Jeżeli przytrafi się nam awaria komputera i utracimy dane to w pierwszej kolejności warto zajrzeć do backupów i spróbować odnaleźć utracone pliki. Jeśli backup nie był tworzony lub został utworzony dawno, to zaczynamy szukać narzędzi do odzyskiwania danych. Jednym z programów, które można sprawdzić jest EaseUS Data Recovery. W wersji darmowej program ten pozwala na odzyskanie do 500 MB danych. Jeżeli straciliśmy więcej danych, to można rozszerzyć wersję do Pro, która nie ma takich ograniczeń.

Program testowaliśmy na relatywnie prostych zadaniach:

  • Odzyskanie danych ze sformatowanej w aparacie fotograficznym Leica karty SD
  • Odzyskanie danych ze sformatowanego w Windows Pendrive
  • Odzyskanie danych z dysku twardego na którym usunięto partycje

 

Test 1

W trakcie testu użyto karty micro SD firmy Samsung, na której znajdowały się pliki z mojego poprzedniego telefonu Android. Karta została sformatowana w aparacie Leica. Potem zrobiono parę zdjęć i ponownie sformatowano kartę pamięci.  Po włożeniu karty do komputera wyświetliło się drzewo katalogów aparatu cyfrowego. Program rozpoczął dokładny skan karty. Trochę on trwał ponieważ karta ma 32GB pamięci. Po dłuższej chwili program

odzyskał zapisane w pamięci zdjęcia wraz z miniaturkami.

home

Test 2

W drugim teście sformatowaliśmy pendrive USB przy użyciu funkcji pełnego formatowania. Trwa to długo, ale użytkownicy mogą się spodziewać, że dane zostaną trwale wymazane. Tak też się stało. Program nie był w stanie odzyskać danych usuniętych przy pomocy pełnego formatowania.

Jeśli natomiast wykonaliśmy tzw szybki format to nie było problemu. Podobnie jak w przypadku usunięcia pliku z przyciśnięciem przycisku Shift + delete. W obu przypadkach program odzyskał dane.

Z kolei szybki format dysku FAT32 do NTFS i dogranie paru plików o wielkości kilku MB nie dały pozytywnego wyniku. Pliki, które były wcześniej na pendrive nie zostały odtworzone. Jeżeli natomiast dokonaliśmy formatu z NTFS do FAT32 bez dopisywania plików to utracone dane zostały odzyskane. Warto więc zaznaczyć – jeśli przypadkowo sformatowaliśmy dysk to nie nagrywajmy na niego nowych danych.

easus scanning memory card

Skanowanie karty pamięci

 

Test 3

Jak wygląda sytuacja z dyskiem twardym ? Także w tym przypadku możliwe jest odzyskanie danych w przypadku usuwania ich z klawiszem Shift+Delete lub omyłkowego wrzucenia do kosza i opróżnienia go. Jeśli natomiast omyłkowo usunęliśmy partycję to tutaj Recovery Wizard nam nie pomoże.

 

Podsumowanie

Darmowy EaseUS Recovery Wizard daje nam podstawowe narzędzia do odzyskiwania danych. Czy to omyłkowo sformatowana karta SD w aparacie, usunięte z dysku pliki czy sformatowany pendrive – w takich przypadkach możemy liczyć na odzyskanie danych.

 

Program jest dostępny do pobrania na stronie producenta: EaseUS Data Recovery Wizard Free