Jesteś tutaj:-, Newsy-Przegląd aplikacji: Clockwork Tomato

Przegląd aplikacji: Clockwork Tomato

W tym tygodniu przedstawiamy aplikację mającą poprawić wydajność naszej pracy. Jeśli ktoś z czytelników Telix miewa problemy z produktywnością, organizacją czy też koncentracją uwagi nad dłuższym, często nużącym zadaniem, to Clockwork Tomato może pomóc mu w zarządzaniu samym sobą i osiąganiu coraz lepszych wyników w czymkolwiek, czemu poświęci swój czas.


Clockwork Tomato jest tak naprawdę jednym z klonów Pomodoro – wyjątkowo popularnej aplikacji o tym samym działaniu, dostępnej na platformę iOS. Jest to również technika samoorganizacji wymyślona przez Włocha Francesco Cirillo, z czasów kiedy musiał przyswajać ogromne ilości wiedzy jako student, a nazwa pochodzi od kuchennego czasomierza w kształcie pomidora.


Zasada działania aplikacji jest bardzo prosta. Na samym początku rozpisujemy listę zadań do wykonania w ciągu dnia. Po uruchomieniu czasomierza Clockwork Tomato będzie odliczać 25 min. W tym czasie powinniśmy się skupić na wykonywaniu jednego zadania, bez odrywania się od niego na sprawdzenie maila, SMS’a, papierosa, facebooka itp. To tylko 25 min! Po upływie tego czasu mamy 5 minut przerwy.

Dlaczego akurat 25 min? Ponieważ jest to wystarczająca ilość czasu, byśmy mogli utrzymać naszą koncentrację na wykonywanym zadaniu bez efektu znużenia lub uśnięcia przed książką, komputerem czy dokumentami. Potem czeka nas nagroda – 5 minutowa przerwa podczas, której warto wstać od biurka, rozprostować kości, przejść kilka metrów, wyjrzeć przez okno itp.

Wracając do opisywanej techniki udowodniono, że wydajność pracy jest lepsza jeśli podzielimy ją na kilka mniejszych, ale za to bardziej intensywnych odcinków czasowych, będąc maksymalnie skupionym na wykonywanym zadaniu. Nasz organizm powinien lepiej znosić, krótszy 25 minutowy wysiłek podzielony na 5 minutowe przerwy, niż 3 godzinną, mało efektywną pracę, gdzie już na samą myśl wszystkiego się odechciewa.

Krótki odpoczynek ma za zadanie rozluźnić nasz mózg i ciało, odetchnąć, skupiając się na czymś innym. Jednocześnie nie jest to na tyle długa przerwa by wybić nas z rytmu wykonywanych obowiązków. Dopiero po 4 Pomodoro, czas na dłuższe 20-30min oderwanie się od powierzonych nam zadań. Idealny moment by coś zjeść, napić się czegoś ciepłego, sprawdzić maila, wykonać telefon itp. Najbardziej wydajni i zorganizowani robią sobie dłuższą przerwę dopiero po 6 cyklach.


Mamy do wykonania zadanie, które da się zrobić w 10 min? Połączmy je z innym, tak by być skupionym przez 25 min nad tym co jest w danym dniu do zrobienia. Dłuższe czynności wymagające co najmniej kilku cyklów Pomodoro wykonuje się o wiele przyjemniej z zastosowaniem tej techniki, niż siedzeniu przed biurkiem i (zazwyczaj) mało produktywnym robieniem 100 rzeczy na raz, przez kilka godzin.

Clockwork Tomato pozwala nam na regulację długości czasu trwania poszczególnych cyklów jak i krótszej i dłuższej przerwy. Jeśli proporcje (25min+5min x 4) + 20-30min nam nie odpowiadają, to nic nie stoi na przeszkodzie by to zmienić. Dodatkowo możemy ustalić jakim sygnałem dźwiękowym chcemy być powiadamiani po upływie określonego czasu, jak również to, czy podczas wykonywania zadania aplikacja ma wydawać z siebie dźwięk tykania zegarka na kształt kuchennych urządzeń tego typu.


Ponadto mamy możliwość ustawienia kolorów obu półkul zegara, czasu jaki został to upłynięcia pojedynczego cyklu Pomodoro, jak również krótszej i dłuższej przerwy. Wszystko widoczne na zegarze, którego widget możemy ustawić na jednym z pulpitów naszego smartfona.

Podsumowując Clockwork Tomato jest aplikacją, wykorzystującą znaną i sprawdzoną technikę organizacji swojego czasu, której celem jest poprawienie wydajności naszej pracy poprzez częste i krótkie przerwy, przy maksymalnym skupieniu na wykonywaniu jednej czynności, podzielonej na 25 min odcinki czasowe. Jeśli czas przemyka Ci przez palce i zależy Ci na zwiększeniu swojej produktywności, to Clockwork Tomato może się okazać strzałem w dziesiątkę. Zdecydowanie polecam!

Kamil KawczyńskiAutor |2012-12-14T18:58:53+02:0014 grudnia 2012 18:58|Kategorie: Inne, Newsy|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.