Każdy się zgodzi, że WiFi powinno być wszędzie, niezależnie od tego gdzie się znajdujemy, a przede wszystkim w naszym domu. Niestety zazwyczaj, gdy oddalamy się od źródła sygnału, zaczyna on słabnąć, a router nie jest w stanie pokryć zasięgiem każdego zakątku naszego domu.

Oto najczęstsze przyczyny:

    1. Elementy strukturalne, takie jak: materiały, ściany, podłogi, być może Odległość od urządzenia nadającego sygnał jest po prostu zbyt duża,

    2. Zakłócenia spowodowane innymi urządzeniami elektronicznymi, lub Wi-Fi sąsiadów.

Kluczowe jest zatem umieszczenie routera w domu. Velop jest urządzeniem, którego rozmiary (185 x 77 x 77 mm, waga ok. 0,5 kg) mniejsze od tradycyjnych routerów. Nowoczesny design i biało-kremowy kolor urządzenia sprawia, że tego routera nie trzeba chować gdzieś pod biurkiem, czy pod łóżkiem, gdyż świetnie będzie się prezentował w widocznym miejscu naszego domu.

Linksys Velop
Linksys Velop

Ku naszemu zaskoczeniu (pozytywnemu) praktycznie nie posiada żadnych diod informujących o trybie pracy. W obudowę wkomponowano tylko pojedynczą diodę na górze, która w odpowiednich sytuacjach, subtelnie świecąc, lub pulsując, informuje o trybie pracy. Żadnych wściekłych niebieskich, zielonych czy innych lampek. Żadnej dyskoteki światełek. Moduły są przystosowane do pracy w pionie. Jednak zabrakło w niej nieco ergonomii. Niestety nici z powieszenia ich na ścianie.

Linksys Velop
Linksys Velop

Ten router to sprzęt przeznaczony do pracy w tzw. inteligentnym domu – w którym intensywnie korzysta się z najnowszych technologii połączeń bezprzewodowych, dlatego sprzęt jest dobrze wentylowany, do czego służy duża liczba otworów na obudowie.

Linksys Velop
Linksys Velop

Cechą charakterystyczną modułów Velop, to umieszczenie wszelkich gniazd i złączy od spodu. Znajdziemy tutaj 2 gniazda Gigabit Ethernet, przyciski włączania i resetu oraz łącze zasilania. Brakuje niestety portu USB, więc nici z podłaczenia na przykład drukarki, czy dysku. Sprytne umieszczenie kabli eliminuje nieestetycznie plączące się kable.

Konfiguracja urządzenia jest niezwykle prosta i można ją przeprowadzić na dwa sposoby. Tradycyjnie – za pośrednictwem panelu konfiguracyjnego, wystarczy podłączyć komputer do urządzenia Velop za pomocą kabla Ethernet, lub za pomocą smartfonu, czy tabletu z zainstalowaną aplikacją Linksys App, w wersji dla Androida oraz iOS.

Linksys app
Linksys app

Jednak proces inicjalizacji musi być wykonany za pośrednictwem aplikacji. Program maksymalnie upraszcza instalację przez automatyzację konfiguracji każdego elementu jak to tylko możliwe. Linksys App przeprowadza użytkownika przez cały proces korzystając z animacji pokazujących kolejne etapy, automatycznie wykrywa i identyfikuje elementy systemu wymagające konfiguracji.

Linksys app
Linksys app

Dzięki aplikacji Linksys można monitorować i zarządzać zdalnie swoją domową siecią WiFi, a także, dzięki technologii Spotfinder, wskazuje najlepsze miejsce do postawienia urządzenia. Wszystko przy pomocy smartfona lub tabletu.

Linksys app
Linksys app

Linksys app
Linksys app

Linksys app
Linksys app

  • Kontrola rodzicielska: Zapewnia bezpieczne korzystania z Internetu dla naszych dzieci – możemy ograniczyć dostęp do nieodpowiednich treści i kontrolować dostęp przez blokowanie urządzeń.
  • Dostęp gości: Pozwala stworzyć oddzielną, chronioną hasłem sieć Wi-Fi dla maksymalnie 50 osób.
  • Priorytety urządzenia: Tutaj nadamy priorytet tym urządzeniom, które wymagają największej prędkości.
  • Auto-Fix: Automatycznie wybiera najlepszy kanał dla urządzenia i eliminuje usterki naciśnięciem przycisku.
  • Speed Test: sprawdzimy i monitorujemy szybkość naszego połączenia internetowego, aby upewnić się, że nasz operator dostarcza nam odpowiednią prędkość łącza.


Na co komu jednak piękna obudowa, jeśli router nie będzie sobie dobrze radził z rozsyłaniem internetu po całym naszym mieszkaniu? Tutaj Velop kontynuuje jak najlepsze wzorce swoich poprzedników. Każdy z modułów to trójzakresowy router dual-stream (2×2) ze wsparciem MU-MIMO. Pozwala na zoptymalizowanie działania naszej sieci poprzez wykorzystanie łącza do odpowiedniej aktywności. Pasmo 5GHz sprawdzi się do bardziej wymagających, wrażliwych na opóźnienia zastosowań, takich jak transmisje strumieniowe wideo w jakości FHD/4K, lub gry online. Natomiast pasmo 2,4GHz idealnie sprawdzi się do codziennych, mniej wymagających aplikacji, takich jak poczta elektroniczna i przeglądanie stron internetowych.

Linksys app
Linksys app

Testy przeprowadziłem w 50 metrowym 4 pokojowym mieszkaniu w bloku. Moduły rozmieściłem, w dwóch różnych pokojach, oddzielonych 2 betonowymi ścianami. Przepustowość mierzona była za pomocą LAN Speed Test, używając laptopa podłączonego przewodowo do modułu, podłączonego do modemu operatora internetu, a drugi przy użyciu stworzonej sieci Wi-Fi. Przykładowe średnie wyniki dla:

częstotliwości 2,4 GHz:
3 m (idealna sytuacja – sprzęt „widzi się” optycznie z routerem) / 10 m (ściana z żelbetonu)- 334 Mbit/s / 140 Mbit/s

częstotliwości 5 GHz:
3 m (idealna sytuacja – sprzęt „widzi się” optycznie z routerem) / 10 m (ściana z żelbetonu) – 427,1 Mb/s / 175 Mbit/s

Oczywiście byłem bardzo ciekaw, jak zestaw poradzi sobie, na zewnątrz ( 3 piętra i ok. 30 m, w poziomie) – odległość do ławki przy placu zabaw dla dzieci. Tutaj jeszcze prędkości oscylowały w granicach 100 Mb/s. Biorąc pod uwagę, że potrzebujemy ok. 25 Mb/s , aby stremować Netflix 4K, jest ona wystarczająca, aby wygodnie rozsiąść się na ławce, dozorować bawiące się dzieci i przeglądać internet.