Ostatnio miałem okazję przyjrzeć się dłużej komórce, która już na dobre zagościła na polskim rynku GSM. Szybko zyskała popularność i nadal jest często kupowanym telefonem. Ale czy warto nadal się nią interesować gdy na rynku królują wielofunkcyjne aczkolwiek drogie smartfony?


Telefon dotarł do mnie w trochę okrojonym zestawie, zabrakło chociażby zestawu słuchawkowego.

Natomiast zestaw sprzedażowy obejmuje:

  • Telefon z baterią
  • Dwuczęściową ładowarkę
  • Kabel USB (do ładowania i transmisji danych)
  • Zestaw słuchawkowy i dodatkowe gumki
  • Dokumentację


Wildfire S jest młodszym bratem już ‘kultowego’ Wildfire: Test HTC Wildfire. Każdy kto interesuje się choć trochę komórkami i każdy kto miał w rękach choć jedno urządzenie HTC wie, że jest to porządna firma, tajwańskie urządzenie nie ma w tym przypadku nic z chińskimi podróbkami. Klient, który zdecyduje się na kupno tego smartfona dostaje do swojej dyspozycji małe ale jakże eleganckie i wielofunkcyjne urządzenie. Do wykonania telefonu użyto aluminium, plastiku i gumowanego plastiku. Całość sprawia solidne wrażenie.


Tylni panel telefonu jest pokryty gumowanym plastikiem, który zapewnia dobry uchwyt telefonu i to, że zapewne nie wyślizgnie się z ręki przy aktywnym korzystaniu. telefon na pewno przypadnie do gustu płci pięknej. Jego małe wymiary są idealne dla kobiecej dłoni. 101.3mm x 59.4mm x 12.4mm przy wadze 105 g to naprawdę mało. Jednak nie jest to najmniejsze urządzenie wśród smartfonów. Zmianą istotną i rzucającą się od razu w oczy w stosunku do poprzednika jest brak optycznego trackballa. Ten zabieg pozwolił zmniejszyć rozmiary telefonu. Czy jest to dobre posunięcie? Mi nie przypadło do gustu, lubię mieć dodatkowe klawisze chyba że ich brak jest rekompensowany bardzo wysoką jakością i wykonaniem, np. jak w Nokii N9.


Przedni panel wypełnia nam pojemnościowy ekran dotykowy 3,2 cala TFT o rozdzielczości 320×480 (w poprzedniku rozdzielczość wynosiła 240×320). Pierwszy model Wildfire, był głównie krytykowany głównie za małą rozdzielczość, widoczne piksele i małe kąty widzenia. Ekran jest bardzo dobrej jakości, obsługuje multidotyk i jest chroniony przez Gorilla Glass, które w tym modelu jest jednak chwytem marketingowym, rysy z biegiem czasu będą obecne na naszym ekranie. Z przodu telefonu tuż nad logiem HTC mamy głośnik, czujnik zbliżeniowy i jak w każdym nowym smartfonie HTC diodę, która pełni bardzo pożyteczne funkcję. Informuje nas o nieodebranych połączeniach, SMS-ach, e-mailach, o naładowaniu baterii (kolor zielony) lub o niskim poziomie naładowania akumulatora lub jego rozładowywaniu (pomarańczowy/czerwony kolor). Zabrakło niestety kamerki do wideorozmów. Tuż pod wyświetlaczem są tradycyjnie (jak to w przypadku HTC) cztery dotykowe przyciski : Home/Ekran główny, Menu, Wstecz i Szukaj.


Na lewym panelu został umieszczony przycisk zmniejszenia/zwiększenia głośności i złącze microUSB.


Prawy bok jest wolny od jakichkolwiek przycisków. U góry mamy przycisk włączenia/wyłączenia czy też uśpienia telefonu. Na tylnym panelu mamy charakterystyczne oczko i obiektyw aparatu o wielkości 5 Mpix, ledowa lampa błyskowa, głośnik i znacznie niżej mikrofon i otwór na pasek.