Jesteś tutaj:-, Bez kategorii, Inne, Newsy, Płatności, Rynek, Top30, Top7-eService operatorem systemu Toruńskiej Karty Miejskiej

eService operatorem systemu Toruńskiej Karty Miejskiej

Ruszył pilotaż systemu Toruńskiej Karty Miejskiej, który umożliwia m.in. używanie bankowych kart płatniczych oraz smartfonów jako biletów elektronicznych komunikacji miejskiej. Pierwsi z nowego rozwiązania korzystają pasażerowie najpopularniejszej toruńskiej linii tramwajowej nr 1 i 1N. Operatorem systemu i dostawcą jego oprogramowania jest eService, który obsługuje podobne rozwiązania już w siedmiu miastach kraju.

Systemy umożliwiające wykorzystanie kart płatniczych jako biletu są elementem nowoczesnych rozwiązań Smart City, które zdobywają coraz większą popularność na całym świecie. Gwarantują one pasażerom całkowite bezpieczeństwo użycia karty płatniczej, prostotę korzystania z usługi i dużą wygodę.

 

eService coraz częściej angażuje się we wsparcie rozwiązań Smart City. Obecnie jest to karta płatnicza jako bilet komunikacji miejskiej, ale w planach mamy także obsługę opłat parkingowych czy automatycznych wypożyczalni rowerów – zapowiada Joanna Seklecka, Prezes Zarządu eService sp. z o.o.

 

W Toruniu zdecydowano się na pilotaż i testy systemu umożliwiającego wykorzystanie przedpłaconej karty miejskiej, pełniącej funkcję tzw. ePortmonetki, a także płacenie za przejazdy bankowymi kartami płatniczymi lub smartfonami, do których takie karty są przypisane. To bardzo wygodne rozwiązanie, zarówno dla mieszkańców, jak i licznie odwiedzających miasto turystów. Pozwala korzystać z usług MZK bez konieczności analizowania taryf i kupowania papierowych biletów. Jest także korzystne dla przewoźnika oraz finansującej go gminy, ponieważ wpływa na obniżenie kosztów związanych z produkcją  i dystrybucją biletów.

Opłacenie przejazdu jest bardzo łatwe i trwa dosłownie kilka sekund. Po wejściu do pojazdu wystarczy podejść do specjalnie oznaczonego kasownika, na jego wyświetlaczu wybrać płatność kartą oraz rodzaj potrzebnego biletu (w przypadku podróży z rodziną także ich liczbę) i zbliżyć kartę lub smartfon do czytnika.  Po przyjęciu płatności, kasownik wyda krótki dźwięk i wyświetli potwierdzenie operacji. W razie kontroli biletów nie ma obawy o to, że niewielki kartonik gdzieś się zapodział, a sama procedura w przypadku karty płatniczej jest całkowicie bezpieczna. Kontrolerzy dysponują czytnikami zdolnymi jedynie do zidentyfikowania tzw. tokena karty, czyli specjalnie stworzonego, zaszyfrowanego numeru, który pozwala na jej identyfikację w systemie opłat. To wystarcza do sprawdzenia, czy za pomocą karty został wykupiony odpowiedni bilet, a jednocześnie sprawia, że jej rzeczywisty numer nie jest widoczny dla nikogo, oprócz operatora płatności.

Dostawcą nowoczesnych kasowników zbliżeniowych, zainstalowanych w toruńskich tramwajach, jest R&G Plus Sp. z o.o. Urządzeń do obsługi płatności dostarczył Bee-Tech Sp.  z o.o. System jest obsługiwany przez eService, największą polską firmę specjalizującą się w procesowaniu transakcji bezgotówkowych, która jest także właścicielem jego oprogramowania. Oprócz Torunia, firma obsługuje podobne rozwiązania także w Rybniku, Mielcu, Świebodzicach, Świdnicy, Cieszynie i Puławach.

Pilotaż prowadzony w MZK Toruńpotrwa do 30 września 2019 roku. Obejmuje wszystkie pojazdy obsługujące największą i najpopularniejszą w mieście linię tramwajową nr 1, a także jej nocny odpowiednik – 1N.  W ramach projektu, Toruńską Kartę Miejską będzie mogło przetestować 700 osób, które zdecydują się skorzystać z takiej formy płatności za bilety, wypełnią stosowny wniosek i zaakceptują regulamin. W cenie miesięcznego biletu otrzymają personalizowaną kartę miejską z uzupełnioną ePortmonetką. MZK Toruń, wraz z partnerami biorącymi udział w pilotażu, ogłosił też konkurs z atrakcyjnymi nagrodami, który zachęca do korzystania z nowego systemu i dzielenia się wrażeniami z jego użytkowania.Autor |2019-03-05T17:13:37+02:005 marca 2019 17:13|Kategorie: Aplikacje, Bez kategorii, Inne, Newsy, Płatności, Rynek, Top30, Top7|Tagi: , , , |2 komentarze

2 komentarze

  1. pomost 6 marca 2019 w 10:15 - Odpowiedz

    Przynajmniej tyle, że wybrali sprawdzoną firmę do obsługi tego, Zawsze mam wrażenie, że przy miejskich tematach to jest jedna wielka ściema 😉

  2. hasko 19 czerwca 2019 w 09:34 - Odpowiedz

    I tak dobrze, że wzięli największą markę na rynku, a nie kogoś najtańszego. W kolejnym kroku terminale powinny się pojawić we wszystkich urządach i to jest kluczowe moim zdaniem.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.