Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Rynek, Top7, Wydarzenia-CYBERSEC 2018 – Zakończyło się IV Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa

CYBERSEC 2018 – Zakończyło się IV Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa

Zaproponowana przez Instytut Kościuszki Inicjatywa Cyfrowego Trójmorza ma pełne wsparcie nie tylko polskiego rządu, ale także najważniejszych światowych ekspertów zajmujących się tematyką cyberbezpieczeństwa. To główny wniosek z zakończonego we wtorek 9 października forum CYBERSEC. Odbywająca się w Krakowie już po raz czwarty konferencja jest najważniejszym w Europie wydarzeniem poświęconym strategicznym zagadnieniom cyberbezpieczeństwa.

– Inicjatywa Trójmorza aspiruje do tego, aby stać się projektem na miarę XXI wieku. Aby skutecznie modernizować i rozwijać państwa regionu, przyśpieszenie implementacji wymiaru cyfrowego, a przy tym aspektu cyberbezpieczeństwa jest absolutnie niezbędne – podkreśla dr Joanna Świątkowska, Dyrektor Programowa CYBERSEC. Częścią projektu Cyfrowego Trójmorza jest Cyfrowa Autostrada (3 Seas Digital Highway), która w praktyce oznacza połączenie państw regionu Trójmorza szybką siecią połączeń informatycznych opartych między innymi na technologii 5G. – Uważamy, że w regionie potrzebna nam jest cyberodporna infrastruktura cyfrowa. Autostrada Cyfrowego Trójmorza może wspierać swobodny przepływ danych, który istotnie zwiększy napędzaną danymi konkurencyjność ekonomiczną regionu oraz rozwój przemysłu 4.0 – mówi Izabela Albrycht, Prezes Instytutu Kościuszki. Obecni na krakowskiej konferencji przedstawiciele polskiego rządu uważają, że Inicjatywa Cyfrowego Trójmorza i projekt cyfrowej autostrady są ogromną szansą rozwojową dla naszego regionu. – Ważne jest, by cyfrowa autostrada nie pozostała tylko ideą, a realnie powstała. O budowie sieci cyfrowej trzeba myśleć szerzej. Inwestycje te powinny być realizowane m.in. przy okazji budowy infrastruktury drogowej i kolejowej. Potrzebna jest kooperacja, także dlatego, że jako Europa musimy wzmocnić współpracę w obszarze cyberbezpieczeństwa – podkreśla Marek Zagórski, szef resortu cyfryzacji, także wiceszef polskiej dyplomacji Bartosz Cichocki jest przekonany, że inicjatywa Instytutu Kościuszki jest ważnym krokiem do dalszego rozwoju państw naszego regionu i jak zapowiedział będzie wspierana i promowana przez MSZ.– Chcielibyśmy dzięki tej inicjatywie skoncentrować uwagę inwestorów na naszym regionie i wykorzystać ideę Cyfrowego Trójmorza na jego korzyść  – zapowiada.

Eksperci są zgodni, co do tego że projekt cyfrowej autostrady to ogromna szansa na przeskok cywilizacyjny dla słabiej rozwiniętych gospodarek. – Aktualna infrastruktura światłowodowa tworzy połączenia głównie na osi wschód–zachód. Przepływ danych na osi północ–południe jest znacznie słabszy. Dlatego cyfrowa autostrada trojmorza może w pozytywny sposób zmienić tę sytuację – uważa Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes Exatel. W Krakowie w podobnym tonie wypowiadało się większość ekspertów. – Tu nie chodzi tylko o pokonanie przepaści między wschodem i zachodem, w rzeczywistości ten projekt to szansa dla całego regionu na technologiczny skok – podkreśla Ambasador Sorin Ducaru, były zastępca sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa. Z tą opinią zgadza się Pablo Chavez wiceprezes Google Cloud – Inicjatywa Trójmorza to doskonała okazja do rozwoju regionalnej infrastruktury informacyjnej. Jako Google chcielibyśmy w nim uczestniczyć – zapowiada. Także wiceprezes Microsoft John Frank z uznaniem mówi o inicjatywie zaproponowanej przez Instytut Kościuszki. – Cyfrowy wymiar Inicjatywy Trójmorza jest ogromnie ważny. Nigdy wcześniej nie było tak dobrej okazji do tego, aby konkurować globalnie w sektorze najnowocześniejszych technologii.

Tegoroczne forum CYBERSEC odbywało się kilkanaście dni po ostatnim Szczycie Państw Trójmorza w Bukareszcie, na którym kwestie współpracy państw regionu w wymiarze cyfrowym zostały bardzo wyraźnie zaakcentowane, a inicjatywa 3 Seas Digital Highway została wpisana na listę projektów priorytetowych.

W tegorocznej konferencji wzięli udział m.in. Antonio Missiroli – zastępca sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa; Marek Zagórski – Minister Cyfryzacji; Tomasz Zdzikot – Wiceminister Obrony Narodowej odpowiedzialny za cyberobronność, John Frank – wiceszef Microsoft, Ambasador Marina Kaljurand – była minister spraw zagranicznych Estonii, przewodnicząca Global Commission on the Stability of Cyberspace; Melissa Hathaway – była doradczyni George’a W. Busha i Baracka Obamy ds. cyberbezpieczeństwa; Ambasador Sorin Ducaru – były zastępca sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa; pracownik naukowy Hudson Institute, Katie Moussouris – znana hackerka i pionierka bug bounty, mających na celu szukanie luk bezpieczeństwa w oprogramowaniu komputerowym, założycielka i CEO Luta Security; Edna Conway – Chief Security Officer, Global Value Chain w Cisco; Pablo Chavez – wiceprezes Google Cloud,

Instytut Kościuszki zaprasza już na przyszłoroczną jubileuszową edycje CYBERSEC, która odbędzie się pod hasłem EMBEDDING SECURITY INTO THE DNA OF THE DIGITAL WORLD.

źródło: Instytut Kościuszki

Autor |2018-10-10T11:40:57+02:0010 października 2018 11:40|Kategorie: Bezpieczeństwo, Inne, Newsy, Rynek, Top7, Wydarzenia|Tagi: |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.