Jesteś tutaj:-, Poradniki, Rynek, Tablety, Taryfy-Co należy wiedzieć przed wyjazdem za granicę

Co należy wiedzieć przed wyjazdem za granicę

Uwielbiasz podróżować, ale nie wiesz, co zrobić, gdy zdarzy się nagły wypadek – Twój lot jest odwołany lub stracisz paszport? Istnieją przepisy unijne, które czynią życie podróżnych łatwiejszym. Oto kilka najważniejszych wskazówek wartych zapamiętania.


Jeśli potrzebujesz pomocy w sytuacjach kryzysowych (policja, straż, medycyna), pamiętaj o telefonie 112 – darmowym w całej UE numerze alarmowym, który działa także w części państw nienależących do UE (np. w Szwajcarii czy w RPA).

Nie zapomnij zabrać ze sobą w podróż bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można otrzymać od krajowego dostawcy ubezpieczeń zdrowotnych. Karta uprawnia zagranicznych podróżnych do uzyskania pomocy medycznej w nagłych przypadkach w 28 państwach członkowskich UE oraz Liechtensteinie, Islandii, Norwegii i Szwajcarii.

Podróżni mogą korzystać z pomocy na tych samych warunkach i za jednakową cenę jak osoby ubezpieczone w tym kraju (w niektórych krajach jest to bezpłatne).

Jeśli Twój lot lub pociąg autobus lub statek jest opóźniony lub odwołany, to na mocy przepisów UE masz prawo do:

  • zwrotu kosztów w przypadku dużego opóźnienia (przynajmniej 1-5 godzin w zależności od środka transportu), odwołania lotu, odmowy przyjęcia na pokład;
  • pomocy (posiłki, zakwaterowanie) podczas oczekiwania na opóźnioną podróż lub przekierowania.

Jeśli zostaniesz aresztowany, stracisz paszport lub potrzebujesz innej pomocy konsularnej poza UE, a Twój kraj nie posiada misji dyplomatycznej w tym państwie:

  • możesz zwrócić się do każdej ambasady lub konsulatu kraju UE;
  • masz prawo do pomocy ze strony tej ambasady na tych samych warunkach jak obywatele jej państwa.

Więcej o prawach pasażera.

I na koniec: nie musisz wyłączać telefonu podczas pobytu za granicą (w innym państwie członkowskim UE), ponieważ od 1 lipca 2014 można rozmawiać i surfować po Internecie taniej niż dotychczas. Dzięki porozumieniu osiągniętemu przez PE i Radę UE od 15 czerwca 2017 opłaty za roaming zostaną zniesione.

Więcej o opłatach za roaming w UE: Tutaj

źródło: Parlament Europejski

KanAutor |2015-07-21T07:44:48+02:0021 lipca 2015 07:44|Kategorie: Newsy, Poradniki, Rynek, Tablety, Taryfy|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.