Francuski producent tworząc swój flagowy smartfon pokazało, że można tworzyć naprawdę ładne smartfony, które przyciągną uwagę każdego potencjalnego nabywcy. Spoglądając na ten model od razu rzuca się nam w oczy nowoczesna stylistyka, podkreślona przez brak ramki po bokach wyświetlacza. Wyświetlacz chroniony jest warstwą szkła Gorilla Glass trzeciej generacji o zaoblonych krawędziach 2.5D dając złudzenie przestrzeni. Szklana powierzchnia rozciąga się wzdłuż krawędzi, tworząc elegancki łuk, który dokładnie łączy się z kompaktowym korpusem.

DSCF4882

Archos Diamond Omega

Diamond Omega świetnie leży w dłoni pomimo ekranu o dużej przekątnej i może sprawdzić się zarówno w roli urządzenia do codziennej pracy, jak i multimedialnego kombajnu dla graczy oraz osób, które w trakcie podróży chcą obejrzeć film lub nadrobić serialowe zaległości. W ciemnoniebieskiej obudowie smartfona, typu unibody Archos Diamond Omega osadzony został ekran IPS LTPS o przekątnej 5,73 cala i rozdzielczości 2040 x 1080 pikseli, w formacie 17: 9, który zapewnia wyjątkową jakość dla filmów i gier. Współczynnik gęstości pikseli wynosi tu 404 PPI. Urządzenie jest niezwykle smukłe dzięki swojej praktycznie bezramkowej konstrukcji. Wyświetlacz pokrywa aż 85% powierzchni przedniego panelu. Pierwsze wrażenie? – to naprawdę półka premium.

DSCF4885

Archos Diamond Omega

Ekran oferuje jasne, żywe i wysokiej jakości naturalnych (96 % nasyceniem) kolorów obrazy, i to pod każdym kątem patrzenia. Podświetlenie jest równomierne na całej powierzchni ekranu. Jasność wynosząca 500 nitów i niski poziom refleksów pozwala komfortowo korzystać z telefonu nawet w bardzo ostrym świetle. A w nocy wprost razi oczy. Telefon pozwala na ręczną regulację ekranu w szerokim zakresie temperatur barwowych na podstawie własnych preferencji. Chłodne kolory są bardziej przejrzyste, a kolory ciepłe bardziej przyjazne dla oczu.

DSCF4886

Archos Diamond Omega

Ponad wyświetlaczem znajduje się głośnik, różne czujniki oraz dwa aparaty do zdjęć z ręki z ekranem, jako lampą błyskową z przodu. Z przodu ARCHOS Diamond Omega znajdziemy podwójny aparat 5 MP (kąt widzenia 80 stopni), zaprojektowany z myślą o zdjęciach portretowych z tzw. efektem Bokeh (artystyczne rozmycia tła). W budowane narzędzia Face-Beautify, pozwalają retuszować zdjęcia w czasie rzeczywistym. Wybaczcie, ale oszczędzę Wam mojej facjaty – mogę jednak zapewnić, że wygląda to naprawdę bardzo zgrabnie. Zrobione nim selfie wygląda bardziej naturalnie i nie musi być dodatkowo obrabiane w aplikacji graficznej. Świetnemu ekranowi towarzyszy bardzo solidne doznanie podczas połączeń telefonicznych.  Słuchawka wydaje z siebie bardzo czysty i głośny dźwięk, nie ma też większych problemów z siłą sygnału sieci komórkowej. Rozwiązanie z dodatkowym mikrofonem wychwytującym i wygłuszającym dźwięki tła, to świetny pomysł. Rozmówcy nie uskarżali się na głośność czy jakiekolwiek zakłócenia podczas rozmowy, nawet na hałaśliwej ulicy. Nie powinniśmy też narzekać na głośność dzwonków, bo te grają z naprawdę dużym natężeniem.  Nie zabrakło również, bardzo ważnego zdaniem wielu użytkowników smartfonów, elementu – diodę powiadomień.  Ale nie wszystko poszło tak, jak byśmy chcieli, i na pięknym wizerunku francuskiego flagowca , z punktu widzenia ergonomii trochę brakuje do ideału. Przede wszystkim sensoryczne przyciski są zbyt słabo podświetlone i w dzień trudno w nie trafić.

DSCF4874

Archos Diamond Omega

U góry znajdziemy drugi mikrofon.

DSCF4878

Archos Diamond Omega

Na dolnej krawędzi Archos Diamond Omega skrywa port USB z OTG Type-C 2.0,  dodatkowy mikrofon i głośnik stereofoniczny. Po procesie strojenia, który odbywa się szybko i łatwo w dedykowanej aplikacji, w odtwarzanej muzyce i filmach usłyszymy nuty, niuanse i tony, dając nam doświadczenia w zakresie odsłuchu, które przeszło moje najśmielsze oczekiwania, to naprawdę niezła półka.

DSCF4877

Archos Diamond Omega

Spójrzmy sobie na boki Diamond Omega. Na lewej flance znajdziemy szufladkę do przechowywania dwóch kart – nanoSIM.

DSCF4873

Archos Diamond Omega

A po prawej stronie umieszczono regulatory głośności oraz włącznik. Są one dobrze wykonane z odpowiednim skokiem, brak zastrzeżeń.

DSCF4880

Archos Diamond Omega

Dopracowana w każdym szczególne, tylna obudowa sprawia wrażenie naprawdę solidnej, szkoda tylko, że niemiłosiernie łapie nasze odcisków palców. W jej górnym lewym rogu umieszczono podwójny obiektyw aparatu fotograficznego. Kamerki, wspomagane przez diodę LED, niestety nie tworzą z korpusem jednej płaskiej powierzchni. A to oznacza, że kiedy położycie sprzęt tyłem do powierzchni może grozić jego porysowanie powierzchni kryjącego go szkła. Z aparatem też wiąże się mała niedogodność, bardzo łatwo kamerkę zasłonić ręką przy wykonywaniu zdjęcia, o czym warto pamiętać, gdy chcemy szybko zrobić fotkę. Dopełnieniem jest czytnik linii papilarnych. Zastosowany w urządzeniu czytnik działa jak poprawnie – telefon odblokujemy w ciągu 0,2 sekundy. Nie trzeba nic wciskać i na nic czekać. Wystarczy musnąć go palcem i funkcja już działa.

Archos Diamond Omega korzysta z systemu Android w wersji 7.1 oraz interfejsu Nubia UI 5.0., zresztą specyfikacja testowanego smartfona pokazuje nam, że mamy do czynienia z wersją Nubia NX595J. Takie rozwiązanie nie tylko pozwala na lepszą optymalizację systemu i większą oszczędność energii, ale też oferuje szereg dodatkowych funkcjonalności.

Użytkownik może skorzystać z wygodnych gestów ekranowych lub wyświetlić menu kontekstowe, naciskając na ikonę wybranej aplikacji. Wchodzenie w interakcje z systemem poprzez gesty wykonywane na krawędziach ekranu, to nie tylko fajna zabawa, ale i bardzo ułatwia to życie. W tym telefonie taka pomoc faktycznie się przydaje. Warto podkreślić, że te same gesty mogą być wykorzystywane do różnych zadań.  Jak to działa pokazuje to poniższy film:

Należy podkreślić, że system jest dobrze zoptymalizowany, nie występują żadne przycięcia i działa on bardzo płynnie. Fabryczny zestaw aplikacji aż nadto tego, czego typowy użytkownik będzie potrzebować, na co dzień. Jeśli czegoś nie znajdziemy wystarczy sięgnąć do prawie nieprzebranych zasobów sklepu z aplikacjami Google Play.

Model Diamond Omega, w wersji NX595J zasilany jest przez 8-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 835, Octo-Core Kryo z zegarem 4×1.9GHz & 4×2.45GHz, w architekturze 64-bitowej wykonany w technologii 10 nm. Ten procesor w połączeniu z wysokowydajnym procesorem graficznym Adreno 540 @710 MHz i wspomagany przez 8 GB pamięci RAM LPDDR4X w benchmarkach, z wynikiem ponad 205 tys. punktów spokojnie może rywalizować z flagowymi smartfonami z najwyższej półki. Telefon wyposażono w 128 GB pamięci wewnętrznej UFS 2.1, z czego ponad 106 GB jest dostępnych dla użytkownika. Już same liczby wskazują na to, że urządzenie zapewnia najwyższy poziom wydajności w świecie smartfonów.  Telefon bez chwilowej nawet zadyszki uruchomia wymagające gry, czy pozwala przeglądać jednocześnie kilka pamięciożernych stron WWW. A jak to urządzenie działa w trakcie typowego użytkowania? Rewelacyjnie. Smartfon bardzo szybko reaguje na polecenia użytkownika i wszystko po prostu śmiga tak, jak powinno. Na minus jednak zaliczyłbym fakt, że sprzęt ten niestety nagrzewa się i to bardzo mocno. Ale nigdy ie zauważyłem, aby powodowało to problem w jego płynnym działaniu.

Jak przystało na urządzenie z najwyższej półki, Archos Diamond Omega zapewnia łączność 4G+/LTE Cat. 6 na obu kartach SIM. Mamy do wyboru Wi-Fi 802.11 ac (dual band 2.4G/5G), Bluetooth 4.1 oraz NFC. Smartfon sprawuje się bardzo dobrze podczas korzystania z przeglądarki. Płynnie działa przewijanie i przybliżanie stron, także tych najbardziej zaawansowanych. Pochwalić mogę go za płynne przechodzenie pomiędzy sieciami od 2G do LTE. Marudzić też nie mogę nad czułością Wi-Fi, która jest na wysokim poziomie.

Konfigurację dopełnia odbiornik GPS z A-GPS i port USB USB Type-C 2.0, do którego mamy możliwość podłączenia np. pamięci typu pendrive, gdyż wspiera OTG/HOST USB. GPS działa bardzo stabilnie i szybko, swoje koordynaty mogłem odczytać już po kilkunastu sekundach, precyzyjność lokalizacji (błąd 2-3 m) jest na przyzwoitym poziomie. Zachowania odbiornika na trasie pozwala na komfortowe korzystanie ze smartfona, jako nawigacji.