Jesteś tutaj:-, Sprzęt, Sprzęt sieciowy-Jak rozwiązać problem z komunikacją EDID?

Jak rozwiązać problem z komunikacją EDID?

Problem z komunikacją EDID to zmora każdego instalatora oraz problem wielu użytkowników sprzętu audio-wideo. Większość kłopotów rozwiążą urządzenia zwane managerami EDID.

Problem z komunikacją EDID to zmora każdego instalatora oraz problem wielu użytkowników sprzętu audio-wideo. Brak zgodności pomiędzy urządzeniem źródłowym, a odbiornikiem dotyka zarówno prostszych instalacji, jak i złożonych projektów. Większość tego typu kłopotów rozwiążą urządzenia zwane managerami EDID, które można znaleźć w ofercie polskiej firmy C4i.

 

Emulator EDID 0321 0319 schemat

Emulator EDID 0321 0319 schemat

Czym jest EDID?

Skrót pochodzi od słów Extended Display Identification Data, a wymiana danych EDID jest znormalizowanym sposobem komunikacji polegającym na przekazywaniu przez wyświetlacz (monitor, telewizor lub projektor) informacji o jego możliwościach do urządzenia źródłowego. Urządzenia źródłowe otrzymują od wyświetlacza dane m.in. na temat natywnej rozdzielczości, dzięki której są w stanie wygenerować kompatybilny sygnał dopasowany do możliwości wyświetlacza. Sygnał zawiera informację o rozdzielczości sygnału, częstotliwości odświeżania  oraz o parametrach zawartego w strumieniu danych  HDMI strumienia audio.

Taki rodzaj komunikacji pomiędzy urządzeniami umożliwia ich współpracę bez konieczności ręcznej konfiguracji przez użytkownika. Zmniejsza to prawdopodobieństwo nieprawidłowych ustawień i regulacji, które mogłyby obniżyć jakość wyświetlanych obrazów oraz ogólną niezawodność systemu.

 Objawy problemów z EDID

Technologia bywa jednak zawodna. Najczęstszym objawem jest zanik sygnału wideo lub „mruganie” obrazu na wyświetlaczu. To efekt niewłaściwej komunikacji pomiędzy telewizorem i nadajnikiem.  Często, obok braku obrazu, następuje też automatyczna zmiana rozdzielczości do najniższej (przeważnie 720p). Może być to spowodowane zapisanym i „zatrzaśniętym” w pamięci urządzenia błędnym parametrem EDID niezgodnym z danymi wyświetlacza bądź źródła albo urządzenia pośredniczącego jak rozdzielacz czy matryca.

Spotykanym problemem jest też brak współpracy projektorów Full HD z monitorami czy telewizorami 4K UltraHD w bardziej skomplikowanych instalacjach opierających się na pracy matryc, rozdzielaczy i skalerów. Długi czas akomodacji mechanizmu EDID w projektorach powoduje błędną komunikację, w wyniku której projektor nie współpracuje na równi z innymi odbiornikami. Bardzo częste są też konflikty EDID w systemach komputerów czy instalacjach opartych na extenderach sygnału przez skrętkę czy KVM.

Istnieją również sytuacje, kiedy monitor lub projektor nie przesyła pełnej informacji EDID do źródła sygnału (np. z powodu uszkodzenia), co objawia się małym wyborem rozdzielczości u źródła. W przypadku komputerów z dedykowaną kartą graficzną ten problem możemy rozwiązać poprzez dodanie rozdzielczości docelowej w ustawieniach zaawansowanych (w zakładce rozdzielczości niestandardowe). W przypadku odtwarzaczy, dekoderów i innych źródeł bez możliwości ustawiania rozdzielczości niestandardowych pojawia się problem, który bez użycia dodatkowego urządzenia nie da się rozwiązać.

 Jak poradzić sobie z problem EDID?

Rozwiązaniem jest wykorzystanie prostego urządzenia – managera EDID, podłączanego pomiędzy źródłem i odbiornikiem. Niewielkich rozmiarów emulator, który nie wymaga zewnętrznego zasilania i w zależności od modelu pozwala rozwiązać większość problemów z EDID. Managery EDID LAN-0321 oraz LAN-0319 pozwolą na emulowanie parametrów EDID wyświetlacza i dostarczanie w ciągły oraz niezawodny sposób danych EDID do urządzenia źródłowego HDMI w celu efektywnej optymalizacji rozdzielczości obrazu. Są to proste i wygodne narzędzia zapewniające niezakłócone oglądanie obrazu w dowolnej instalacji wizyjnej.

Oba managery EDID oferowane przez C4i są zgodne z urządzeniami wyposażonymi w złącza HDMI 1.3/1.4/2.0 i wspierają rozdzielczości do maksymalnie 4Kx2K 60Hz (4:2:0). Są zgodne ze standardami 3D, Deep Color i CEC oraz takim formatami audio, jak Dolby True HD i DTS-HD MA. Managery EDID mają niewielkie rozmiary (43x24x10 mm) i są zasilane ze złączą HDMI źródła, co pozwala na łatwą i szybką instalację.

Model podstawowy – LAN-0319 – posiada zapisaną bazę rozdzielczości, w ramach których będzie mógł emulować EDID wyświetlacza. Wyższy model (LAN-0321) jest wyposażony w funkcję czytania i uczenia się parametrów wyświetlacza oraz współpracuje z urządzeniami HDCP, co pozwala na znacznie szersze wykorzystanie.

Wśród innych urządzeń przydatnych w procesie zarządzania EDID i eliminacji potencjalnych problemów z projekcją obrazu na wyświetlaczu znaleźć można także EDID/HDCP Manager FXN SX-HDCP01. Pozwala on na konwersję pomiędzy standardem HDCP 2.2 i 1.4. Urządzenie szczególnie spisuje się w sytuacji braku sygnału w instalacjach z urządzeniami o różnych rozdzielczościach, EDID i HDCP – na przykład, gdy źródło 4K podłącza się do starszego typu odbiornika Full HD.

GoMax CV 5005H

GoMax CV 5005H

Dużą wszechstronnością charakteryzuje się również model GMX CV-5005H – to sprawdzony w wielu instalacjach EDID/HDCP manager o rozdzielczościach do 1920×1200@60Hz. Posiada możliwość zdalnego zarządzania z komputera przez RS232 oraz poprzez wbudowany mikroprzełącznik i oferuje wszystkie funkcje najnowszych managerów EDID ze wsparciem rozdzielczości do WUXGA.

W dużo bardziej zaawansowanych systemach audio-wideo, między innymi w matrycach HDMI, EDID może być zarządzany zdalnie i kompleksowo przez sieć. Przykładowo, w CNB MVP-8C, modułowej matrycy skalującej HDMI/HDBaseT/VGA, poprzez interfejs web możemy w pełni zarządzać ustawieniami EDID, bez potrzeby korzystania z dodatkowych konwerterów.

Cena detaliczna managerów i emulatorów EDID LAN-0319 wynosi 50 zł brutto, a LAN-0321 – 100 zł brutto. Manager EDID/HDCP FXN S.C.-HDCP01 to koszt 265 zł brutto, zaś GMX CV-5005 799 zł brutto. Produkty objęte są 12-miesięczną gwarancją producenta.

źródło: C4i ConsultantsAutor |2018-04-04T09:13:23+02:004 kwietnia 2018 08:21|Kategorie: Newsy, Sprzęt, Sprzęt sieciowy|Tagi: , , |2 komentarze

2 komentarze

  1. lesiobe 4 kwietnia 2018 w 16:41 - Odpowiedz

    Normalne urządzenie dla muminków czyli instalatorów z brakiem podstawowej wiedzy o parametrach urządzeń ,które podłączają . Rozwiązanie jak bezstresowo podłączyć kabel HDMI do gniazda HDMI .Gorzej będzie jak z tym urządzeniem też nie zadziała .

  2. Bajbus 9 kwietnia 2018 w 11:06 - Odpowiedz

    Bardzo częsta sytuacja, rzeczywiście potrzebujemy takich urządzeń w instalacjach gdzie jest wiele urządzeń wejściwoych i wiele odbiorników : projektory i monitory. Urządzenie może być mega pomocne.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.