Nubia M2 lite (NX573J) działa w oparciu o, niestety wiekowy już system operacyjny Android w wersji 6.0 Marshmallow, który został w całości przykryty interfejsem użytkownika UI 4.0. Autorski interfejs użytkownika charakteryzuje się tym, że wszystkie nowe aplikacje lądują na pulpicie. Zapewnia on nie tylko awatary, zaawansowane możliwości przechwytywania ekranu oraz szeroką gamę skinów do wyboru, ale ostatnie ulepszenia interfejsu umożliwiają użytkownikom ograniczenie działania aplikacji w tle i zmniejszenie zużycia energii. Warto zwrócić uwagę na zupełnie nowe funkcje przechwytywania ekranu, z nowymi dodatkowymi motywami i możliwością tworzenia motywów własnych oraz funkcją rejestrowania ekranu oferują niezliczone możliwości personalizacji zrzutów ekranu. Rozbudowana funkcja robienia zrzutów ekranu pozwala na przechwytywanie zdjęcia – informacji, które rozciągają się na ekranie i automatycznie się nimi dzielić. Dostępne są też opcje wykonywania zrzutów ekranu w kształcie prostokąta, owalu lub serca, oraz własnego, ręcznie narysowanego unikalnego kształtu. Do, których możemy dodać tekst lub odręczną notatkę, aby zrzut ekranu był jeszcze bardziej spersonalizowany. Automatyczna funkcja „długiego zrzutu ekranu” z wielu okien ułatwia udostępnianie zdjęć i plików.  Należy podkreślić, że system jest dobrze zoptymalizowany, nie występują żadne przycięcia i działa on bardzo płynnie. Nakładka posiada język polski, a spolszczenie obejmuje prawie 100 % systemu.

ZTE w autorskim oprogramowaniu Nubia UI 4.0 zintegrowali funkcję FiT 2.0 (Frame Interactive Technology), która umożliwia wchodzenie w interakcje z systemem poprzez gesty wykonywane na krawędziach ekranu. Mi najbardziej przypadła do gustu funkcja dzielenia ekranu aktywowana jednym ruchem – przesuwając palcem od dolnej części ekranu w górę. Ekran zostanie podzielony na sekcję górną i dolną w orientacji pionowej oraz lewą i prawą w trybie poziomym. Warto podkreślić, że te same gesty mogą być wykorzystywane do różnych zadań.

DSCF5325

Nubia M2 lite

Nubia M2 lite dysponuje standardowym zestawem modułów łączności. Terminal posiada funkcję obsługi szybkiego transferu danych 4G/LTE. Szkoda, że producent nie wyposażył ten model w obsługę technologii NFC, nie wspominając o Hot Knot, które już nie tylko w chińskich smartfonach staje jest standardem.

Wbudowane Wi-Fi obsługuje sieci w standardzie 802.11 a/c. Karta sieciowa jest dość dobra, spokojnie łapie sygnał sieci domowej kondygnację wyżej, a połączenie jest stabilne i nie zostaje zrywane. Oprócz wymienionych cech smartfon wyposażony jest w Bluetooth 4.0 oraz GPS (z A-GPS) + GLONASS i BeiDou. Moduł GPS + GLONASS szybko znajdował położenie telefonu na mapie, nawet po tzw. zimnym starcie. Podczas testów nawigacyjnych nie zauważyłem żadnych opóźnień czy błędów.

Jeżeli chodzi o technikalia, to ZTE wyposażył swoje urządzenie najlepiej, jak tylko mógł, w budżetowym telefonie, w chwili wprowadzenia tego modelu na rynek. Sercem urządzenia jest 8-rdzeniowy chipset MTK MT6750. Nad grafiką czuwa układ graficzny Mali-T860 GPU. W połączeniu z 64 GB pamięci (dla użytkownika pozostaje ok.  50 GB) wewnętrznej i 3 GB pamięci RAM, tworzy to jeszcze dziś, jedno z mocniejszych urządzeń w tym segmencie rynku. Slot na kartę microSD umożliwia rozszerzenie pamięci o kolejne 128 GB. Taka specyfikacja wystarczy, aby telefon poradził sobie z każdą aplikacją, a w testach wydajności dotrzymywał kroku dużo droższej konkurencji. A podzespoły dają radę nie tylko podczas codziennej obsługi systemu operacyjnego i interfejsu, gdzie reakcja na polecenia jest natychmiastowa i powinien obsługiwać większość gier za sklepu play.

Poniżej możecie zapoznać się z tabelą wyników, jakie Nubia M2 lite osiągała  w popularnych benchmarkach.