc czas dostępu zależy tylko i wyłącznie od rodzaju pamięci flash.

Przenośny dysk SSD jest dla Ciebie jeśli:

 • Zależy Ci na prędkości odczytu i zapisu
 • Potrzebujesz urządzenia o kompaktowych rozmiarach
 • Zależy Ci na większej odporności na wstrząsy i upadki
 • Chcesz podłączać dysk do smartfonów i tabletów (niektóre dyski HDD mają z tym problem ze względu na niewystarczające zasilanie)

Przenośny dysk HDD jest dla Ciebie jeśli:

 • Potrzebujesz dysku do kopii zapasowych
 • Zależy Ci na dużej pojemności
 • Twój budżet jest mocno ograniczony

źródło: Plextor

KanAutor |2016-11-18T07:33:16+02:0018 listopada 2016 07:33|Kategorie: Inne, Newsy, Poradniki|Tagi: , , , |1 komentarz

1 komenarz

 1. retencja 18 listopada 2016 w 18:04 - Odpowiedz

  co z retencją danych na ssd

  dane wyparują po roku?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.