Jesteś tutaj:-, Sprzęt, Telefony-Jak polscy operatorzy sieci komórkowych dbają o recykling?

Jak polscy operatorzy sieci komórkowych dbają o recykling?

Na polskim rynku posiadamy 4 telekomunikacyjnych potentatów. Niektórzy z nich od dawna proponują usługę recyklingu. Jedna z największych sieci komórkowych w ogóle nie prowadzi działań skupu telefonów do recyklingu. Oprócz firm stricte telekomunikacyjnych, podobną usługę w swojej ofercie posiada również Grupa Allegro.

W innych krajach na świecie temat recyklingu telefonów jest znany użytkownikom. Świetnym przykładem na sukces w w tej branży jest program „Sprint” (działający na terytorium USA), który dzięki edukacji rynku oraz użytkowników, osiągnął poziom 90% recyklingu przekazanych urządzeń, z dwóch i pół tysiąca miejsc.

Jak obliczyło eRecyclingCorps (eRecyclingCorps.com) ponad 70% użytkowników telefonów komórkowych przekazuje stare urządzenia odpowiednim firmom, które zajmują się ponownym wykorzytaniem ich lub przekazaniem go do recyklingu. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że liczba ta będzie dalej rosła.

Model polskich przedsiębiorstw działających w tej branży jest bardzo podobny do tego opracowanego na zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych. Za granicą skupem telefonów zajmują się dedykowane ku temu firmy. Część z nich jest połączona z operatorami, a część działa samodzielnie. Oprócz korzyści w postaci urządzeń firmy mogą w ten sposób zdobywać nowych Klientów.

W Polsce u poszczególnych operatorów wygląda to w następujący sposób:

Orange Polska

„Pomarańczowa” sieć prowadzi recykling telefonów komórkowych, przez pośredniczącą spółkę Greenfone. Na stronie internetowej (https://www.orangerecykling.pl/Strona_Glowna) użytkownik wpisuję nazwę urządzenia, następnie pojawia się cena. Oczywiście sieć zastrzega sobie warunki zapłacenia maksymalnej wartości gdy telefon jest sprawny (nie jest zalany, włącza się i wyłącza, posiada sprawny wyświetlacz, musi posiadać baterię oraz musi być w pełni funkcjonalny).

Gdy cena podana na stronie internetowej jest dla użytkownika satysfakcjonująca – przechodzi on do zlecenia. Widoczna jest tam informacja o konieczności sprawdzenia sprzętu przez techników, telefon jest zabierany przez kuriera i przewożony do serwisu – po tym teście, początkowa wycena może się jeszcze zmienić. Gdy w serwisie technicy potwierdzą stan podany przez użytkownika, pieniądze przelewane są na jego konto bankowe. Usługa dotyczy telefonów wszystkich sieci. Sprzedać telefon w salonie Orange może Klient sieci Plus, Play czy T-mobile. Przynależność do sieci nie jest ważna przy sprzedaży urządzeń.

Polkomtel / Plus

W sieci należącej do Polkomtela, działa to dokładnie tak jak w Orange, chociaż recyklingiem zajmuje się firma Regenesis. Wycenę można sprawdzić na stronie www (https://www.sprzedajtelefon.plus.pl/), a także w wybranych punktach sprzedaży. Telefon poddawany jest wstępnej wycenie, następnie wędruje do serwisu gdzie jego stan techniczny jest potwierdzany. Jeśli stan zgadzał się z zadeklarowanym przez użytkownika, przesyłana jest kwota zgodna z wyceną.

Ponieważ sieci zależy na pozyskiwaniu nowych Klientów, przekazując telefon do recyklingu, można również otrzymać bony. Wówczas urządzenie nie musi odwiedzać serwisu aby wycena została potwierdzona – użytkownik może od ręki dostać bon na zakup nowych telefonów w salonach.

P4 / Play

Korzystając z usługi recyklingowej tego operatora, można sprawdzić cenę telefonu na stronie www https://green.play.pl/ lub można sprawdzić ją w wybranym punkcie należącym do operatora P4. Za recykling po stronie najmłodszej sieci odpowiada firma MobileSwap. Różnica w stosunku do dwóch poprzednich operatorów jest taka, że telefon można przekazać w odpowiednim punkcie, gdzie pracownik salonu wyceni urządzenie, na podstawie prostego badania technicznego. Co ważne, wycenę użytkownik otrzymuje od ręki i nie musi czekać, aż telefon pojedzie do serwisu, gdzie zostanie dokładnie przetestowany. Następnie po akceptacji wyceny, potwierdzeniu sprzedaży oraz wypełnieniu dokumentów u formularzy sprzedaży, umówiona wcześniej kwota wpłynie na konto bankowe w przeciągu 7 dni roboczych.

Aby sprzedać urządzenie nie trzeba mieć do niego dokumentów czy innych akcesoriów tj. pudełka, kabla usb, zestawu słuchawkowego czy ładowarki. Telefon może również posiadać blokadę Simlock, co nie wpływa na jego wartość.

T-Mobile Polska

T-Mobile jako jedyny operator na polskim rynku nie prowadzi działalności recyklingowej starych telefonów. Nie udało się ustalić dlaczego operator nie prowadzi działań recyklingowych. Większość operatorów sieci komórkowych na świecie takie usługi prowadzi, ponieważ jest to sposób na pozyskiwanie nowych Klientów, którzy sprzedając telefon w salonie danej sieci mogliby być zainteresowani zakupem nowego urządzenia. Co dziwne sieci najwyraźniej nie zależy na byciu firmą proekologiczną, a w czasach globalnego ocieplenia czy dziury ozonowej, nie jest to bez znaczenia.

Oprócz operatorów – Allegro

Wśród firm skupujących stare telefony, działa również Grupa Allegro. Posiada ona w swojej ofercie taką usługę. Cenę telefonu można sprawdzić na stronie internetowej https://skupujemy.allegro.pl//. Jeśli chodzi o szczegóły procesu sprawdzania urządzenia, wygląda to dokładnie tak samo jak w przypadku sieci Oragne, ponieważ recyklingiem dla Grupy Allegro zajmuje się również spółka Greenfone.

źródło: Mobileswap.pl

Kan

Autor |2013-12-13T10:00:27+01:0013 grudnia 2013 10:00|Kategorie: Newsy, Sprzęt, Telefony|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.