Jesteś tutaj:-, Rynek, Tablety-Numery alarmowe 997, 998 i 999, czy będą obsługiwane tak jak 112?

Numery alarmowe 997, 998 i 999, czy będą obsługiwane tak jak 112?

Już wkrótce połączenia alarmowe 997, 998 i 999 będą obsługiwane tak jak numer alarmowy 112, czyli w centrach powiadamiania ratunkowego, a nie przez przedstawicieli policji, straży i pogotowia. Zdaniem MSWiA, usprawni to działanie służb i skróci czas reakcji.

Mamy nadzieję, że początek procesu przejmowania tych numerów nastąpi nie później niż do końca tego roku – powiedziała Maria Skarzyńska, naczelniczka Wydziału Systemu Powiadamiania Ratunkowego w Departamencie Teleinformatyki MSWiA. Dziś w Katowicach uczestniczyła ona w spotkaniu szefów centrów powiadamiania ratunkowego z całego kraju.

Skarzyńska zapewniła, że numery alarmowe dedykowane policji, straży pożarnej i pogotowiu ratunkowemu nie zostaną wygaszone. W dalszym ciągu będzie można się na nie dodzwonić, ale będą obsługiwane tak jak numer alarmowy 112, czyli w centrach powiadamiania ratunkowego.

Nie będzie już bezpośredniego kontaktu z policją, strażą czy państwowym ratownictwem medycznym – jeżeli oczywiście nie będzie takiej potrzeby – wszystkie te numery będą obsługiwane w jednolity sposób – powiedziała dziennikarzom Skarzyńska.

Według MSWiA, taka zmiana przyspieszy czas reakcji. Centra powiadamiania alarmowego mają największą obsadę operatorów i najszybszy czas odbierania zgłoszeń alarmowych. Dyspozytor nie będzie musiał zbierać informacji, odbierać zgłoszeń, często fałszywych, dostanie natomiast gotową profesjonalną informację – przekonywała naczelniczka.

Zajmie się tym, do czego jest powołany – dysponowaniem pomocy na miejsce zdarzenia – przekonywała Skarzyńska i zaznaczyła, że kluczowe jest szybkie odebranie zgłoszenia i przekazanie go do konkretnej służby systemem teleinformatycznym.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy numery 997, 998 i 999 będą odbierane tylko w centrach powiadamiania. Wcześniej trzeba osiągnąć porozumienie ze służbami i operatorami telekomunikacyjnymi oraz zwiększyć zatrudnienie i doszkolić operatorów numerów alarmowych. MSWiA chce, by przejmowanie numerów rozpoczęło się jeszcze w tym roku.

źródło: Onet.pl

KanAutor |2017-02-23T15:14:10+02:0023 lutego 2017 15:14|Kategorie: Newsy, Rynek, Tablety|Tagi: , , |3 komentarze

3 komentarze

  1. Qrw 24 lutego 2017 w 07:56 - Odpowiedz

    Gratulacje. Nareszcie fachowcy będą decydować czy przesłać info o pomoc do pogotowia, straży , lub policji. Oby szybko. wprowadzili nowe przepisy.

  2. Calm7 24 lutego 2017 w 08:09 - Odpowiedz

    Głupota. Halo,halo? -pali siè ! aha, to proszę czekać, zaraz zadzwonię po straż pożarną….

  3. Dziecko 24 lutego 2017 w 08:55 - Odpowiedz

    A jak dziecko nie będzie miało 13 lat wg przepisów, to też będzie mogło dzwonić po pomoc???

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.