AVM udostępnia kompleksową aktualizację oprogramowania FRITZ!OS 6.20 dla routerów FRITZ!Box w wersjach międzynarodowych. Zawiera ona 99 innowacji i ulepszeń, dotyczących takich funkcji i technologii, jak bezprzewodowy LAN, DECT, sieciowe magazyny danych, Smart Home i ochrona rodzicielska, które składają się na zwiększoną przejrzystość, bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Interfejs konfiguracji WLAN jest jeszcze lepiej zorganizowany i oferuje więcej funkcji, a skonfigurowanie prywatnego hotspota jest teraz jeszcze łatwiejsze. Nowy podgląd funkcji związanych z bezpieczeństwem daje jasny obraz sytuacji w sieci: wszystkie ustawienia i informacje o zabezpieczeniach są przedstawione w przejrzysty sposób. Wraz z FRITZ!OS 6.20, AVM po raz pierwszy oferuje funkcję automatycznych aktualizacji. Użytkownicy mogą teraz wybrać jeden z kilku sposobów pobierania nowych wersji FRITZ!OS. Wyższy poziom zabezpieczeń w dostępie do routerów FRITZ!Box przez protokół HTTPS zapewniony jest dzięki najnowszej wersji algorytmu szyfrowania – TLS 1.2. Użytkownicy funkcji FRITZ!NAS mogą teraz korzystać z przeglądarkowego odtwarzacza multimediów oraz nowych funkcji, związanych z przechowywanymi na serwerze NAS plikami. Co więcej, nowa wersja FRITZ!OS informuje o wysokości temperatury w systemie Smart Home. Nowa wersja FRITZ!OS 6.20 jest darmowa i dostępna od ręki do pobrania dla routerów FRITZ!Box 7490 i FRITZ!Box 7390, a wkrótce również dla FRITZ!Box 7360. Także na aktualizacje dla innych modeli FRITZ!Box nie trzeba będzie długo czekać. Więcej informacji na temat najnowszej wersji oprogramowania systemowego FRITZ!OS można znaleźć na stronie http://pl.avm.de/nowosci-od-fritz.


WLAN – większa moc i błyskawiczna konfiguracja hotspota

Routery FRITZ!Box są znane z nadzwyczaj szybkich interfejsów bezprzewodowej sieci LAN. Dzięki FRITZ!OS 6.20 transmisja bezprzewodowa w technologii WLAN AC odbywa się jeszcze szybciej, zapewnia lepszą kompatybilność i jest stabilniejsza. FRITZ!OS 6.20 oferuje również funkcje ułatwiające korzystanie z bezprzewodowej sieci LAN. Dla przykładu, funkcja bezprzewodowego dostępu w trybie gościa pozwala łatwo zarejestrować w sieci urządzenia odwiedzających nas osób przy wykorzystaniu WPS. Dodatkowo, zarejestrowane sprzęty bezprzewodowe oraz ważne informacje dotyczące każdego z nich, prezentowane są w specjalnym podglądzie sieci WLAN. Automatyczny wybór kanału może być teraz włączony za pomocą jednego przycisku.

Nowy, przejrzysty podgląd funkcji związanych z bezpieczeństwem

Ważną innowację stanowi specjalny przegląd funkcji związanych z zabezpieczeniami, znajdujący się w menu „Diagnostyka”. Użytkownicy mogą teraz szybko sprawdzić, czy mają zainstalowaną najnowszą wersję oprogramowania FRITZ!OS, które porty są otwarte dla połączeń internetowych do sieci lokalnej, kto łączy się z siecią bezprzewodową lub loguje się do interfejsu konfiguracyjnego routera FRITZ!Box. Przy ustawianiu nowych haseł, FRITZ!Box natychmiast sprawdza ich siłę. Szyfrowane połączenia HTTPS z konfiguratorem FRITZ!Box – teraz możliwe nawet z sieci lokalnej – wykorzystują najnowszy standard szyfrowania TLS 1.2 z zastosowaniem algorytmu AES. Dzięki niemu, połączenia z FRITZ!Box za pośrednictwem protokołu HTTPS, nawiązywane przez łącza DSL lub kablowe, są jeszcze bezpieczniejsze. Oprogramowanie FRITZ!OS 6.20 pozwala także na importowanie i eksportowanie cyfrowego certyfikatu, identyfikującego router FRITZ!Box w połączeniach za pomocą SSL. Cyfrowy odcisk palca dla certyfikatu jest łatwy do sprawdzenia. Dzięki najnowszej wersji FRITZ!OS cała komunikacja mailowa, obsługiwana przez FRITZ!Box jest automatycznie szyfrowana dla usług typu „push” lub do transmisji przez DECT, o ile funkcje te są obsługiwane przez dostawcę usług pocztowych.

Rozszerzone opcje aktualizacji FRITZ!OS

Wymagania stawiane sieci domowej, dostępowi do niej oraz do sieci globalnej nieustannie rosną. Najnowsze wersje FRITZ!OS są na to przygotowane. Z tego właśnie powodu AVM rekomenduje regularne aktualizacje oprogramowania – zupełnie tak, jak ma to miejsce w smartfonach i komputerach PC – aby zapewnić jak najwyższy standard bezpieczeństwa oraz stabilność działania routerów FRITZ!Box. W najnowszej wersji 6.20, AVM oferuje użytkownikom FRITZ!Box jeszcze większy wybór opcji aktualizacyjnych:

  • Informacja o dostępności aktualizacji w interfejsie konfiguracyjnym, wymagająca interwencji użytkownika
  • Powiadomienie o nowej aktualizacji za pomocą e-maila, przy czym użytkownik musi samodzielnie zainicjować aktualizację
  • Nowość: Ważne aktualizacje funkcji bezpieczeństwa są instalowane automatycznie. Opcja ta jest domyślnie włączona.
  • Nowość: Każda aktualizacja FRITZ!OS jest instalowana automatycznie. To ustawienie może być już dostępne w wielu aktualnych modelach routerów FRITZ!Box.

Pierwszy magazyn sieciowy FRITZ!NAS z przeglądarkowym odtwarzaczem multimedialnym

Funkcja FRITZ!NAS, sieciowy magazyn plików, otrzymuje wraz z nową wersją FRITZ!OS odtwarzacz multimedialny. Zdjęcia, filmy i muzykę można teraz odtwarzać bezpośrednio z Internetu, za pomocą najnowszych przeglądarek WWW. Umieszczanie danych na serwerze NAS jest także uproszczone, gdyż można skorzystać z techniki przeciągnij i upuść. Aktualizacja oprogramowania przyspieszyła również ładowanie się stron z zawartością FRITZ!NAS. Równocześnie, użytkownicy korzystają z zoptymalizowanej transmisji przez port USB. Ulepszono również połączenie serwera mediów wbudowanego w urządzenie FRITZ!Box z internetowymi sklepami muzycznymi, opartymi na technologii chmury, np. Google Play Music.

Nowe możliwości telefonii

Użytkownicy topowych modeli aparatów DECT, FRITZ!Fon C4, mogą teraz oglądać obrazy z kamer internetowych (takich jak FRITZ!App Cam dla systemu Android) na wyświetlaczu swego telefonu. Dodatkowo, czujnik oświetlenia wbudowany w FRITZ!Fon C4 zapewnia większy komfort korzystania z tej funkcji. Znacznie rozwinięto również listę funkcji komfortowych – np. książka telefoniczna – obsługiwanych przez router FRITZ!Box w połączeniu z telefonami innych producentów.

Zwiększona wydajność ADSL, VDSL, technologii vectoringu i LTE

Od wersji 6.0 oprogramowania FRITZ!OS, wszystkie modele FRITZ!Box, wyposażone w modemy VDSL obsługują także technologię vectoringu VDSL2. Dzięki nowej wersji FRITZ!OS 6.20 routery FRITZ!Box obsługują teraz również technikę G.INP, zwiększającą odporność połączenia na impulsowe wzrosty szumu linii stacjonarnej, co przekłada się na jeszcze większą szybkość i stabilność łącza VDSL. Zoptymalizowano także wiele innych parametrów pracy ADSL i VDSL. Równocześnie udoskonalono znacznie dostęp do Internetu poprzez sieci komórkowe umożliwiając korzystanie z modemów LTE podłączanych do portu USB.

Optymalizacja: Kontrola rodzicielska i inteligentny dom

Oprogramowanie FRITZ!OS 6.20 umożliwia wykorzystanie czujników temperatury, w które wyposażone są inteligentne gniazdka FRITZ!DECT 200 i wzmacniacz sygnału FRITZ!DECT 100. Dzięki temu odczytu temperatury można dokonać za pomocą słuchawki FRITZ!Fon, interfejsu konfiguracyjnego routera FRITZ!Box lub aplikacji MyFRITZ!App. Wyłączanie po upływie określonego czasu oraz wyłączanie grupowe to funkcje, które dodatkowo zwiększają komfort tego rozwiązania. Również funkcje kontroli rodzicielskiej oferują teraz więcej możliwości. Profile dostępowe można obecnie ustawiać i modyfikować bezpośrednio w oknie wyboru urządzenia. Warto zauważyć, że ochrona została uszczelniona poprzez zapobieganie próbom obejścia kontroli rodzicielskiej poprzez korzystanie z dostępu bezprzewodowego dla gości, czy modyfikację ustawień IP.


Nowa wersja FRITZ!OS 6.20 jest już dostępna, jako darmowa aktualizacja dla routerów FRITZ!Box 7490 i FRITZ!Box 7390. Aktualizacja dla FRITZ!Box 7360 i innych modeli będzie dostępna w następnych tygodniach. Aby zaktualizować swój system, użytkownicy muszą tylko wpisać w przeglądarce internetowej adres „fritz.box” i kliknąć link kreatora aktualizacji „Update Wizard”. Instalacja nowej wersji FRITZ!OS wymaga jedynie dwóch kliknięć. Więcej informacji na temat 99 nowych funkcji i usprawnień, zawartych w najnowszej wersji oprogramowania systemowego FRITZ!OS można znaleźć na stronie http://pl.avm.de/nowosci-od-fritz.

źródło: AVM

Kan