Kolejnym z atutów Moto Z³ Play jest procesor Snapdragon 63 Qualcomm Snapdragon 636. Do dyspozycji otrzymujemy moc ośmiu, 64-bitowych rdzeni (4x 1.8 GHz Kryo 260, 4x 1.6 GHz Kryo 260) oraz układu graficznego Qualcomm Adreno 509 850 MHz. Smartfon wyposażono dodatkowo w 4 GB pamięci operacyjnej, zaś na dane dostępne jest 64 GB pamięci wewnętrznej, którą można rozszerzyć za pomocą karty microSD aż do 2 TB. Taka konfiguracja sprawia, że urządzenie zadowoli większość użytkowników urządzeń mobilnych, a fani gier będą z niego zadowoleni.  Smartfon płynnie odtwarza multimedia, i w zupełności wystarcza do zabawy nawet w najbardziej wymagające gry. Szkoda tylko, że podczas dłuższej zabawy SPU, troszkę się grzeje. Nie zauważyłem jednak, aby to miało wpływ na szybkość i płynność w obsłudze oprogramowania. Benchmark AnTuTu, którego używam do testów wyświetlił ponad 115500 punktów.

Moto Z³ Play pracuje, po zakupie pod kontrolą czystej edycji systemu operacyjnego Android 8.1, Oreo. Producent wprowadził tu tylko drobne zmiany, na przykład wyciągany z dołu zasobnik z aplikacjami, Gestach Moto, czy nawigacji jednym przyciskiem, które w tym wydaniu są naprawdę przyjazne w obsłudze. Wystarczy raz z nich skorzystać, by je polubić i zapomnieć o tradycyjnie uruchamianych funkcjach smartfona. Z kolei Wyświetlacz Moto zapewnia łatwy dostęp do wiadomości. Nie trzeba odblokowywać ekranu, by być na bieżąco i przy tym szybko oraz przede wszystkim dyskretnie przeglądać powiadomienia, a także niemal niezauważalnie odpowiadać na te najpilniejsze. Optymalizacja systemu jest poprawna, dzięki czemu telefon działa bardzo płynnie i stabilnie.  Fabrycznie zainstalowanych jest kilka narzędzi od Motoroli, które usprawniają obsługę urządzenia i sprawiają, że smartfon przewiduje, co użytkownik chce zrobić i robi to za niego.

Pomimo upychania do współczesnych telefonów coraz większej ilości różnych gadżetów, to o łączność jest najwięcej zapytań do testowanych urządzeń. Moto Z³ Play, pod tym względem niczego nie brakuje. Smartfon ma wbudowany szybki modem 4G/LTE kat. 13 oraz dwuzakresową kartę Wi-Fi IEEE 802.11 ac, moduł Bluetooth 5.0, NFC, a także odbiornik GPS.

Z łącznością za pośrednictwem Wi-Fi nie miałem najmniejszego problemu. Moduł sieci bezprzewodowej Wi-Fi zaimplementowany w Moto Z³ Play ma standardowy dla tego typu urządzeń zasięg. Odbiornika GPS ze wsparciem dla A-GPS używałem podczas jazdy samochodem i działał stabilnie i szybko łapał tzw. fixa.