Testowany smartfon został wyposażony w:

  • ośmiordzeniowy procesor Qualcomm® Snapdragon™ 439 (4 rdzenie, 1.95 GHz, A53 + 4 rdzenie, 1.45 GHz, A53)
  • 32 GB pamięci wewnętrznej (z możliwością rozszerzenia przez pamięć na karcie micro SD)
  • 3 GB RAM-u

W benchmarku AnTuTu telefon uzyskał ponad 79765 punktów. Nie jest to zatem demon prędkości, a i procesor nie należy do najnowszych w tej klasie cenowej. Mimo wszystko muszę przyznać, że telefon działa całkiem płynnie, wystarczająco szybki i zaskakująco dobrze. Przy codziennym użytkowaniu nie zauważyłam, aby coś się zacinało. Krótko mówiąc jest OK, ale na rynku znajdziemy już w tym przedziale nieco lepsze pozycje jak chociażby Xiaomi Redmi Note 7 (Pisaliśmy o nim TUTAJ), który nie tylko posiada lepszy procesor, ale również więcej RAM-u (4 GB) czy pamięci podręcznej (64 GB). 32 GB w dzisiejszych czasach, to już troszeczkę za mało. Wykonamy trochę zdjęć czy filmików i po chwili zapchamy całą wolną przestrzeń. Na szczęście producent pomyślał tutaj o slocie na dodatkową kartę micro SD, co pozwoli nam rozszerzyć pamięć nawet do 400 GB.

Smartfon udostępnia czyste środowisko Android dzięki platformie Android One działającej w systemie Android 9 Pie. Bez zbędnych elementów, bez oprogramowania innych firm, a do tego bezpłatne comiesięczne aktualizacje zabezpieczeń. Nawet podczas testowania telefon się zaktualizował. To ucieszy zapewne sporą część użytkowników, którzy dbają o bezpieczeństwo i kochają minimalizm, a nienawidzą zbędnych aplikacji. Dodam jeszcze, że moim zdaniem system jest całkiem dobrze zoptymalizowany. Działa płynnie, a  aplikacje i gry otwierają się wystarczająco szybko.

Dla porządku dodam, że smartfon wyposażono oczywiście w takie rozwiązania jak obsługa Bluetooth 4.2, micro USB (szkoda, że nie USB C) oraz NFC, co na pewno ucieszy wielu użytkowników. Co więcej telefon posiada takie czujniki jak: akcelerometr, czujnik światła otoczenia, czujnik zbliżeniowy, czytnik linii papilarnych, rozpoznawanie twarzy.

Nad Wi-Fi (Wi-Fi 802.11 b/g/n ) i GPS nie będę się zbytnio rozpisywać. Działają dobrze i stabilnie. Nie miałam żadnych problemów podczas korzystania z Internetu w domu czy na mieście, a GPS dosyć często pomógł mi szybko w odnalezieniu właściwej drogi do wskazanego miejsca.

Nokię 4.2 wyposażono w baterię 3000 mAh z funkcją adaptacyjnej baterii, która optymalizuje jej działanie na podstawie zachowań użytkownika. I tutaj muszę przyznać, że bateria radzi sobie całkiem nieźle. Przy bardzo intensywnym użytkowaniu (włączony Internet, dużo rozmów na FB, wykonywanie sporej ilości zdjęć) pozwala na kilkanaście godzin pracy. Przy zwykłym użytkowaniu (kilka rozmów, weryfikacja poczty, mediów społecznościowych, czy zrobienie kilku zdjęć) bateria wystarczyła mi na nawet na 2 dni użytkowania. To dobra wiadomość, bo gdy smartfon trafi do mniej „hardcorowego” użytkownika, ten czas zapewne się wydłuży.