Po pierwszym zalogowaniu dostaniemy możliwość szybkiej konfiguracji podstawowych funkcji routera – typu połączenia WAN oraz wybór pasma sieci i hasła zabezpieczającego. Super sprawa dla osób, które chcą jak najmniej czasu poświęcić na konfigurację routera.


Pozostałe opcje to już bardziej zaawansowane pozycje, które umożliwiają szczegółową konfigurację. Główne menu jest podzielone na 7 zakładek, które z kolei dzielą się kilka opcji. Dostępne zakładki to Status, Network, Wireless, Advanced, Security oraz Tools. Dostępne opcje to standardowe pozycje, dostępne we wszystkich urządzeniach sieciowych.



3.jpg


Niestety nie mamy możliwości zmiany języka w panelu – dostępny jest wyłącznie język angielski.




Router Actina P6820 w praktyce

P6820 był testowany w niedużym mieszkaniu, w którym występuje problem z zasięgiem w najbardziej oddalonym od dotychczasowego routera punkcie (Wi-Fi 802.11n w paśmie 2,4 GHz). telefon pokazywał już 2,3 kreski zasięgu, a połączenie było stabilne. Jak widać nowy standard zapewnia większy zasięg. Podejrzewam, że jest to sprawa dużego „zagęszczenia” sieci 2,4 Ghz w mojej okolicy. Telefon znalazł ich 7. Sieci w paśmie 5 Ghz nie było w ogóle.

Test osiąganych prędkości pomiędzy dwoma komputerami z kartami 802.11ac polegał na skopiowaniu 1 GB pliku. Dla ułatwienia oba komputery znajdowały się w tym samym pomieszczeniu co router. Osiągnięta maksymalna prędkość rzeczywista wyniosła około 12 MB/s.

Podsumowanie

Actina P6820 to bardzo ciekawa propozycja w swojej kategorii cenowej. Co prawda brakuje chociażby portu USB, czy gigabitowych portów LAN, ale urządzenie stanowi rozwiązanie dla osób, które poszukują lepszego zasięgu, czy większej wydajności, niż te oferowane przez dotychczas posiadane routery bez obsługi sieci 802.11ac. Ciekawy design również zachęca do zakupu. Do głównych wad zaliczam brak polskiego języka w menu oraz ograniczoną prędkość.

Test Czytelnika Łukasz