Jak producent się chwali Redmi 5 Plus przeszedł specjalne testy, wykonane w celu zapewnienia długotrwałej pracy smartfona. Port USB można podłączać 5 razy dziennie przez około 5,5 roku. Przyciski boczne można przyciskać około 100 razy dziennie przez około 13,7 roku, a ekran dotykowy o tej samej wielkości będzie służył przez około 16,4 lat. Dostępne wersje kolorystyczne to czarna, złota, różowa i niebieska. Trudno się z nim nie zgodzić, chociaż my nie mieliśmy okazji używać go aż tak długo 🙂

DSCF4671

Xiaomi Redmi 5 Plus

Lekka obudowa z aluminium solidnie chroni wewnętrzne komponenty przed uszkodzeniem, a co ważne nie łapie zbytnio odcisków palców. Wykończenie i spasowanie poszczególnych elementów obudowy, jest dokładne. Nic nie trzeszczy, ani nie ugina się pod ciężarem dłoni. Boczna ramka otaczająca wyświetlacz jest stosunkowo wąska (ekran zajmuje 77.68% przedniego panela), co w połączeniu z zakrzywioną tylną częścią obudowy sprawia, że wygodnie korzysta się z niego jedną dłonią. Podsumowując, ten wątek stwierdzam, że Xiaomi zaprojektował, i wykonał swój smartfon bardzo solidnie.

DSCF4674

Xiaomi Redmi 5 Plus

Xiaomi Redmi 5 Plus posiada wyświetlacz Full HD+ (1080 x 2160 pikseli), o przekątnej 5,99 cala, daje to zagęszczenie pikseli na poziomie 403 ppi. Technologia In-Plane Switching gwarantuje szeroki kąt widzenia 178°. Wyświetlacz pokryty szkłem 2.5D curved glass screen jest w pełni laminowany i  charakteryzuje się dużą intensywnością barw (kontrast 1000:1. Dużym atutem tego modelu, jest również wysoki współczynnik jasności 450 cd/m². Technologie czytelności w ostrym świetle i w nocy dostosowują kontrast i jasność do otoczenia. Jak to możliwe? W nocy ekran wykorzysta jasność zaledwie 1 cd/m², by chronić oczy przed zmęczeniem. To 5 razy niższe natężenie światła niż w standardowych telefonach, co daje lepszą kontrolę jasności w warunkach słabego oświetlenia. Tryb czytania również pomaga chronić oczy, dostosowując strumień światła niebieskiego na ekranie.

DSCF4678

Xiaomi Redmi 5 Plus

Zastosowany panel dotykowy jest odpowiednio czuły. Nie zdarzało mi się, żebym musiał powtórzyć polecenie, aby smartfon zareagował na dotyk. Na górnym pasku, pod maskownicą skryty został głośnik rozmów, który w trakcie rozmów spisywał się bez zarzutu. Żaden z naszych rozmówców nigdy nie zgłaszał problemów ze zrozumieniem, co się do niego mówi. Rozmowa brzmi zarówno po stronie telefonu jak i odbiorcy bardzo naturalnie, a w trakcie testu nie było słychać żadnych przeszkadzających szumów. Obok, pod taflą szkła rzuca się w oczy kamera 5 MP (przysłona f/2.0) do rozmów wideo i modnych dziś zdjęć z ręki tzw. selfies, z dedykowanym oprogramowaniem smart beauty i czujniki (światła oraz zbliżeniowy). Nie zapomniano też o praktycznej diodzie powiadomień.

DSCF4660

Xiaomi Redmi 5 Plus

Na lewym boku smartfona znajdziemy szufladkę na kartę microSIM (hybrydowy slot – Micro SIM + Nano SIM/MicroSD).

Prawa krawędź smartfona to regulacja głośności i włącznik / blokada ekranu. Przyciski są ergonomicznie zaprojektowane i łatwo się je obsługuje.

DSCF4662

Xiaomi Redmi 5 Plus

U góry znajdziemy wyłącznie standardowe gniazdo słuchawkowe – audio jack 3,5 mm, drugi mikrofon, z redukcją szumów otoczenia oraz port podczerwieni, dzięki któremu telefon może służyć jako uniwersalny pilot.

DSCF4663

Xiaomi Redmi 5 Plus

Na dolnej krawędzi umieszczono port microUSB, ze wsparciem OTG oraz mikrofon i podwójny głośnik multimedialny. Gra on przyjemnie i głośno. Nie warto go jednak nastawiać na poziom maksymalny, bo wtedy wydaje niezbyt przyjemne metaliczne brzmienie.  Jednak, przy podłączeniu do dobrych słuchawek można spokojnie korzystać z telefonu, jako przenośnego odtwarzacza audio nawet tym bardziej wymagającym użytkownikom.

DSCF4665

Xiaomi Redmi 5 Plus

Tylna pokrywa smartfonu jest matowa. Podczas testów okazało się też, że nie jest zbyt mocno podatna na zarysowania. W oczy rzuca się 12-megapikselowy aparat fotograficzny z podwójną diodą LED. Szkło kamerki niestety, ale wystaje ponad obudowę i narażone jest na porysowania.

DSCF4666

Xiaomi Redmi 5 Plus

Kolejną znakomitą funkcją jest czytnik linii papilarnych. Wystarczy delikatnie przycisnąć czujnik palcem, a telefon odblokuje się w sekundę. Chociaż prawdę mówiąc, trochę mu brakuje do precyzji, miejscowej konkurencji.