Jesteś tutaj:-, Newsy, Sprzęt, Sprzęt sieciowy, Testy i opinie, Top7-Zwiększamy zasięg sieci WIFI – test routera Tenda AC10U

Zwiększamy zasięg sieci WIFI – test routera Tenda AC10U

Firma Tenda przyzwyczaiła nas już do niskich cen swoich produktów. Tak też jest w przypadku  modelu AC10U, który otrzymaliśmy do testów.  Model ten możemy już kupić za poniżej 200 zł, co – biorąc pod uwagę wsparcie standardu AC – jest dosyć niską ceną.

Zestaw

W nowym zestawie dostajemy router, kabel LAN i zasilacz. Sam router wykonany jest z plastiku i wygląda dość futurystycznie a efekt ten potęgują jeszcze 4 dokręcane anteny  z zyskiem 5dbi każda. Na tylnej ścianie obudowy znajdziemy 4 porty LAN z których jeden może być wykorzystany zamiennie jako port WAN. Ponadto producent umieścił tam jeszcze złącze USB do podłączenia np. pamięci masowej. Na górnej części obudowy znajdziemy diody informujące o pracy urządzenia: sieci bezprzewodowej i przewodowej,  dostępie do Internetu i diodę systemową. Router możemy postawić na biurku  – nie ma możliwości montażu na ścianie. Na obudowie umieszczono także przycisk Reset/WPS wykorzytywany zamiennie do resetowania routera (wcisnąć 8s) lub podłączenia urządzeń przez WPS.

tenda ac10u tył

 

Instalacja

Intalacja routera przebiegła wyjątkowo szybko i prosto. Włączamy router i logujemy się przy pomocy wydrukowanego na tylnej części obudowy hasła do sieci WIFI. Po wpisaniu w przeglądarce internetowej adresu 192.168.1.1 dostajemy się do panelu sterowania w którym pierwszą czynnością jest zmiana hasła administratora i ustawienie hasła WIFI. Po krótkiej chwili router był gotowy do pracy. Warto jednak na konfigurację poświęcić trochę więcej czasu i lepiej dostosować router do swoich potrzeb. Poniżej przedstawiamy przegląd różnych dostępnych w AC10U opcji. Należy przy tym dodać, że menu ustawień routera jest proste w użyciu i dostępne jest też w wersji polskiej.

tenda home

tenda home

 

 

Kontrola rodzicielska

Funkcja ta może się przydać rodzicom, którzy chcą kontrolować jakie treści oglądają ich dzieci. Włączenie kontroli rodzicielskiej dla komputera łączącego się z routerem spowoduje, że ruch będzie filtrowany a dostęp do niektórych stron zostanie zablokowany. Korzystając z funkcji kontroli rodzicielskiej możemy ustawić harmonogram jej działania z rozbiciem na dni i godziny. Router działa w oparciu o tzw. White listę lub Black listę – w pierwszym przypadku możemy łączyć się tylko ze stronami wymienionymi na white liście a w drugim – wszystkie strony na black liście zostaną zablokowane.

tenda parental contro

tenda parental contro

 

Sieć dla gości

Jeśli chcemy udostępnić odwiedzającym nasz dom lub biuro internet przez WIFI to podawanie im naszego hasła WIFI nie zawsze będzie dobrym pomysłem. W takim wypadku przyda się funkcja dostępu do Internetu dla gości. Tenda daje nam w tym zakresie spore możliwości konfiguracji – sieć dla gości możemy postawić w standardzie 2.4G lub 5G, możemy ustawić dla niej hasło lub zostawić niezabezpieczoną. Ponadto możliwe jest także ustawienie limitów przepustowości dla takiego połączenia.

tenda guestnetwork

tenda guestnetwork

 

Udostępnianie plików

Jeśli chcemy udostępnić pliki w sieci lokalnej to można tego dokonać przy pomocy „Aplikacji USB” dostępnej w routerze. Dzięki niej możemy skonfigurować serwer FTP lub serwer Samba – ten ostatni pozwoli nam utworzyć dysk sieciowy na który można wygodnie kopiować pliki podobnie jak to robimy standardowo w folderach systemu operacyjnego. Dla tak utworzonych dysków możliwe jest przypisanie różnych użytkowników o rożnych prawach dostępu – np. zapis i odczyt lub tylko odczyt.

tenda samba

tenda samba

 

Ustawienia zaawansowane

Dla tych co potrzebuje bardziej zaawansowanych funkcji Tenda udostępnia specjalne menu, w którym mogą dokonać dalszych konfiguracji urządzenia.  Możemy tam skonfigurować m.in. zaporę sieciową, usługę dynamicznego adresu DNS pozwalającą dostać się do zasobów routera spoza sieci lokalnej, filtrowanie adresów MAC, routing statyczny a także ustawić parametry przepustowości indywidualnie dla wszystkich podłączonych urządzeń.

tenda advanced

tenda advanced

 

Szybkość transferu w WIFI

O tym jak ważna jest szybkość działania w sieci lokalnej przekonujemy się zwykle po kupnie dysku sieciowego lub podczas korzystania z serwisów streamingowych. Na dysku sieciowym trzymamy backupy, domowe biblioteki filmów i innych multimediów liczące często terabajty danych. W tym przypadku transfer rzędu 100 – 200 Mbit /s będzie często niewystarczający bo oznacza to, że na przesłanie np. 5 gigabajtowego filmu przyjdzie nam czekać kilka minut a skopiowanie 1 TB danych potrwa nawet dobę. W takich sytuacja szybszy transfer zdecydowanie się przydaje. W przypadku serwisów streamingowych transfery rzędu setek megabitów na sekundę nie są może najważniejsze, ale chcemy, żeby router zapewniał odpowiednią jakość połączenia w możliwe dużym obszarze.

tenda wifi

tenda wifi

 

W lokalu w którym testowaliśmy Tendę był standardowo router/model kablowy dostarczony przez Netię. Można o nim napisać dużo, ale na pewno nie to, że jest stabilny i szybki. Po zamianie na Tendę, jakość połączeń i zasięg bardzo wrosły. Z pewnością przyczyniły się do tego cztery spore anteny i funkcja beamforming, która wzmacnia sygnał do zlokalizowanych wokół routera urządzeń.

Tenda AC10U  wspiera WIFI w standardzie AC1200 pracujące na pasmach 5 GHz i 2.4GHz. Przekłada się to na transfery sięgające odpowiednio 867 Mbit/s i 300 Mbit/s na obu pasmach. W trakcie testu w dwupoziomowym lokalu z bardzo dużym zagęszczeniem sieci WIFI w pobliżu, router był w stanie wynegocjować połączenie o prędkości 867 Mbit/s. Szybkość ta zależy oczywiście też od odległości oraz przeszkód na drodze sygnału co nie powinno dziwić.

A jak wyglądał realny transfer danych przez WIFI ? W tym celu podłączyliśmy router do dysku sieciowego Synology, dysponującego gigabitowym połączeniem LAN ze skonfigurowaną macierzą RAID. Szybkie dyski pozwalają wyczerpać dostępny limit połączenia gigabitowego nie mówiąc nawet o połączeniu WIFI. Przy połączeniu między lokalami na różnych piętrach router przesyłał w sieci 5G dane z prędkością ok 30 MB/s co daje 240 Mbit/s. W przypadku korzystania ze standardu 2.4G prędkość spadała do 20 MB/s. W bezpośredniej bliskości routera prędkość oscylowała wokół wartości 60-70 MB/s.

 

Podsumowanie

Tenda AC10U to niedrogi router pozwalający na korzystanie ze standardu WIFI ac w sieciach 2.4G i 5G. Mimo niewysokiej ceny urządzenie sprawdza się w codziennym użytkowaniu i może znacząco zwiększyć zasięg sieci i szybkość przesyłania w porównaniu do standardowych urządzeń udostępnianych przez operatorów kablowych lub komórkowych.  Na pochwałę zasługuje prostota konfiguracji i dostęp do dodatkowych funkcji takich jak serwer Samba dla pamięci masowej USB, sieć dla gości i kontrola rodzicielska.Autor |2020-01-23T15:09:11+02:0019 stycznia 2020 18:29|Kategorie: Akcesoria komputerowe, Newsy, Sprzęt, Sprzęt sieciowy, Testy i opinie, Top7|2 komentarze

2 komentarze

  1. Maloy 30 stycznia 2020 w 07:46 - Odpowiedz

    stary sprzęt test już dawno był na waszej stronie opisywany może wersja bez U a różni się tylko tym że ma dodane USB wstyd

    • Eryk 30 stycznia 2020 w 14:59 - Odpowiedz

      Jak to jest test przecież, a nie news. Komuś się tu chyba nudzi 😀

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.