Jesteś tutaj:-, Bezpieczeństwo, Foto, Inne, Internet, Nawigacja, Newsy, Rozrywka, Top30, Top7, Zdrowie-TomTom Traffic Index: Łódź najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce

TomTom Traffic Index: Łódź najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce

TomTom opublikował wyniki raportu TomTom Traffic Index opisującego sytuację drogową w 403 miastach z 56 krajów na całym świecie. W tegorocznym zestawieniu miano najbardziej zakorkowanego miasta przypadło Bombajowi. Kierowcy z największego miasta Indii spędzają w korkach średnio 65% dodatkowego czasu, w porównaniu do standardowego natężenia drogowego. Kolejne miejsca w światowym rankingu zajęły stolica Kolumbii, Bogota (63%), Lima w Peru (58%), Nowe Delhi w Indiach (58%) oraz stolica Rosji, Moskwa (56%). Z polskich miast najwyżej w rankingu znalazła się Łódź, której mieszkańcy spędzają w korkach średnio 44% dodatkowego czasu.

Zaraz za Łodzią w krajowym rankingu uplasował się Kraków (40%), zaś następnie Poznań i Warszawa (39%). Piąte miejsce zajął Wrocław z wynikiem 35%, a następnie Bydgoszcz (31%). Dziesiątkę najbardziej zakorkowanych polskich miast uzupełniają Trójmiasto (30%), Szczecin (27%), Lublin oraz Białystok (25%).

 

Globalne zakorkowanie wzrasta

W ciągu ostatniej dekady natężenie ruchu wzrosło na całym świecie, a niemal 75% miast uwzględnionych w nowym raporcie TomTom Traffic Index zwiększyło lub ustabilizowało poziomy natężenia ruchu biorąc pod uwagę lata 2017-2018. Tylko w 90 miastach odnotowano wymierne spadki.

Z zestawienia wynika, że istnieją znaczące różnice w poziomie zakorkowania miast w zależności od kontynentu. Dla przykładu spadki zostały odnotowane w Azji (np. Dżakarta o 8%), podczas gdy prawie każde miasto w Ameryce Południowej odnotowało wzrost natężenia na drogach, z czego największe (8%) miało miejsce w Limie w Peru.

 

Nadzieja na horyzoncie

Ralf-Peter Schaefer, TomTom VP Traffic information, skomentował wyniki raportu: „Ogólnie rzecz biorąc, zatłoczenie na drogach wzrasta. Z jednej strony jest to dobra wiadomość, ponieważ świadczy o rozwoju światowej gospodarki, lecz druga strona jest tą gorszą, jeśli mówimy o marnowaniu czasu na stanie w korkach i negatywnym wpływie na środowisko”.

„Pracujemy nad przyszłością mobilności, która ma opierać się na pojazdach elektrycznych i autonomicznych. Dysponujemy technologią umożliwiającą realizację przyszłości wolnej od spalin i zatorów, wymaga to jednak wspólnego wysiłku. Od zarządów dróg, przez rządy, producentów samochodów po kierowców, wszyscy mamy do odegrania pewną rolę” – dodał Schaefer.

Firma TomTom od prawie dekady gromadzi informacje o ruchu drogowym i dostarcza dane trafficowe, umożliwiając kierowcom dokonywanie mądrzejszych wyborów w zakresie planowania tras i unikania zatorów komunikacyjnych. TomTom specjalizuje się w technologiach geolokalizacyjnych i pracuje nad przyszłością ruchu drogowego – od map wysokiej rozdzielczości dla pojazdów autonomicznych po wydajne wyznaczanie tras i ładowanie pojazdów elektrycznych. Oznacza to, że producenci samochodów, firmy technologiczne, zarządy dróg oraz administracja dysponują już narzędziami, dzięki którym drogi są mniej zatłoczone.

Kris Kobyliński, Senior Product Manager, TomTom Łódź, komentuje: „Polscy eksperci odgrywają bardzo ważną rolę w kształtowaniu przyszłości. Programiści z oddziałów TomTom w Łodzi i Poznaniu codziennie pracują nad rozwiązaniami z zakresu pojazdów autonomicznych, mobilności w inteligentnych miastach i aplikacji opartych na chmurze danych. Współpracujemy także z lokalnymi władzami, tak aby wspólnie zadbać o przyszłość polskich miast”.

Z polskich miast najwyżej w rankingu znalazła się Łódź, której mieszkańcy spędzają w korkach średnio 44% dodatkowego czasu.

 

Ranking najbardziej zatłoczonych miast na świecie (Ogólny dzienny poziom zatłoczenia – dodatkowy czas podróży – liczba ludności powyżej 800 000):

 

1Bombaj, Indie65%6Istambuł, Turcja53%
2Bogota, Kolumbia63%7Dżakarta, Indonezja53%
3Lima, Peru58%8Bangkok, Tajlandia53%
4Nowe Delhi, Indie58%9Mexico City, Meksyk52%
5Moskwa, Rosja56%10Recife, Brazylia49%

 

Ranking najbardziej zatłoczonych miast w Europie (ogólny dzienny poziom zatłoczenia – dodatkowy czas podróży – zestawienie bez podziału na liczbę ludności):

1Moskwa, Rosja56%6Dublin, Irlandia45%
2Istambuł, Turcja53%7Łódź, Polska44%
3Bukareszt, Rumunia48%8Nowosybirsk, Rosja44%
4Sankt Petersburg, Rosja47%9Kraków, Polska40%
5Kijów, Ukraina46%10Edynburg, Wielka Brytania40%

 

Ranking najbardziej zatłoczonych miast w Polsce (Ogólny dzienny poziom zatłoczenia – dodatkowy czas podróży):

 

1Łódź44%6Bydgoszcz31%
2Kraków40%7Trójmiasto30%
3Poznań39%8Szczecin27%
4Warszawa39%9Lublin25%
5Wrocław35%10Białystok25%

 

Najbardziej zakorkowane ulice w polskich miastach:

 Łódź:

– Aleja Włókniarzy

– Piłsudskiego / Mickiewicza

– Śmigłego-Rydza / Stefana Kopcińskiego
– Zachodnia

 

Kraków:

– Aleja Mickiewicza

– Marii Konopnickiej

– Nowohucka

– Powstańców Wielkopolskich

 

Poznań:

– Jana Pawła II

– Franklina Roosevelta

– Hetmańska

– Bolesława Krzywoustego

 

Warszawa:

– Dolina Służewiecka

– Wawelska

– Aleja Armii Ludowej

– Aleje JerozolimskieAutor |2019-06-04T09:48:24+02:004 czerwca 2019 09:48|Kategorie: Bez kategorii, Bezpieczeństwo, Foto, Inne, Internet, Nawigacja, Newsy, Rozrywka, Top30, Top7, Zdrowie|Tagi: , , |2 komentarze

2 komentarze

  1. Mobi 4 czerwca 2019 w 11:28 - Odpowiedz

    Zapraszam do Bydgoszczy. To zobaczymy.

  2. gosc 4 czerwca 2019 w 12:22 - Odpowiedz

    trójmiasto moim zdaniem, ale co się dziwić skoro rząd zarabia na korkach ok 2 miliardy zł rocznie

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.