Umidigi dołożyło wiele starań, aby ich telefon był w stanie poradzić sobie z wymagającymi zadaniami. W smartfonie zastosowano 10-rdzeniowy procesor MediaTek Helio X27. W jego skład wchodzą dwa rdzenie Cortex-A72 o taktowaniu 2,6 GHz, cztery rdzenie Cortex-A53 o taktowaniu 2,0 GHz i cztery rdzenie Cortex-A53 o taktowaniu 1,6 GHz. Procesor wspierany jest przez układ graficzny Mali-T880 MP4, taktowany zegarem 875 MHz oraz 4 GB pamięci RAM. Jeżeli dostępnego miejsca będzie nam mało, to mamy dostępny slot na karty pamięci microSD o wielkości do 256 GB w trybie pojedynczej karty SIM.


A jak to urządzenie działa w trakcie typowego użytkowania? Świetnie. Przez dwa tygodnie nigdy nie zdarzyło się, żeby terminal złapał jakąkolwiek zadyszkę, gdy przeglądałem jednocześnie kilka pamięciożernych stron WWW. Smartfon bardzo szybko reaguje na polecenia użytkownika i wszystko działa tak, jak powinno. A to oznacza, że telefon może służyć również, jako urządzenia do okazjonalnego pogrania w gry. Potwierdzają to zresztą wyniki benchmarków – ponad 89 tys. w Antutu Benchmark.



Na Plus zasługuje również fakt, że sprzęt ten nie nagrzewa się aż tak bardzo, jak niektórzy konkurenci w aluminiowych obudowach. Owszem – plecki urządzenia robią się ciepłe, ale nigdy na tyle, żeby było to niekomfortowe, albo tym bardziej powodowało problem w jego płynnym działaniu.


Smartfon pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 6.0 z planowaną aktualizacją OTA do wersji 7.0 Nougat. Należy podkreślić, że system jest dobrze zoptymalizowany, nie występują żadne przycięcia i działa on bardzo płynnie. Spolszczenie obejmuje ok. 80-85 % systemu i przeciętnemu użytkownikowi nie powinno to zbyt doskwierać. Producent ograniczył swoje dodatki do minimum, co wyszło wyłącznie na korzyść. W zasadzie większość aplikacji, które znajdziemy w pakiecie oprogramowania to standardowe aplikacje Google i raczej nie wymagają one większego opisu.


Jak przystało na współczesne urządzenie Umidigi Z Pro ma prawie wszystko, czego potrzebujemy do komunikacji z otaczającym nas światem. Oferuje łączność 4G / LTE Kat. 6, która działa z szybkością do 300Mbps. Mamy do wyboru WiFi (z DLNA) 802.11 a/b/g/n 2.4/5GHZ dual – band i Bluetooth 4.1. Czego zabrakło, to NFC, a nawet technologii HotKnot, która umożliwia bezprzewodowe przesyłanie danych za pośrednictwem ekranu.


Czułość Wi-Fi, też jest na przeciętnym poziomie. Obsługa DLNA jest wzorcowapoprawna i z poziomu odtwarzacza można bardzo łatwo wysłać lub odebrać bezprzewodowo obraz i dźwięk.


Konfigurację dopełnia odbiornik GPS z A-GPS i Glonass. Podczas testów nawigacyjnych nie zauważyłem żadnych opóźnień czy błędów. Moduł GPS szybko nawiązywał kontakt z satelitą, a urządzenie nawet bez wspomagania A-GPS szybko powraca do zaprogramowanej trasy. System chodzi płynnie i podaje nam informacje o naszym położeniu na bieżąco. Precyzyjność lokalizacji (błąd 5-6 m) jest na przyzwoitym poziomie.