Tyle jeżeli chodzi o wygląd, zobaczy co ten sprzęt potrafi. Konfiguracja routera Planet WDRT-731U odbywa się w pełni poprzez stronę konfiguracyjną (adres 192.168.1.1).


Po wejściu do panelu zarządzania routerem wita nas okienko logowania – dla mniej zaawansowanych przygotowano podpowiedzi w postaci loginu oraz hasła.


Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego routera ujrzymy przejrzyście opracowane i logicznie pogrupowane Menu, podzielone na sekcje: Informacje o urządzeniu, Sieć, Bezpieczeństwo, Zawansowany, Bezprzewodowy, USB, IPTV i Narzędzia.


Fajną sprawą, jest możliwość uruchomienia otwartej sieci tzw. gościnnej, która przypomina usługę Hot-Spot. Duży Plus za tę funkcję. Większość ustawień w routerze jest standardowa i nawet laik będzie w stanie dokonać nawet bardziej zaawansowanej konfiguracji WDRT-731U. Ustawienia zaawansowane pozwalają nam na postawienie wirtualnego serwera, postawienie hosta DMZ, UPnP czy włączenie usługi DDNS. Użytkownik znajdzie tutaj ustawienia rutingu czy ograniczenia przepustowości.Wszystko ładnie opisane, choć nie po Polsku. Niestety, dlaczego część producentów uparcie twierdzi, że język polski nie jest godny wprowadzenia go do menu i każe nam uczyć się języka angielskiego. Przetłumaczenie menu routera zajęłoby prawdopodobnie kilka godzin, ale wróćmy do recenzji.


Czas na efekty pracy tego routera. W obecnych czasach już prawie każdy domownik posiada własny komputer mobilny bądź przenośny. W tym samym czasie chcemy grać w gry, strumieniować obraz w jakości HD oraz korzystać z zasobów Internetu. W sieciach często są tez umieszczane również drukarki, urządzenia typu NAS, radia odtwarzające muzykę prosto z sieci czy nawet telewizory. Niewątpliwą zaletą tego routera jest jego uniwersalność. Jest on w stanie pracować nie tylko na łączu 2.4 GHz ale i 5 GHz. Tam gdzie to możliwe możemy zmieniać oddzielnie ustawienia dla tych dwóch sieci.


Administratorzy docenią także wbudowane opcje firewalla, gdzie można blokować dowolne zakresy adresów IP, a także wyłączać dostęp do określonych zasobów sieci. W celu zapewnienia odpowiedniej ochrony komunikacji bezprzewodowej, WDRT-731U obsługuje najnowsze standardy szyfrowania WPA / WPA2 oraz WPA-PSK / WPA2-PSK z TKIP/AES.


Co do jakości sygnału i wydajności WDRT-731U , to można uznać, że jest na zadawalającym poziomie, dla urządzeń z tej półki cenowej. Prezentowany router dobrze spisywał się w bloku, nie miałem żadnych problemów z rozsyłem sygnału po całym mieszkaniu. Osiągnięte rezultaty oscylowały od 108 do 135,5 MB/s (idealna sytuacja – sprzęt „widzi się” optycznie z routerem). W miarę dobrze było, także po wyjściu na zewnątrz – ściana nośna, 3 piętro, odległości ok. 50 m, tutaj prędkość dochodziła do 30 Mb/s.