Jesteś tutaj:-, Sprzęt, Sprzęt sieciowy, Testy i opinie, Top7-Test Evobox IP – dekodera Cyfrowego Polsatu do ofert telewizji kablowej w technologii IPTV

Test Evobox IP – dekodera Cyfrowego Polsatu do ofert telewizji kablowej w technologii IPTV

Dekodery oferowane przez firmę Cyfrowy Polsat przyzwyczaiły nas przede wszystkim, do jakości wykonania i poprawnej stylistyki. Nie inaczej jest w przypadku opisywanego modelu. EVOBOX IP to już trzeci nowy dekoder wprowadzony przez Cyfrowy Polsat na rynek w ostatnich miesiącach, czwarty odbiornik z linii EVOBOX (po EVOBOX PVR, HD i LITE) i kolejny, podobnie jak szereg modeli z ostatnich kilku lat, produkowany w należącej do Grupy Cyfrowy Polsat fabryce InterPhone Service z Mielca, która na rynek wprowadziła już kilka milionów urządzeń cieszących się doskonałą opinią i uznaniem klientów.

EVOBOX IP już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie odbiornika z wyższej półki. Niewielkie rozmiary (122 × 115 × 28 mm) o nowoczesnym, minimalistycznym wzornictwie, biała powierzchnia, czy geometryczne kształty na górnej powierzchni – oto zalety testowanego sprzętu. Tego dekodera nie trzeba chować, gdyż świetnie będzie się prezentował w każdym pomieszczeniu. Solidna, plastikowa obudowa, z otworami wentylacyjnymi zapewnia dobrą ochronę i chłodzenie elektroniki. Konstrukcja jest na tyle przemyślana, że nie ma problemu nadmiernego nagrzewania się urządzenia.

Na całym przednim panelu znajdziemy wyświetlacz, który dyskretnie informuje o trybie pracy.

EVOBOX IP (panel przedni)

 1. Odbiornik IR z pilota zdalnego sterowania
 2. Dioda LED – sygnalizuje różne stany pracy dekodera:
  • kolor zielony – dekoder w trakcie uruchamiania
  • kolor niebieski – dekoder jest włączony
  • kolor czerwony – dekoder w stanie „szybki start”
  • kolor biały – dekoder w stanie „czuwanie

EVOBOX IP (panel tylni)

 1. S/PDIF – gniazdo optyczne, wyjście cyfrowego sygnału audio do połączenia z zewnętrznym zestawem audio.
 2. LAN (Ethernet) – przewodowe podłączenie do routera z Internetem (wymagane w przypadku braku dostępu do sieci Wi-Fi)
 3. HDMI – gniazdo do połączenia dekodera z telewizorem
 4. USB – gniazdo umożliwiające podłączenie pamięci zewnętrznej typu pendrive lub dysku USB (tylko do odczytu)
 5. DC IN 12 V – wejście zasilania z zasilacza zewnętrznego

IMG 20190430 124312

Pilot zdalnego sterowania.

Dekoder EVOBOX IP sprzedawany jest wraz z pilotem. Jest to moim zdaniem udana konstrukcja zapewniająca komfortową obsługę odbiornika. Wykonany został z dobrej jakości materiałów, przyciski posiadają odpowiedni rozmiar i bardzo łatwo się naciskają. Nie mamy też uwag, co do ich rozmieszczenia, które jest bardzo czytelne i intuicyjne. Przyciski kierunkowe (w lewo/w prawo, góra/dół) umieszczone dookoła przycisku OK będą niezbędne do nawigacji w trakcie procesu pierwszej instalacji. Pierwsza instalacja rozpocznie się automatycznie przy pierwszym uruchomieniu dekodera pilotem. Przycisk Ustawienia uruchamia menu, które zawiera konfigurację techniczną dekodera oraz przydatne informacje diagnostyczne. Główne menu dekodera jest dostępne pod przyciskiem Menu. Szczegółowy opis funkcji i przycisków pilota jest dostępny w menu dekodera: Menu / Strefa abonenta / Pomoc / Pilot.

Tyle producent, a jak dekoder sprawuje się podczas użytkowania, sprawdziliśmy. Po rozpakowaniu i podłączeniu dekodera do telewizora, oraz podłączenie sygnału satelitarnego z anteny, przyszedł czas na jego uruchomienie.

Dekoder ma wbudowane przewodowe i bezprzewodowe (Wi-Fi 2.4/5 GHz) podłączenie do Internetu i sieci LAN. Do aktywacji dekodera i odbioru kanałów telewizyjnych oraz korzystania z serwisów online wymagane jest podłączenie dekodera do sieci wybranych operatorów usługi Internet za pośrednictwem routera udostępniającego połączenie Wi-Fi lub połączenie przewodowe typu LAN. W trakcie pierwszej instalacji można wybrać i skonfigurować sposób podłączenia dekodera. W przypadku podłączenia przewodowego (LAN) należy przed uruchomieniem dekodera podłączyć kabel Ethernet z sieci lokalnej (routera) do złącza LAN z tyłu dekodera. Status połączenia sieciowego można sprawdzić w menu Ustawienia / Diagnostyka / Status połączenia sieciowego,a jakość połączenia sieciowego – wykonując test w menu Ustawienia / Diagnostyka / Test połączenia internetowego.

Dekoder łączymy z telewizorem kablem HDMI, który podłączamy do gniazda HDMI z tyłu dekodera. W telewizorze wybieramy wolne gniazdo HDMI, zalecane przez producenta telewizora do podłączenia dekodera (STB).

Po podłączeniu zasilania na panelu przednim dekodera zapali się czerwona dioda. Podczas uruchamiania dekodera kolor diody będzie ulegał zmianie. Zakończenie procesu uruchamiania dekodera zasygnalizuje zapalenie diody w kolorze białym. Należy nacisnąć czerwony przycisk zasilania na pilocie od dekodera. Kolor diody zmieni się na niebieski. Na ekranie telewizora pojawi się ekran Pierwsza instalacja. Pierwszym oknem, jakie nam się ukaże, jest menu pierwszej instalacji. Posługując się przyciskami kierunkowymi pilota (w lewo/w prawo, góra/dół, OK) i postępując zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, należy przejść krok po kroku cały proces pierwszej instalacji. Nie jest ono nadmiernie rozbudowane, i jestem pewien, że również z „konfiguracją” każdy spokojnie sobie poradzi. Oprogramowanie zawiera wszystkie niezbędne ustawienia zapewniające natychmiastową gotowość urządzenia do pracy. Po zakończeniu pierwszej instalacji będzie możliwe uruchomienie prezentacji demonstrującej zasady poruszania się po menu dekodera. Prezentacja jest również dostępna w menu dekodera: Menu/ Strefa abonenta / Pomoc / Prezentacja.Autor |2019-05-13T09:20:48+02:0013 maja 2019 09:20|Kategorie: Artykuły, Sprzęt, Sprzęt sieciowy, Testy i opinie, Top7|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.