Jesteś tutaj:-, Huawei, Newsy, Sprzęt sieciowy, Testy i opinie-Elegancki zestaw Mesh do zwiększenia zasięgu sieci – Test Huawei WIFI Mesh

Elegancki zestaw Mesh do zwiększenia zasięgu sieci – Test Huawei WIFI Mesh

Wszystkie osoby, które mają w domu lub niewielkiej firmie problemy z zasięgiem sieci WIFI powinny zainteresować się technologią WIFI Mesh. Jednym z takich właśnie zestawów jest potrójny Huawei WIF Mesh, który dostaliśmy do testów dzięki uprzejmości producenta. Zestaw 3-elementowy kosztuje 999 zł a za zestaw z dwoma urządzeniami przyjdzie nam zapłacić 699 zł.

Oznaczony numerem WS5800, zestaw składa się z trzech identycznych, cylindrycznych routerów, które możemy rozmieścić w różnych pomieszczenia w lokalu. Pojedyncze urządzenia zostały starannie wykonane a dzięki eleganckiej, białej obudowie, możemy je postawić np. na komodzie w salonie.

zestaw

Zestaw

Wraz z routerami dostajemy jeszcze zasilacze, kabel LAN oraz instrukcję obsługi.

Specyfikacje urządzeń przedstawiają się następująco:

  • Standard WIFI: 802.11ac/n/a 2 x 2 & 802.11ac/n/a 2 x 2 & 802.11b/g/n 2 x 2, MIMO
  • Szybkość: do 2 134 Mb/s (2,4 GHz: 400 Mb/s; 5 GHz zakres wysoki: 867 Mb/s; 5 GHz zakres niski: 867 Mb/s)
  • 4 złącza Gigabit Ethernet (1 x Wan, 3x Lan)
  • Wymiary: 104x210mm
  • Procesor: Czterordzeniowy Gigahome Quad-Core 1,4 GHz
  • Pamięć: 256 MB RAM, 128 MB Flash

 

Lokal w którym testowany był sprzęt jest dwupiętrowy – ma 11 pomieszczeń a do części z nich zostały poprowadzone kable Ethernet. Niestety, same kable nie rozwiązują problemów z zasięgiem, bowiem wiele urządzeń (laptopy, telefony) nie ma już złącza RJ-45 i łączy się tylko przez WIFI. Także próby zwiększania zasięgu przy pomocy dodatkowych access pointów kończyły się niepowodzeniem, bo taki zestaw miał problemy z przełączaniem się urządzeń miedzy routerem głównym a podpiętymi kablem  access-pointami.

W takim lokalu skonfigurowaliśmy więc zestaw Mesh od Huawei. Instalację rozpoczęliśmy od podpięcia dowolnego routera z zestawu do modemu kablowego (gniazdo WAN na routerze). Po chwili można było się zalogować do panelu administracyjnego routera i rozpocząć proces konfiguracji sieci WIFI, zabezpieczeń i podpiętych urządzeń.

Jednak przed szczegółową konfiguracją sieci podpięliśmy 2 pozostałe urządzenia kablem Ethernet tworząc sieć Mesh. Takie połączenie nazywana jest Ethernet backhaul. Dzięki temu uzyskujemy trwałe i odporne na zakłócenia połączenie kablowe między urządzeniami, które pozwala im komunikować się ze sobą z prędkością do 1 Gbit/s. Wszystkie urządzenia z zestawu mają po jednym porcie WAN i po 3 porty LAN, co pozwala wygodnie rozbudowywać sieć o dalsze urządzenia kablowe.

Jeśli nie dysponujemy połączeniami Ethernet między routerami sieci Mesh to i tak będzie ona działać w trybie bezprzeowodowym. Dzięki dedykowanemu połączeniu 5GHz służącemu tylko do transmisji danych między routerami prędkość powinna być szybka, ale jest jednak zależna od przeszkód i odległości. Faktycznie, odpięcie kabla sieciowego łączącego routery spowodowało pewien spadek prędkości w sieci bo odległość między urządzeniami Mesh była spora. W praktyce oznacza to, że jeśli chcemy mieć sieć mesh bezprzewodową, to poszczególne urządzenia trzeba stawiać bliżej siebie. Jeśli mamy możliwość spięcia routerów kablem, to odległości mogą być większe.

Sama konfiguracja urządzenia jest dosyć prosta. Wybieramy połączenie DHCP (router był podpięty do modemu kablowego) i  już po chwili diody LED na urządzeniach zapalały się na niebiesko co oznaczało, że uzyskały dostęp do Internetu. Jeśli planujemy postawić router np. w sypialni to podświetlenie LED można wyłączyć.

huawei ws5800 dostep do internetu

huawei ws5800 dostep do internetu

huawei ws5800 zarzadzanie

Przegląd urządzeń podłączonych do sieci

Jeśli mamy telefon Android z NFC to przyłożenie go do routera przyspieszy konfigurację sieci – wtedy wystarczy tylko wpisać hasło.

Panel administracyjny jest prosty i czytelny i podobny do tych, które znamy np. z routerów z serii AX3.

Funkcje

Ustawienia WIFI

W tej części panelu administracyjnego możemy ustawić hasła i nazwę sieci WIFI, moc nadawania oraz rodzaj szyfrowania.  Dostępna jest też opcja automatycznego przełączania trójpasmowego (domyślnie włączona), która powoduje, że nasza sieć widoczna jest pod jedną nazwą, mimo że działa w pasmach 2.4 GHz oraz 5+5 GHz. Ponadto, w bardziej zaawansowanej części menu, możemy zmienić szerokość pasma kanału, wyłączyć widoczność sieci WIFI oraz wybrać kanał.

huawei ws5800 ustawienia wifi

huawei ws5800 ustawienia wifi guest

huawei ws5800 ustawienia wifi zaawansowane

Kontrola rodzicielska

Ta funkcja przyda się, jeśli chcemy np. ograniczyć dzieciom korzystanie z Internetu. Na ekranie kontroli rodzicielskiej możemy ustawić przedział czasowy w którym dane urządzenie będzie mogło łączyć się z Internetem. Obsługa jest prosta i wygodna. Oprócz kontroli dostępu do Internetu możemy też zablokować dostęp do wpisanych adresów URL.  Jeśli chcemy w ten sposób zablokować np. dostęp do stron dla dorosłych to życzę powodzenia – wpisanie tysięcy adresów będzie dosyć czasochłonne. Przydałaby się tutaj np. funkcja znana z routerów AVM Fritz!, które miały wbudowaną listę takich stron.

huawei ws5800 kontrola rodzicielska

huawei ws5800 kontrola rodzicielska

VPN

Router pozwala nam na podłączenie całej sieci do VPN. Dzięki temu możemy bezpiecznie połączyć się np. z siecią firmową. Dostępne protokoły to PPTP i L2TP. Open VPN nie jest wspierany.

Zaawansowane ustawienia sieciowe

Jeśli chcemy dokonać dalszych zmian w ustawieniach routera, to w jednej z kilku sekcji możemy ustawić np. mapowanie portów (do 32 reguł), port triggering, wskazać host DMZ, włączyć lub wyłączyć zaporę sieciową a także skonfigurować dynamiczny DNS (dostępni tylko 2 płatni dostawcy usług DDNS: DynDNS.org i NoIP.com)

huawei ws5800 dyndns

huawei ws5800 kontrola dostepu

huawei ws5800 ustawienia lan

 

Ogólnie można stwierdzić, że obsługa urządzeń sieciowych Huawei jest nieskomplikowana i tak jest też w przypadku testowanego zestawu MESH. W razie potrzeby urządzeniami możemy też sterować przy pomocy aplikacji mobilnej AI Life.

 

Testy szybkości

Huawei Mesh to nie najszybszy router jaki testowaliśmy. Lepsze szybkości można osiągnąć np. przy pomocy urządzeń z WIFI 6 pod warunkiem, że ma się kompatybilne urządzenia. Jednak jest to zestaw, który osiągnął najlepsze pokrycie w całym lokalu i najbardziej spójne i szybkie transfery danych.

W przypadku połączenia Ethernet 1 Gbit/s między komputerem a pamięcią NAS router zapewniał stałe transfery plików (Samba) rzędu ok 90-100 MB/s

W przypadku połączeń WIFI (laptop z kartą Realtek 8822 WIFI 5 AC, Macbook Air 2020 oraz telefon Xiaomi MI 11 z WIFI 6)  w rożnych lokalizacjach zaznaczonych na mapie transfery Samba, FTP oraz Speedtest wyglądały  następująco:

FTP (Mac) – Megabajty na sekundęSamba (Windows) – Megabajty na sekundęSpeedtest (telefon) – Megabity na sekundę
Lokalizacja 152 MB/s18 MB/s341 Mbps
Lokalizacja 250 MB/s11.5 MB/s174 Mbps
Lokalizacja 356 MB/s16.6 MB/s307 Mbps
Lokalizacja 443 MB/s10.5 MB/s289 Mbps
Lokalizacja 545 MB/s4.5 MB/s51 Mbps
Lokalizacja 644 MB/s12.5 MB/s199 Mbps
mapka huawei

Mapka

Warto dodać, że Speedtest był często ograniczony szybkością transferu operatora kablowego, który deklaruje 300-350 Mbps. Widać, że w niektórych przypadkach te szybkości zostały osiągnięte. Z kolei porównanie transferów uzyskanych przez komputer Macbook Air i laptop ASUS wykazuje małą wrażliwość Mac-a na odległość od routera i lepsze parametry połączenia. Widać też dosyć dobrze, że transfer po WIFI przy użyciu protokołu SMB jest znacznie wolniejszy niż transfery uzyskiwane przez FTP. Generalnie Mac lepiej sobie radził niż Asus.

 

Rozbudowa Link+

Czy taką sieć można jeszcze rozbudować o nowe urządzenia Mesh? Pod ręką miałem jeszcze router WIFI 6 Huawei AX3, który wspiera funkcję Link+. Wystarczyło go podłączyć kablem do routera głównego i po chwili był widoczny jako dodatkowe urządzenie w sieci Mesh. Wydawało by się, że taka konfiguracja przyspieszy transfer w pomieszczeniu nr 7, ale nie zauważyłem wzrostu szybkości. Telefon łączył się wprawdzie z routerem przez WIFI 6, ale transfery były podobne. W przypadku laptopów WIFI-6 i tak nie było wykorzystane.

 

Podsumowanie

Zasięg domowej lub biurowej sieci możemy zwiększyć na różne sposoby. Możemy kupić router z dużą mocą nadawania i dużą liczbą anten, dokupić wydajne zewnętrzne karty sieciowe z dodatkowymi antenami, zamontować dodatkowe repeatery i access pointy lub poprawić ustawienie urządzeń.

Zakup zestawu typu Mesh jest jednym z prostszych do realizacji rozwiązań a w przypadku Huawei WS5800  instalacja była szybka i prosta. Sieć niemal natychmiast zaczęła działać szybko w całym lokalu a jakość połączeń była dobra we wszystkich pomieszczeniach.

Huawei WS5800 oferuje prosty w obsłudze interfejs z podstawowymi ustawieniami, aż 4 porty Ethernet w każdym urządzeniu i daje się łatwo rozbudować o inne urządzenia Link+ od Huawei.

W tej beczce miodu jest też łyżka dziegciu, bowiem nie dostaniemy wsparcia dla najnowszego standardu WIFI 6. Mimo tego, połączenia były dosyć szybkie w całym lokalu, chociaż do szybkości gigabitowego połączenia kablowego jeszcze trochę brakuje.Autor |2021-04-11T20:43:16+02:009 kwietnia 2021 17:55|Kategorie: Artykuły, Huawei, Newsy, Sprzęt sieciowy, Testy i opinie|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.