Smartfony stały się dla nas urządzeniem, z którego intensywnie korzystamy używając ich, zarówno do pracy jak i zabawy. Konstrukcja 9 Lite oparta została na chipsecie HiSilicon Kirin 659, wewnątrz którego pracuje ośmiordzeniowy procesor (4 rdzenie, 2,36 GHz, Cortex A53 + 4 rdzenie, 1,70 GHz, Cortex A53). Otrzymał on wsparcie 3 GB pamięci RAM, oraz układ graficzny Mali-T830 MP2, co umożliwiło płynną obsługę wielu zadań jednocześnie.  Przewijanie po ekranach, jak i po stronach WWW, angażując w to maksymalnie szybkość naszych palców i jest natychmiastowe, a urządzenie radzi sobie dobrze także z wymagającymi scenariuszami, jak odtwarzanie wideo, czy granie w zaawansowane mobilne gry. Producent zamontował ponadto w telefonie 32 GB pamięci dla danych, przy czym dla użytkownika pozostaje około 21 GB. Pamięć dla danych można rozbudować za pomocą dodatkowej karty pamięci microSD, ale odbędzie się to kosztem funkcji DualSIM. Benchmark AnTuTu, którego najczęściej używamy do testów wyświetlił ponad 88400 punktów. Warto przy tym zauważyć, że wyższa ilość ciepła, jaką CPU emituje przy pełnym obciążeniu, jest prawie nieodczuwalna dla użytkownika.

Smartfon pracuje w oparciu o Androida 8.0 Oreo, przykrytego nakładką ystemową EMUI 8.0. Działa ona w oparciu o ulepszony plik systemowy F2FS zapewniający lepszą optymalizację i stabilność. W efekcie smartfon, jak zapewnia producent, nie stanie się wolniejszy z upływem czasu.

Dodatkowo nakładka EMUI 8.0 sprawia, że Honor 9 Lite lepiej dysponuje zasobami systemowymi, przez co aplikacje uruchamiają się szybciej, a animacje i przejścia są płynniejsze. Pasek nawigacji w nakładce EMUI 8.o działa jak element nawigacji we wcześniejszych wersjach EMUI. Pasek można przeciągnąć w dowolne miejsce na ekranie. Pasek nawigacji jest domyślnie wyłączony. Oprócz wspomnianej wczesniej funkcji dzielenia ekranu jednym dotknięciem, EMUI 8.0 w inteligentny sposób układa kolumny zgodnie z orientacją ekranu. Dzięki temu treść, czy poszczególne elementy są wyświetlane w sposób czytelny i łatwo dostępny. EMUI 8.0 to również większa wygoda użytkowania, za sprawą algorytmu nauki użytkownika oraz proponowania wskazówek dotyczących obsługi telefonu. Przykładowo. po kilkukrotnym dłuższym korzystaniu ze smartfona w nocy użytkownik otrzyma informację o możliwości włączenia mniej męczącego oczy trybu nocnego.

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Lista obsługiwanych standardów komunikacyjnych w Honora 9 Lite jest nawet lepsza, niż można się spodziewać po telefonie za około tysiąc złotych. Jest tu 4G/LTE – obsługujący maksymalną prędkością transferu danych LTE Cat 6 na poziomie 300Mbps, Wi-Fi 2.4GHz, b/g/n zgodność z Wi-Fi Direct, NFC i Bluetooth.  Wszystkie one działają tak, jak powinny (nie zaobserwowałem żadnym problemów). 9 Lite oferuje nam bardzo dobrą jakość połączeń i stabilny zasię. Rozmówcy nie uskarżali się na głośność czy jakiekolwiek zakłócenia podczas rozmowy, nawet na hałaśliwej ulicy.

Wbudowana antena Wi-Fi jest średnio czuła, czyli ma standardowy dla tego typu urządzeń zasięg.

O czułości odbiornika GPS/AGPS + GLONASS, nie ma co się rozwodzić – jest dobra, bezproblematyczna.  Moduł GPS szybko nawiązywał kontakt z satelitą, a urządzenie nawet bez wspomagania A-GPS szybko powraca do zaprogramowanej trasy. System chodzi płynnie i podaje nam informacje o naszym położeniu na bieżąco.