Jesteś tutaj:-, Raporty i prezentacje, Rynek, Sony, Sprzęt, Targi i konferencje, Wydarzenia-VISION-S Prezentacja na CES 2022, wejście w nową fazę

VISION-S Prezentacja na CES 2022, wejście w nową fazę

Podczas targów CES 2020 firma Sony Group Corporation („Sony”) ogłosiła projekt „VISION-S” — inicjatywę mającą przyczynić się do rozwoju mobilności. Na stoisku firmy prezentowany był wówczas prototyp samochodu. Aby zademonstrować tę koncepcję w praktyce, w grudniu tego samego roku Sony rozpoczęło próby na drogach publicznych w Europie. Firma przystąpiła też do badania bezpieczeństwa i komfortu użytkowania technologii obrazowania i czujników zainstalowanych wewnątrz i na zewnątrz pojazdu, jak również interfejsu człowiek-maszyna (HMI). W kwietniu 2021 r. rozpoczęto testy prowadzenia samochodu z pomocą sieci 5G. Sony będzie nadal wykorzystywać swoje najnowocześniejsze technologie do zapewnienia nowych doświadczeń w dziedzinie mobilności, w której coraz ważniejszą rolę odgrywają pojazdy elektryczne.

Sony planuje kontynuację powyższych prac i rozpoczyna nową fazę projektu VISION-S. Na targach CES 2022 ogłoszono:

Prezentacja nowego prototypu pojazdu SUV, dostosowanego do różnych wartości i stylów życia

Projekt VISION-S nadal ma na celu wprowadzanie zmian w mobilności, by być jeszcze bliżej ludzi. Równocześnie rozwijane są technologie służące bezpieczeństwu i ochronie, możliwościom adaptacji i rozrywce. Na targach CES 2022 firma Sony ogłosiła i zaprezentowała prototypowy pojazd SUV (VISION‑S 02). Jest on oparty na tej samej platformie pojazdu elektrycznego / chmury co prototyp VISION‑S 01, testowany obecnie na drogach publicznych. Nowy prototyp oraz VISION-S 01 zapewnią rozrywkę wykorzystującą dużą przestrzeń w kabinie i różne konfiguracje samochodu 7-miejscowego. Ułatwią przyjmowanie różnorodnych stylów życia w społeczeństwie, w którym zachodzi coraz większe zróżnicowanie wartości.

 

VISION-S: stan prac w priorytetowych obszarach

Bezpieczeństwo: niezawodna i bezpieczna mobilność

System wspomaga bezpieczną jazdę poprzez rozpoznawanie i analizowanie otoczenia w czasie rzeczywistym z użyciem czujników, które otaczają cały pojazd. Do czujników tych należą matryce obrazujące CMOS o wysokiej czułości, wysokiej rozdzielczości i szerokim zakresie dynamiki oraz czujniki LiDAR, które precyzyjnie rozpoznają trójwymiarową przestrzeń. Ponadto system jest połączony z systemem audio pojazdu i systemem interfejsu człowiek-maszyna i pozostaje w interakcji z kierowcą. W rezultacie kierowca może dokładnie ocenić sytuację w otoczeniu, na przykład obecność pojazdów uprzywilejowanych, nawet z wnętrza kabiny. Firma Sony dąży do zapewnienia większego bezpieczeństwa i komfortu dzięki swoim technologiom czujników i komunikacji. Obecnie w Europie prowadzona jest weryfikacja funkcjonalna w celu wprowadzenia na drogi publiczne zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS) poziomu 2+.

 

Możliwości adaptacji: przybliżanie się do ludzi i wspólny rozwój

Czujniki ToF (Time-of-Flight), wykorzystywane w funkcjach monitorowania, umożliwiają identyfikację kierowcy oraz obserwację pasażerów. Zapewniają również obsługę intuicyjnych gestów i poleceń głosowych, które służą zwiększeniu funkcjonalności interfejsu samochodu. Dodatkowo, w celu stworzenia środowiska dostosowanego do preferencji każdego użytkownika, w pojeździe pojawi się nowa funkcja, która pozwoli dostosowywać motyw wyświetlacza oraz dźwięki przyspieszania i zwalniania pojazdu.

Ustawienia pojazdu, stan zamków i ustawienia użytkownika można zsynchronizować poprzez połączenie pojazdu z chmurą przez sieć komórkową, w tym sieć 5G, która charakteryzuje się niskimi opóźnieniami, wysoką przepustowością i dużą szybkością. Co więcej, przekazywanie aktualizacji do pojazdu drogą radiową (OTA) pozwala na ciągłe zapewnianie bezpieczeństwa i rozwijanie usług oraz ofert z wartością dodaną.

Zdalna obsługa: wykorzystując własne technologie oraz znajomość technologii łączności i bezpieczeństwa nabytą dzięki rozwojowi smartfonów, firma Sony nadała duże znaczenie zdalnej obsłudze, której nadejście jest przewidywane wraz z erą pojazdów autonomicznych. Przeprowadzono eksperymentalne jazdy, podczas których pojazd połączony był z Japonią i Niemcami przez sieć 5G. Sony współpracuje z partnerami w celu uzyskania transmisji o niskich opóźnieniach (wideo i sygnały sterujące) oraz sterowania łącznością (monitorowanie i przewidywanie) z użyciem systemu telematycznego w samochodzie VISION-S 01.

 

Rozrywka: wzbogacanie przestrzeni rozrywki w samochodzie

Trójwymiarowe pole dźwiękowe wytwarzane przez głośniki w fotelach oraz serwis streamingowy zgodny z technologią 360 Reality Audio zapewniają intensywne doznania muzyczne, dzięki którym pasażerowie czują się jak na koncercie ulubionego artysty.

Aby umożliwić oglądanie filmów w wysokiej jakości, samochód VISION-S obejmuje w pełni zintegrowaną usługę cyfrowego wideo „BRAVIA CORE for VISION-S”. Pozwala ona na wspólne lub indywidualne odtwarzanie filmów na przednim ekranie panoramicznym i indywidualnych wyświetlaczach w tylnych fotelach.

Możliwości rozrywki w samochodzie rozszerzono o gry na PlayStation®, dostępne dzięki zdalnej łączności z konsolą w domu. Oprócz tego pasażerowie mają dostęp do funkcji streamingu gier z chmury.

 

Wejście w nową fazę

Aby przyspieszyć realizację projektu i przedstawić nowe propozycje zmieniające doświadczenie mobilności, wiosną 2022 r. firma Sony utworzy spółkę operacyjną „Sony Mobility Inc.”, poprzez którą zamierza zbadać możliwości wejścia na rynek pojazdów elektrycznych.

 

Cele biznesowe nowej spółki

Celem nowej spółki będzie maksymalne wykorzystanie sztucznej inteligencji i robotyki, pomoc w realizacji świata, w którym każdy może na co dzień żyć w harmonii z robotami, napełnianie ludzi emocjami i wkład w rozwój społeczeństwa. Poprzez samochód VISION-S, który przyczynia się do zmian w mobilności, a także autonomicznego robota rozrywkowego aibo oraz dron Airpeak, firma Sony będzie dążyć do tworzenia kolejnych wartości w różnych dziedzinach.

Autor |2022-01-19T16:00:57+01:0019 stycznia 2022 17:00|Kategorie: Newsy, Raporty i prezentacje, Rynek, Sony, Sprzęt, Targi i konferencje, Wydarzenia|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.