Rusza program Global EPIC Soft Landing (EPIC – Ecosystems Partnership in Innovation and Cybersecurity). Uruchomiony właśnie przez dziewięć ekosystemów cyberbezpieczeństwa z sześciu krajów w tym także Polski, projekt, ułatwi firmom i przedsiębiorcom działającym w branży cyberbezpieczeństwa wejście na zagraniczne rynki. Projekt „miękkiego lądowania” przewiduje szereg ułatwień oraz system wsparcia dla nowych graczy, umożliwiając im bezpieczne poznanie nowego rynku. Jednym z inicjatorów programu jest polski think tank, Instytut Kościuszki.

Darmowy dostęp do sieci partnerskich ekosystemów prowadzących program, kontakt z potencjalnymi partnerami biznesowymi, informacje dotyczące sytuacji rynkowej oraz wsparcie w kwestiach prawnych to tylko niektóre elementy obarczonego niskim ryzykiem okresu próbnego, który obejmie przedsiębiorców i firmy cyberbezpieczeństwa wchodzące na międzynarodowe rynki. Ponadto nowi gracze będą mogli skorzystać z inkubatorów oraz przestrzeni przeznaczonej na organizację spotkań, a także otrzymają kluczowe informacje na temat rekrutacji utalentowanych pracowników. Dostęp do zasobów międzynarodowego rynku umożliwi zagranicznym przedsiębiorcom świadome wykorzystanie jego handlowych możliwości, a co za tym idzie rozpoczęcie stałej działalności na skalę międzynarodową.

– Jedną z podstawowych zasad programu Soft Landing jest ta dotycząca „glokalizacji”, która próbuje sprostać ogólnoświatowym wyzwaniom cyberbezpieczeństwa, uzmysławiając jednocześnie naszym partnerom skalę lokalnego otoczenia ekonomicznego. Program „miękkiego lądowania” to pierwszy przejaw skoordynowanych działań naszych partnerów z całego świata, który wesprze innowacyjne spółki cyberbezpieczeństwa w trakcie wchodzenia na nowe rynki, a tym samym zapewni im realne  korzyści – mówi David Crozier, prezes Global EPIC i kierownik Strategic Partnerships and Engagement w Centre for Secure Information Technologies (CSIT) na Queen’s University w Belfast.

W skład Global EPIC wchodzą ekosystemy z Polski, Holandii, Kanady, Tajwanu, USA i Wielkiej Brytanii.

Warto zaznaczyć, że zagraniczne firmy pragnące wejść na polski rynek otrzymają pomoc od zlokalizowanego w Krakowie polskiego think tanku, Instytutu Kościuszki. Ta założona w 2000 r. organizacja non-profit od blisko dwudziestu lat współpracując z jednostkami i wybitnymi ekspertami z całego świata, opracowuje projekty i rekomendacje na rzecz wzmocnienia cyberbezpieczeństwa Polski i Europy. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć Instytutu jest organizowane od 2015 r.

Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC, czyli jedna z najważniejszych i największych konferencji poświęconych cyberbezpieczeństwu w Europie. Ścisła współpraca z zagranicznymi partnerami prowadzi nie tylko do rosnącego w Europie znaczenia marki Instytutu Kościuszki i Forum CYBERSEC (którego brukselska edycja odbędzie się już 20 lutego 2019 r.), ale też zapewnia wymianę idei, koncepcji i narzędzi na najwyższym, światowym poziomie. Teraz także zagraniczne przedsiębiorstwa wchodzące na polski rynek będą mogły czerpać z narzędzi Instytutu Kościuszki, by skutecznie rozpocząć swoją działalność nad Wisłą, a co za tym idzie przyczynić się do rozwoju cyberbezpieczeństwa w Polsce i całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej, wzbogacając je o swoje innowacyjne rozwiązania i pomysły. Global EPIC została zainicjowana podczas Forum CYBERSEC 2016 r.

– Wejście na nowy rynek i rozpoczęcie międzynarodowej działalności zawsze obarczone jest wysokim ryzykiem. Szczególnie w tak specyficznym sektorze jak cyberbezpieczeństwo, bariera wejścia na nowe rynki może zniechęcać młode i innowacyjne spółki do inwestycji w tym zakresie. Zadaniem programu Soft Landing, którego Instytut Kościuszki jest członkiem, jest zminimalizowanie ryzyka i obniżenie bariery wejścia.  Ułatwianie nowym graczom wejścia na kolejne rynki leży w interesie całej dynamicznie rozwijającej się branży cyberbezpieczeństwa – mówi Robert Siudak, Dyrektor ds. współpracy i realizacji projektów, manager projektu CYBERSEC HUB w Instytucie Kościuszki.

Uczestnikami programu Global EPIC są następujące ekosystemy: bwtech@UMBC (Baltimore, USA), Carelton GCR (Ottawa, Kanada), Centre for Secure Information Technologies – CSIT (Belfast, Wielka Brytania), Cyber Wales (Cardiff, Wielka Brytania), Hague Security Delta (Haga, Holandia), ITRI (Tajpej, Tajwan), Instytut Kościuszki (Kraków, Polska), miasto Surrey (Surrey, Kanada), UNB (Fredericton, Kanada).

Więcej informacji na temat korzyści wynikających ze współpracy z ekosystemem CYBERSEC HUB w Instytucie Kościuszki: https://cybersechub.eu/global-epic-soft-landing/.

Więcej informacji na temat projektu Global EPIC Soft Landing znajduje się na stronie: https://globalepic.org/softLanding.