Jesteś tutaj:-, Rynek, Samsung, Top7, Wydarzenia-Polski Samsung Research Institute z prestiżową nagrodą w dziedzinie sztucznej inteligencji

Polski Samsung Research Institute z prestiżową nagrodą w dziedzinie sztucznej inteligencji

Sztuczna Inteligencja (AI) to w ostatnich miesiącach gorący trend w branży technologicznej. Samsung Electronics ma na tym polu spore osiągnięcia, między innymi za sprawą Samsung Research, oddziału badawczo-rozwojowego firmy. Co ważne, swój wkład w ten sukces, w tym liczne nagrody w międzynarodowych konkursach, ma także polski oddział R&D koreańskiego koncernu.

W październiku jednostka badawczo-rozwojowa Samsung Research Institute Poland (SRPOL), we współpracy z University of Edinburgh w Wielkiej Brytanii, zdobyła pierwsze miejsce podczas Międzynarodowych Warsztatów Tłumaczeń Języka Mówionego, jednych z najbardziej znanych i najdłużej na świecie organizowanych warsztatów tłumaczenia automatycznego. IWSLT to – obok Warsztatów Tłumaczeń Maszynowych (WMT) – najbardziej prestiżowy konkurs w tej dziedzinie. Warto podkreślić, że polskie centrum badawcze Samsung po raz drugi z rzędu zwyciężyło w warsztatach IWSLT. Co roku w czerwcu IWSLT dostarcza dopuszczalne zestawy danych szkoleniowych i umożliwia składanie przez uczestników wniosków testowych, po czym ocenia przesłane prace za pomocą mierników automatycznych. W tym roku w ramach warsztatów zajmowano się dwoma zadaniami: tłumaczeniem maszynowym i tłumaczeniem mowy. W obu przypadkach dodatkowa trudność polegała na tym, że uczestnicy dysponowali niedużymi zasobami. Jednostka Samsung Research Institute Poland zmierzyła się z pierwszym z tych zadań, starając się odkryć nowe technologie, które mogą pomóc w przezwyciężeniu sytuacji braku zasobów w postaci nie tylko danych, ale również czasu i środków finansowych – warunkami, z którymi zespoły mają często do czynienia w przypadku wykorzystania AI przy tłumaczeniach na wiele języków.

Zadaniem drużyny Samsung było wykorzystanie technologii AI do przetłumaczenia tekstu z języka baskijskiego na język angielski. Zespół SRPOL otrzymał najpierw ograniczoną ilość danych – około miliona równoległych zestawów danych tłumaczeniowych z baskijskiego na angielski w postaci napisów filmowych – w celu przeszkolenia i opracowania modelu algorytmu. Następnie dane te zostały użyte do przetłumaczenia na język angielski prelekcji TED przeprowadzonych w języku baskijskim. Pomimo trudności związanych z proponowanym kierunkiem tłumaczenia i ograniczoną ilością danych w porównaniu z tłumaczeniami referencyjnymi, SRPOL uzyskał najwyższy wynik przy użyciu algorytmu Bilingual Evaluation Understudy (BLEU) wynoszący 26,21 – wykazujący wysoki poziom zgodności tłumaczenia maszynowego z tłumaczeniem referencyjnym – oraz znacząco niski wskaźnik błędu.

 

Polski Samsung Research Institute z prestiżową nagrodą w dziedzinie sztucznej inteligencji

 

Nagroda zdobyta przez Samsung Research Institute Poland to kolejny dowód potwierdzający wiedzę firmy w zakresie sztucznej inteligencji. W sierpniu bieżącego roku ukraiński oddział Samsung R&D Institute stworzył na potrzeby Instytutu Technologii w Karlsruhe i Instytutu Technologicznego Toyoty w Chicago (KITTI) Vision Benchmark Suite, jednej z trzech najlepszych organizacji zajmujących się badaniami porównawczymi w dziedzinie technologii napędów samochodowych, rozwiązanie wykrywające pieszych. KITTI plasuje się wśród czołowych instytucji prowadzących badania porównawcze, takich jak Caltech Pedestrian i CityScapes.

 

KITTI obejmuje dziewięć kategorii (w tym m.in. „stereo”, „obiekty”, „śledzenie” czy „droga”); SRK przedstawiła swoją technologię widzenia komputerowego SiRtaKi w ramach „śledzenia pieszych”. Rozwiązanie to zostało uznane za najlepsze w swojej dziedzinie.

 

W lipcu Samsung Research zajął pierwsze miejsce w dwóch prestiżowych konkursach odczytywania pisma przy użyciu AI: MAchine Reading COmprehension (MS MARCO) Competition organizowanym przez Microsoft oraz TriviaQA organizowanym przez University of Washington. Do dziś Samsung zajmuje pierwsze miejsce w kategorii „Web” konkursu TriviaQA.

 

W marcu natomiast Samsung R&D Institute China-Beijing (SRC-B) wyróżnił się w dziedzinie prac rozwojowych nad sztuczną inteligencją w zakresie przetwarzania obrazów (technologie analizy znaków i obrazów), wygrywając międzynarodową konferencję poświęconą analizie i rozpoznawaniu dokumentów – ICDAR, będącą globalnym konkursem w dziedzinie technologii optycznego rozpoznawania znaków.

 

– Samsung jest globalnym liderem w dziedzinie prac rozwojowych nad AI i związanych z nią technologii, co potwierdzają liczne osiągnięcia w prestiżowych konkursach z zakresu sztucznej inteligencji. Będziemy nadal wdrażać przełomowe technologie AI w naszych produktach i usługach – powiedział Seunghwan Cho, Vice President of Samsung Research.Autor |2018-11-26T15:42:34+02:0026 listopada 2018 15:42|Kategorie: Newsy, Rynek, Samsung, Top7, Wydarzenia|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.