Jesteś tutaj:-, Motorola, Sprzęt, Telefony, Top7-90 lat – krótka historia Motoroli na przykładzie kilku telefonów

90 lat – krótka historia Motoroli na przykładzie kilku telefonów

Miarą poziomu innowacyjności danej marki jest liczba przełomowych urządzeń, które zarówno stworzyła, jak i wprowadziła do sprzedaży na skalę masową. W tym roku, dokładnie 25 września obchodziliśmy 90-lecie marki Motorola. Marki, która zmieniła branżę technologiczną, w przypadku której określenia „pierwszy”, „przełomowy” i „innowacyjny” padały tak często, że trudno je zliczyć. Najważniejsze urządzenia, które Motorola zaprezentowała światu, przybliżamy poniżej.  

Zanim Motorola stała się Motorolą – producentem telefonów (do 1947 roku nosiła nazwę założyciela Galvin Manufacturing Corporation) – była znana z konstruowania radiostacji. W 1941 roku dostarczała Siłom Zbrojnym Stanów Zjednoczonych walkie-talkie, model SCR-536 powszechnie znany jako handie-talkie. Twórcą urządzenia był polski inżynier Henryk Magnuski. Radiostację SCR-536 włączało się poprzez wyciągnięcie anteny. Urządzenie, ważące 2,2 kg i zasilane przez dwie baterie, umożliwiało komunikację na odległość do 5 km. Co ciekawe, handie-talkie wytrzymywało krótkie zanurzenie w wodzie. Do końca wojny Motorola wyprodukowała ponad 100 tys. takich urządzeń. 

„Pracujący w Motoroli, polski inżynier Henryk Magnuski stworzył jedno z pierwszych walkie-talkie” 

W 1969 roku, dokładnie 20 lipca transponder (przekaźnik) radiowy Motoroli zamontowany na pokładzie Apollo 11 pozwolił na przekazanie pierwszych słów na linii Księżyc – Ziemia. Neil Armstrong, amerykański astronauta, dowódca pierwszej udanej misji lądowania na Księżycu, powiedział: „To jest mały krok dla człowieka, a wielki skok dla ludzkości”. Urządzenie nadawczo-odbiorcze wyprodukowane przez Motorolę było jedynym łącznikiem załogi z Ziemią. To dzięki Motoroli ponad 500 milionów ludzi mogło zobaczyć i usłyszeć to przełomowe w historii naszego globu wydarzenie. 

„Motorola umożliwiła Neilowi Armstrongowi przekazanie pierwszych słów na linii Księżyc – Ziemia”

Kolejna ważna data to rok 1983 i wprowadzenie na rynek pierwszego na świecie telefonu przenośnego (choć ten został zaprezentowany już w 1973 roku podczas specjalnego pokazu w Nowym Jorku). Mowa oczywiście o Motorola DynaTAC. Telefon ten z powodu swoich rozmiarów i kształtu był żartobliwie nazywany butem lub cegłą. Bateria wystarczała na pół godziny rozmowy, co jak na ówczesne czasy było świetnym wynikiem. W pamięci urządzenia można było zapisać 30 numerów, a wszelkie treści były pokazywane na niewielkim wyświetlaczu. Choć DynaTAC nie był telefonem tanim – kosztował 3995 dolarów – to w latach 1983-1984 sprzedano aż 12 tysięcy tych urządzeń. 

„Motorola wprowadza na rynek pierwszy na świecie telefon przenośny”

90 lat innowacji czyli przełomowe urządzenia Motorola 1

Po 14 latach od oficjalnej premiery DynaTac, w 1997 roku Motorola zaprezentowała światu StarTAC 75 – pierwszą w historii komórkę z wibracjami i klapką otwieraną do góry. Było to rozwiązanie, które zrewolucjonizowało rynek telefonów. StarTAC 75 wyróżniał się niewielkimi wymiarami oraz wagą. Telefon szczególnie doceniali ludzie biznesu, którzy mając wiecznie zajęte ręce, mogli od teraz wygodnie przytrzymać urządzenie policzkiem do ramienia i spokojnie rozmawiać. Ze względu na wspomniane wymiary (mieścił się w każdej torebce), jak i elegancki oraz stylowy wygląd, StartTAC 75 cieszył się dużym zainteresowaniem także wśród kobiet. Telefon kosztował 1000 dolarów, co nie przeszkadzało mu w dość krótkim czasie rozejść się w liczbie aż 60 milionów sztuk.

„Motorola prezentuje pierwszą w historii komórkę z wibracjami”

90 lat innowacji czyli przełomowe urządzenia Motorola 2

XXI wiek, a dokładnie 2002 rok Motorola rozpoczęła telefonem z wizją – Motorolą v70. Zupełnie nowe podejście do pomysłu telefonu otwieranego klapką do góry. Zamiast unosić i opuszczać klapkę – przekręcaliśmy ją. Całość prezentowała się naprawdę oryginalnie. Telefon był wyposażony w wyświetlacz monochromatyczny  LCD o rozdzielczości 96 x 64 pikseli i ważył zaledwie 83 g.

W 2004 roku swój debiut miała Motorola Razr V3, czyli jeden z najbardziej popularnych telefonów z klapką na świecie. Pobiła ona rekord w wolumenie sprzedaży dochodząc do liczby 130 mln sprzedanych sztuk na całym świecie. W momencie debiutu Razr V3 była najcieńszym na rynku telefonem z klapką i ważyła 95 gramów. Wyróżnikiem urządzenia była podświetlana klawiatura i port mini USB. W konstrukcji telefonu wykorzystano duże ilości metalu. Wyposażona w dwa kolorowe wyświetlacze mogła się pochwalić eleganckim designem. 

„Motorola z klapką podbija świat”

Jak nie otwierany, to przekręcany telefon – Motorola szukała coraz to ciekawszych i nowatorskich rozwiązań. Rok 2007 to pojawienie się na pólkach sklepowych ROKR Z6 – rozsuwanego telefonu, z fizyczną klawiaturą i ekranem o rozdzielczości 240 x 320 pikseli. ROKR Z6 pracowała w oparciu o systemy Linux i Java. Telefon powstał z myślą o miłośnikach muzyki. Wyposażony w pełną funkcjonalność nowoczesnego odtwarzacza muzycznego, bez problemu łączył się z każdym komputerem z oprogramowaniem Windows Media Player 10 lub 11. Złącze USB 2.0 umożliwiało bardzo szybką wymianę muzyki. Do dyspozycji użytkowników była wbudowana pamięć 64 MB, ale można ją było rozszerzyć za pomocą karty microSD do 2 GB (co pozwalało na przechowywanie około 1000 utworów do czterech minut).

Rok 2007 to również zaprezentowanie przez Motorolę prawdziwie multimedialnego modelu U9, który umożliwiał szybkie i łatwe przejście od dzwonienia do odtwarzania muzyki i z powrotem. Telefon obsługiwał różne formaty audio i pozwalał na ściągnięcie muzyki z ponad 200 sklepów. Pamięć wewnętrzna 25 MB była rozszerzalna do 4 GB. Motorola U9 była wyposażona w technologię CrystalTalk, Bluetooh oraz 2-megapikselowy aparat. 

90 lat innowacji czyli przełomowe urządzenia Motorola 4

W 2014 roku swoją premierę miała Motorola Moto G2, odświeżony model świetnie przyjętej Motoroli Moto G. Smartfon wyposażony był w 5-calowy ekran IPS z bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów. O cały dzień pracy telefonu z dala od gniazdka dbała bateria o pojemności 2070 mAh. Ponadto Moto G2 miała dwa głośniki stereo o wysokiej jakości dźwięku. O płynne działanie urządzenia dbał procesor Qualcomm Snapdragon 400. Warto jeszcze wspomnieć o obsłudze przez smartfon dwóch kart SIM. 

„Motorola zapoczątkowuje erę architektury modułowej”

Erę architektury modułowej w szeregach Motoroli zapoczątkował rok 2016 i smartfon moto z. Marka jako pierwsza w historii wprowadziła na rynek dodatkowe elementy (moduły), które rozszerzają możliwości telefonu – moto mods. Kompatybilne do dziś z trzecią serią z moduły są świetnym wyłamaniem się ze schematu tradycyjnego smartfonu. Ich przyłączenie do telefonu odbywa się za pomocą specjalnego magnesu/złącza umiejscowionego na tylnej obudowie. Podłączanie i odłączanie poszczególnych modułów jest bardzo proste i wygodne. Następczyniami moto z były wydane w 2017 roku moto z2 play i moto z2 force. Ta druga o statusie flagowca była wyposażona w najnowszy zeszłoroczny procesor, Qualcomm Snapdragon 835, wspierany w zależności od wersji o 4 GB RAM + 64 GB pamięci wewnętrznej lub 6 GB RAM + 128 GB pamięci wewnętrznej. Pamięci oczywiście rozszerzalne za pomocą kart microSD. Ponadto 5,5 calowy świetny wyświetlacz Super Amoled z autorską technologię Moto ShatterShield, która chroniła przedni panel przed stłuczeniami i pęknięciami. Do tego podwójny aparat z matrycą kolorową i monochromatyczną 2 x 12 MP. Co do samych moto mods to każdy znajdzie coś dla siebie, poczynając od m.in. moto gamepad, który zmienia smartfon w pełnoprawną konsolę do gier, przez moduł JBL SoundBoost 2, gwarantujący słuchanie ulubionej muzyki w doskonałej jakości dźwięku, moto insta-share projector, który zapewnia wyświetlanie obrazu do 70” na dowolnej powierzchni, a kończąc na moto turbopower pack, który natychmiastowo doda energii smartfonowi, kiedy mu jej zabraknie. 

W 2017 roku rodzina z serii g przy okazji wprowadzenia na rynek 6. generacji powiększyła się o 3 znakomite smartfony – moto g6 play, moto g6 i moto g6 plus. Urządzenia dostępne są w Polsce od maja br. i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, co wynika ze świetnej relacji ceny do oferowanych możliwości. 

„Motorola dołącza do programu Android One”

Końcówka 2018 roku to debiut motorola one – smartfonu wyjątkowego, bo pierwszego w całym portfolio, który dołączył do programu Android One. Przynależność do programu zapewnia urządzeniu czysty system, dostęp do najnowszego oprogramowania oraz aktualizacje zabezpieczeń przez trzy lata, a jakby tego było mało, to w aplikacji Zdjęcia Google bez ograniczeń przechowasz wszystkie swoje fotografie. 

Autor |2018-11-26T15:45:29+01:0026 listopada 2018 15:45|Kategorie: Android, Motorola, Sprzęt, Telefony, Top7|Tagi: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile