Jesteś tutaj:-, Nawigacje, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie, Top7-Test Navitel MR150 NV – wideorejestrator w lusterku wstecznym

Test Navitel MR150 NV – wideorejestrator w lusterku wstecznym

Wielu kierowców montuje w swoich samochodach wideorejestratory. Urządzenia te przez cały czas nagrywają to, co dzieje się przed lub nawet za naszym autem. Takie nagrania mają olbrzymią wartość podczas rozstrzygania, kto jest sprawcą kolizji. Niestety minusem tego rozwiązania jest to, że montujemy dodatkowe urządzenie na przedniej szybie. Problemu nie ma jeśli mamy tylko wideorejestrator. Gorzej, jeśli dochodzi do tego nawigacja, uchwyt na telefon – krótko mówiąc będziemy znacznie rozproszeni podczas jazdy.

MR150 NV

MR150 NV

MR150 NV to trzeci produkt z kategorii inteligentnych lusterek firmy Navitel, który wyposażono w sensor optyczny z obsługą night vision. Pod względem wyglądu wideorejestrator do złudzenia przypomina typowe lusterko, jednak producent na tylnej części obudowy umieścił obiektyw kamery, a pod zwierciadłem wyświetlacz LCD. Sprawdźmy, czy takie rozwiązanie jest wygodne.

Specyfikacja:

 • Ekran: IPS, 4.5″, rozdzielczość 854 x 480px
 • Procesor: MSTAR MSC8336
 • Wideorejestrator: Sensor SC2363 (night vision)
 • Rozdzielczość wideo: 1920 х 1080px FullHD (30 fps)
 • Kąt nagrywania: 120°
 • Rodzaj soczewki: 4-warstwowe szkło
 • Format wideo: MOV (H.264), długość nagrań wideo – 1/3/5 min, nagrywanie w pętli, nadpisywanie nagrań
 • Format zdjęć: JPG, rozdzielczość zdjęć: 2048 x 1536px
 • Cechy: Auto-Start, G-sensor, Detekcja ruchu, Tryb parkingowy, Nagrywanie dźwięku, głośnik, mikrofon
 • mini USB
 • Obsługa kart microSD – do 64 GB
 • Zasilanie (12-24 V 1.5 A)
 • USB 2.0 DC 5V 1A
 • Bateria: Li-Pol 300mAh 3.7V
 • Wymiary: 310 х 86 х 39 mm
 • Waga: 215 g
 • Dodatkowa licencja nawigacyjna: mapy Europy, Rosja, Białoruś, Kazachstan, Ukraina (12 miesięcy)
IMG 20190828 111827

Navitel MR150 NV

W opakowaniu z wideorejestratorem znajdują się niezbędne akcesoria: ładowarka samochodowa 12/24 V, ściereczka z mikrofibry, klipsy mocujące, instrukcja obsługi, karta gwarancyjna, kabel mini-USB oraz licencja nawigacyjna na smartfon/tablet, z mapą 47 krajów Europy. Klucz można aktywować na smartfonie lub tablecie z systemem.

Lusterko montowane jest, jako nakładka na rozwiązanie fabryczne, a płaski i kompaktowy kształt zapewnia, że urządzenie nie zajmuje dużo przestrzeni i nie rzuca się w oczy, jako dodatkowe akcesorium. Dzięki temu pozwala zaoszczędzić miejsce w samochodzie. Wyświetlacz umiejscowiony jest za szkłem lusterka i staje się widoczny dopiero po włączeniu odtwarzania lub przy wejściu w opcje kamery. Lusterko inteligentne idealnie wtapia się w wnętrze auta – nikt nie zauważy, że to właśnie rejestrator, a lusterko. Obiektyw działa dobrze zarówno w rażącym pełnym słońcu, jak i w nocy. Podczas jazdy nie miałem problemu z odczytaniem napisów reklamowych na samochodach, odczytaniem znaków drogowych, czy numerów rejestracyjnych innych pojazdów.

Kamera samochodowa rejestruje pokonywaną trasę w dzień jak i w nocy. Automatyczne rozpoczęcie nagrywania następuje natychmiast po podłączeniu zasilania, oraz automatycznie się wyłączy po wyłączeniu zapłonu (z kilkusekundowym opóźnieniem).

Nagrania można wykorzystać także, jako dowód w spornych sytuacjach.

MR150 NV  montujemy za pomocą dwóch elastycznych gumek dostarczonych w zestawie z rejestratorem. Plus, to dwa komplety gumek montażowych w zestawie – tak na wszelki wypadek, gdyby uległy zniszczeniu. Uniwersalny sposób montażu sprawia, że zamontowanie rejestratora jest możliwe praktycznie na każdym fabrycznym lusterku i nie powoduje niczego nieodwracalnego. Nie potrzebne są żądane narzędzia. Górna i dolna krawędź zostały wyposażone w specjalne zaczepy, na których mocujemy gumki w taki sposób, że obejmują one stare lusterko. Przewód zasilający montujemy na górnej krawędzi – tam umieszczono gniazdo USB. Kabel ma długość wystarczającą, aby poprowadzić za podsufitką, tak by montaż był estetyczny i zwisający przewód nie rozpraszał kierowcy. Sprzęt zasilany jest z akumulatora samochodowego i startuje w momencie włączenia silnika. MR150 NV ma czujnik, który wykrywa zapłon auta.  Wbudowana bateria przeznaczona jest tylko do nagrania niepożądanego zdarzenia w trybie parkingowym i wyłączania urządzenia w prawidłowy sposób po wyłączeniu zasilania. Aby zapewnić pełną funkcjonalność urządzenia w każdym trybie, wymagane jest stałe podłączenie zasilania.

Kolorowy obraz jest wyświetlany na 4.5-calowym ekraniku w technologii IPS, w centrum lusterka. Nie przeszkadza on szczególnie w obserwacji, a w dodatku można go wyłączyć. Przy wyłączonym ekranie jego powierzchnia jest w 100% lustrem. Obiektyw działa dobrze zarówno w rażącym pełnym słońcu, jak i w nocy. Warto wspomnieć, że kamerka nie tylko nagrywa obraz, ale i dźwięk (z wnętrza auta).

Wideorejestrator ukryty w urządzeniu obsługiwany jest za pomocą czytelnie opisanych przycisków, które umieszczono na dolnej krawędzi. Za ich pomocą włączamy rejestrator, wywołujemy menu, nawigujemy po nim oraz oczywiście uruchamiamy lub zatrzymujemy nagrywanie. Przyciski są łatwo dostępne i reagują nawet na lekkie naciśnięcie, dzięki czemu podczas jazdy (nie polecamy) możemy komfortowo je obsługiwać. Ważne, że ich obsługa nie powoduje przypadkowej zmiany położenia lusterka. W modelu MR150 NV producent zdecydował się na umieszczenie portu do podłączenia tylnej kamery (może służyć jako kamera cofania). Tylną kamerę można przyłączyć kablem AV/IN – ten zestaw musimy dokupić osobno. Sprzęt obsługuje karty microSD do maksymalnej pojemności 64GB.

lusterko

Navitel MR150 NV

Dodatkowym atutem, który powinien przekonać klientów do zakupu urządzenia jest to, iż urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze. Menu, dzięki któremu niemu możemy obsługiwać wideorejestrator dostępne jest w polskim języku. Ustawień jest całkiem sporo. Użytkownik ma do dyspozycji trzy tryby pracy lusterka: nagrywania, odtwarzania i robienia zdjęć.

Obiektyw złożony z 4 soczewek daje bardzo ładny obraz. Kamera nagrywa filmy w rozdzielczości Full HD, z prędkością 30 klatek na sekundę, w technologii kompresji obrazu .MOV – 5-minutowy klip zajmuje około 600 MB.

Kąt widzenia obiektywu to w pełni wystarczające 120°.  Za stabilną pracę wideorejestratora odpowiada procesor MSTAR MSC8336.  Sensor SC2363 z obsługą night vision umożliwi nagranie wyraźnych i szczegółowych filmów, niezależnie od warunków oświetleniowych.  W efekcie mamy płynny i wyraźny oraz bogaty w szczegóły obraz (wystarczająca do odczytania nr. rejestracyjnych pojazdu jadącego bezpośrednio przed nami), zarówno w dzień, jak i w nocy.

Kolizja z innym samochodem lub inny wypadek na drodze nie należą do przyjemnych wydarzeń. Nawet jeśli nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń, takie zdarzenia kosztują nas mnóstwo stresu. Pół biedy, jeśli sprawca dobrowolnie przyzna się do winy. Jednak jest to niestety rzadkość i najczęściej to policja musi rozstrzygać o winie.

Sprawdźmy więc, jak wideorejestrator samochodowy w lusterku radzi sobie z rejestrowaniem zdarzeń na drodze:

Wbudowany G-sensor automatycznie zabezpieczy przed nadpisaniem ważne nagrania w razie wykrycia kolizji, gwałtownego hamowania itp. Funkcja zapisu w pętli automatycznie nadpisze najstarsze nagrania na karcie pamięci. Nagrywanie cykliczne pozwala ustawić długość nagrywanych pojedynczych materiałów wideo. Najdłuższy odcinek czasowy, jaki możemy ustawić, to 5 minut. Warto zwrócić uwagę, że system zarządzający rejestratorem zapisuje pliki w dwóch katalogach: Normal i Event. W pierwszym przechowywane są filmy zapisywane podczas pracy w trybie ciągłym, natomiast w drugim te, które są rejestrowane w trybie awaryjnym. Te ostatnie filmy rejestrują tylko 30 sekund naszej jazdy. Rejestrator jazdy spełnia także funkcję prostego aparatu fotograficznego o rozdzielczości 3MP. By wejść w tryb robienia zdjęć należy w trybie nagrywania nacisnąć i przytrzymać 3 sekundy przycisk Menu. Funkcja ta przyda się do stworzenia dodatkowej dokumentacji fotograficznej dla ubezpieczyciela lub sądu w razie kolizji czy innego zdarzenia drogowego.

Podsumowanie:

Wiele osób zwleka z kupnem wideorejestratora, bo zakłada, że nic złego się nie wydarzy. Oczywiście może tak być, ale czy nie warto wydać kilkuset złotych i uniknąć później dużych problemów w przypadku spornej kolizji. Jeśli mamy w ręku dowód w postaci nagrania konkretnej sytuacji drogowej, to sprawcy wypadu nie pomoże nawet sprytny adwokat. Wszystko widać czarno na białym. Nie czekajmy więc z zakupem wideorejestratora. Potraktujmy go jako naszą polisę ubezpieczeniową.  Muszę przyznać, że pomysł wideorejestratora w formie lusterka wewnętrznego spodobał mi się. Łatwy i bezinwazyjny montaż modelu na fabrycznym lusterku wstecznym oraz zasilanie z gniazda zapalniczki zapewnia kompatybilność z niemal każdym samochodem. DVR znajdujący się w lusterku jest całkowicie dyskretny i nie przeszkadza w prowadzeniu pojazdu, właśnie ze względu na swoje umiejscowienie. Urządzenie spełnia wszystkie funkcje lusterka samochodowego o znacznie większym rozmiarze i kącie widzenia od typowych lusterek samochodowych.   Navitel MR150 NV możecie zarejestrować istotne zdarzenie, z satysfakcjonującą jakością nagrań w dzień. W przypadku nocnej jazdy odczytanie danych z tablicy rejestracyjnej jest to możliwe tylko wtedy, gdy jedziecie blisko poprzedzającego Was auta. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że są państwa w Europie, gdzie używanie takiego urządzenia jest nielegalne (np. Austria) i wiąże się ze słonymi karami. Navitel MR150 NV kosztuje 249 zł. Warto? Oczywiście. Jeśli nie jesteście fanami oblepiania szyby auta uchwytami z urządzeniami przydatnymi w podróży, to inteligentne lusterko samochodowe może być dla Was ciekawą alternatywą.

TECHNOSeniorAutor |2019-09-04T18:41:01+01:004 września 2019 18:41|Kategorie: Artykuły, Nawigacje, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie, Top7|Tagi: , , |1 komentarz

1 komenarz

 1. xxx 15 września 2019 w 10:11 - Odpowiedz

  jaka cena bo podobnych urządzen za psie pieniądze jest wiele a nie każdej jest słabe

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.