Wraz ze wzrostem znaczenia smartfonów w naszym codziennym życiu, rosną wymagania w stosunku do samego urządzenia. Zwłaszcza jego wyglądu. Na to oczekiwanie producenci odpowiadają coraz ładniejszymi, lżejszymi telefonami w różnych wersjach kolorystycznych, które możemy dopasować do osobowości. W ubiegłym roku Honor 9 ( Test Honor 9 – oszałamiające wzornictwo i technologia )wyznaczył trend łączący modę, doskonałe rzemiosło i nowoczesne technologie w jednym urządzeniu.

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Najnowszy model z tej serii, Honor 9 Lite występuje w trzech energetycznych kolorach: Sapphire Blue, Glacier Grey and Midnight Black. Po flagowcu odziedziczył wykwintne piękno i olśniewający blask, ze swoim „efektem lusterka”, może posłużyć nam za lusterko. Honora 9 Lite można w skrócie opisać, jako 2 tafle szkła przedzielone metalizowaną ramką. Niestety nie jest to prawdziwy metal, którego oczekiwalibyśmy po urządzeniu z wysokiej półki, ale mimo to zastosowany plastik sprawia solidne wrażenie. Smartfon prezentuje się całkiem elegancko. Przód urządzenia pokrywa szkło 2.5D, a tył, na które naniesiono 12 nanooptycznych powłok. W efekcie, tylna obudowa błyszczy w świetle lustrzanym blaskiem. Ekran FullView posiada rózwnież funkcję zapobiegania przypadkowemu odblokowaniu telefonu, czy włączeniu aplikacji. Specjalny algorytm rozróznia 65 typów dotknięć, których nie interpretuje jako dotyk ekranu (m.in. dotyk o policzek, udo, ramię, wnętrze kieszeni czy torebki), dzięki czemu zapobiega stratom energii i włączaniu niechcianych funkcji.

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Pomimo gabarytów smartfona z ekranem 5,2 cala, posiada ekran FullView o przekątnej 5,65 cala, który rozciąga się na całej szerokości urządzenia. Duża przestrzeń robocza  (76,12%) rozciąga się w nim do samych brzegów ramki. Klasyczny już w dzisiejszych smartfonach wąskoramkowy front z ekranem o proporcjach 18:9 i dobrze leżąca w dłoni obudowa to bezsprzeczne atuty tej konstrukcji.

Honor 9 Lite został wyposażony w wyświetlacz IPS LCD, o maksymalnej rozdzielczości Full HD+ (2160 x 1080px) i zagęszczeniu pikseli na poziomie 427 ppi. Sam ekran wywarł na mnie ogromne wrażenie, gdyż jest po prostu świetny. Wyświetlany przez niego obraz cechuje się bardzo dobrą ostrością i nasyceniem barw, a kolory są naturalne.

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Co do kątów widzenia, to są one aż nadto wystarczające. Nie miałem żadnego problemu, aby doczytać z ekranu treść nawet w słoneczny dzień. Dodatkowym plusem jest jego precyzja, sterowanie dotykowe 10pkt działa znakomicie. Smartfon został wyposażony w obsługę gestów.

  Wyświetlacz FullView pozwala na łatwe dzielenie ekranu jednym dotknięciem palca. Na jednej połówce można na przykład czatować z przyjaciółmi, a na drugiej wykonywać inne zadania. Funkcja sprawdzi się podczas korzystania z przeglądarek, komunikatorów czy sieci społecznościowych, takich jak WhatsApp, YouTube, Facebook, Twitter, czy Google. Front urządzenia to minimalizm w czystej postaci. Nad ekranem znajdziemy głośnik do rozmów oraz podwójny (13 + 2 MP) przedni aparat do  selfie. Huawei nie zapomniał także o przydatnej, małej diodzie powiadomień.

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Na dole znajduje się port microUSB (USB 2.0 z OTG), mikrofon i głośnik multimedialny. 9 Lite należy pochwalić za dobrą jakość różnego rodzaju dźwięków, jakie wydobywają się z głośnika. Warto podkreślić, że nawet dźwięk w słuchawkach dostarczonych w zestawie jest bardzo przyjemny dla ucha.

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Na lewym boku projektanci umieścili szufladkę na karty nanoSIM – 2 szt. (drugi slot wspólny z czytnikiem kart pamięci).

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

A po przeciwnej stronie znajdziemy przyciski regulacji głośności oraz przycisk blokady. Są wykonane z plastiku, ale wygodnie się z nich korzysta. Ich skok również jest bez zarzutu.

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

To pierwsze, co rzuca się w oczy po odwróceniu telefonu, to świetny wygląd plecków. Zaokrąglenia, wąska ramka i plecy z powłoką w technologii PPVD odbijają światło w piękny sposób. Nie można przejść obojętnie obok aparatu, który ma swoje miejsce w lewym, górnym rogu. Składa się z 2 obiektywów 13.0 + 2.0 megapikseli. Tylny aparat ma dodatkowo system pomiaru ostrości pracujący na zasadzie detekcji fazy oraz pojedynczą diodę LED. Szkoda tylko, że szkło kamerek nie jest zrównane z tylnym panelem, co może narażać go na porysowania, o czym warto wiedzieć kładąc telefon plecami do powierzchni. Honor 9 Lite ma czytnik linii papilarnych nowej generacji, umieszczony na tylnym panelu. Czytnik działa świetnie, wystarczy, że przyłożymy palec do bioczytnika, a identyfikacja zajmie 0.25 sekundy. Co więcej inteligentny algorytm uczy się naturalnych zmian w naszych liniach papilarnych, zwiększając precyzję i szybkość działania skanera – podkresla producent, w materiałach prasowych. Ze względu na szklany panel nie mamy dostępu do baterii.