Zaproponowana przez Instytut Kościuszki Inicjatywa Cyfrowego Trójmorza ma pełne wsparcie nie tylko polskiego rządu, ale także najważniejszych światowych ekspertów zajmujących się tematyką cyberbezpieczeństwa. To główny wniosek z zakończonego we wtorek 9 października forum CYBERSEC. Odbywająca się w Krakowie już po raz czwarty konferencja jest najważniejszym w Europie wydarzeniem poświęconym strategicznym zagadnieniom cyberbezpieczeństwa.

– Inicjatywa Trójmorza aspiruje do tego, aby stać się projektem na miarę XXI wieku. Aby skutecznie modernizować i rozwijać państwa regionu, przyśpieszenie implementacji wymiaru cyfrowego, a przy tym aspektu cyberbezpieczeństwa jest absolutnie niezbędne – podkreśla dr Joanna Świątkowska, Dyrektor Programowa CYBERSEC. Częścią projektu Cyfrowego Trójmorza jest Cyfrowa Autostrada (3 Seas Digital Highway), która w praktyce oznacza połączenie państw regionu Trójmorza szybką siecią połączeń informatycznych opartych między innymi na technologii 5G. – Uważamy, że w regionie potrzebna nam jest cyberodporna infrastruktura cyfrowa. Autostrada Cyfrowego Trójmorza może wspierać swobodny przepływ danych, który istotnie zwiększy napędzaną danymi konkurencyjność ekonomiczną regionu oraz rozwój przemysłu 4.0 – mówi Izabela Albrycht, Prezes Instytutu Kościuszki. Obecni na krakowskiej konferencji przedstawiciele polskiego rządu uważają, że Inicjatywa Cyfrowego Trójmorza i projekt cyfrowej autostrady są ogromną szansą rozwojową dla naszego regionu. – Ważne jest, by cyfrowa autostrada nie pozostała tylko ideą, a realnie powstała. O budowie sieci cyfrowej trzeba myśleć szerzej. Inwestycje te powinny być realizowane m.in. przy okazji budowy infrastruktury drogowej i kolejowej. Potrzebna jest kooperacja, także dlatego, że jako Europa musimy wzmocnić współpracę w obszarze cyberbezpieczeństwa – podkreśla Marek Zagórski, szef resortu cyfryzacji, także wiceszef polskiej dyplomacji Bartosz Cichocki jest przekonany, że inicjatywa Instytutu Kościuszki jest ważnym krokiem do dalszego rozwoju państw naszego regionu i jak zapowiedział będzie wspierana i promowana przez MSZ.– Chcielibyśmy dzięki tej inicjatywie skoncentrować uwagę inwestorów na naszym regionie i wykorzystać ideę Cyfrowego Trójmorza na jego korzyść  – zapowiada.

Eksperci są zgodni, co do tego że projekt cyfrowej autostrady to ogromna szansa na przeskok cywilizacyjny dla słabiej rozwiniętych gospodarek. – Aktualna infrastruktura światłowodowa tworzy połączenia głównie na osi wschód–zachód. Przepływ danych na osi północ–południe jest znacznie słabszy. Dlatego cyfrowa autostrada trojmorza może w pozytywny sposób zmienić tę sytuację – uważa Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes Exatel. W Krakowie w podobnym tonie wypowiadało się większość ekspertów. – Tu nie chodzi tylko o pokonanie przepaści między wschodem i zachodem, w rzeczywistości ten projekt to szansa dla całego regionu na technologiczny skok – podkreśla Ambasador Sorin Ducaru, były zastępca sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa. Z tą opinią zgadza się Pablo Chavez wiceprezes Google Cloud – Inicjatywa Trójmorza to doskonała okazja do rozwoju regionalnej infrastruktury informacyjnej. Jako Google chcielibyśmy w nim uczestniczyć – zapowiada. Także wiceprezes Microsoft John Frank z uznaniem mówi o inicjatywie zaproponowanej przez Instytut Kościuszki. – Cyfrowy wymiar Inicjatywy Trójmorza jest ogromnie ważny. Nigdy wcześniej nie było tak dobrej okazji do tego, aby konkurować globalnie w sektorze najnowocześniejszych technologii.

Tegoroczne forum CYBERSEC odbywało się kilkanaście dni po ostatnim Szczycie Państw Trójmorza w Bukareszcie, na którym kwestie współpracy państw regionu w wymiarze cyfrowym zostały bardzo wyraźnie zaakcentowane, a inicjatywa 3 Seas Digital Highway została wpisana na listę projektów priorytetowych.

W tegorocznej konferencji wzięli udział m.in. Antonio Missiroli – zastępca sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa; Marek Zagórski – Minister Cyfryzacji; Tomasz Zdzikot – Wiceminister Obrony Narodowej odpowiedzialny za cyberobronność, John Frank – wiceszef Microsoft, Ambasador Marina Kaljurand – była minister spraw zagranicznych Estonii, przewodnicząca Global Commission on the Stability of Cyberspace; Melissa Hathaway – była doradczyni George’a W. Busha i Baracka Obamy ds. cyberbezpieczeństwa; Ambasador Sorin Ducaru – były zastępca sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa; pracownik naukowy Hudson Institute, Katie Moussouris – znana hackerka i pionierka bug bounty, mających na celu szukanie luk bezpieczeństwa w oprogramowaniu komputerowym, założycielka i CEO Luta Security; Edna Conway – Chief Security Officer, Global Value Chain w Cisco; Pablo Chavez – wiceprezes Google Cloud,

Instytut Kościuszki zaprasza już na przyszłoroczną jubileuszową edycje CYBERSEC, która odbędzie się pod hasłem EMBEDDING SECURITY INTO THE DNA OF THE DIGITAL WORLD.

źródło: Instytut Kościuszki