Funkcje i oprogramowanie
4,7 cala i rozdzielczość 1280×720 pikseli (gęstość ok. 312 ppi) i paleta barw na poziomie 16 milionów kolorów, to dziś minimum przyzwoitości jeśli chodzi o rozmiar i jakość wyświetlacza smartfonu, który aspiruje do klasy high-end. Wprawdzie jasność i kontrast nie dorównują ekranom S-LCD i AMOLED, z urządzeń z najwyższej półki, ale wyniki naszych pomiarów są mimo wszystko przyzwoite. Ekran w Xtreamera odznacza się dość dobrym nasyceniem barw i dużą paletą kolorów. Co do kątów widzenia, to są one wystarczające. Gołym okiem nie dostrzeżemy na nim poszczególnych punktów świetlnych. Jeżeli miał bym wskazać na wady tego wyświetlacza, zaliczyłbym do nich czerń, która przechodzi w różnego rodzaju odcienie szarego. Ponadto słabo radzi sobie w silnym świetle dziennym. Smarfon wyposażono w dotykowy ekran multitouch (10 punktów). Ekran JoyZ’a reaguje wystarczająco szybko i precyzyjnie na komendy.

Do dyspozycji mamy 5 ekranów głównych, a na każdym z nich możemy ustawić łatwo wybrany widżet, lub skrót do aplikacji.

Testowany Xtreamer JoyZ działa pod kontrolą Androida 4.0.3 (Ice Cream Sandwich). Nie jest to najnowsza wersja, producent jednak zapowiada, że pojawi się aktualizacja do Jelly Bean, chociaż terminy aktualizacji nie są znane.

Górny pasek oferuje typowe informacje: aktualny czas siła zasięgu, poziom naładowania baterii, oraz centrum notyfikacji. Po rozwinięciu notyfikacji do pełnego ekranu mamy do dyspozycji kontrolę ważnych funkcji: aktywności Wi-Fi, Bluetooth, modułu GPS, przesyłu danych, wyciszenia itp. Oprócz tego, mamy skrót do Ustawień oraz oczywiście same notyfikacje – czyli zbiór informacji o otrzymanych wiadomościach, SMS-ach, czy nieodebranych połączeniach.

Kołem blokady możemy od razu przenieść się do wybranej aplikacji. Efektowny autorski interfejs Xtreamer pozwala na zaawansowaną personalizację telefonu, dowolne ustawienia skrótów ekranowych i wygodne użytkowanie multimediów. Lista aplikacji przewijana jest w sposób horyzontalny, czyli na boki.
Wszelkie przejścia pomiędzy ekranami są ładnie animowane, szybkie i bardzo płynne. W Menu z aplikacjami poza standardowym oprogramowaniem Androida znajdziemy kilka programów producenta.

Część z nich to popularne pozycje dostępne w Google Play, jak Apex Launcher, szybki i lekki launcher z dużymi możliwościami konfiguracji, czy program antywirusowy, ale JoyZ , daje też np. możliwość tworzenia kopii bezpieczeństwa (Backup), a to oznacza, że nigdy nie stracimy treści zapisanych w telefonie. Xtreamer proponuje także w swoim smartfonie ważne rozwiązanie zwiększające ochronę prywatności treści przechowywanych w telefonie. aplikacja „Ochrona” to m.in. Centrum prywatności, możliwość tworzenia tzw. czarnych i białych list połączeń, Rejestry zablokowanych połączeń, Sejf na hasło i Szyfrowanie plików. Plus za odblokowany dostęp do konta administratora (root access). Należy pamiętać, że intencją testu nie jest przedstawienie i opisanie całej funkcjonalności systemu Google Android, lecz tylko kilku jego aspektów, charakterystycznych dla testowanego smartfona. Dostęp do sklepu Google Play zapewnia szybki dostęp do dziesiątek tysięcy programów, darmowych i płatnych, rozszerzającego funkcjonalność urządzenia.
Zostaw komentarz