Jesteś tutaj:-, Bezpieczeństwo, Inne, Newsy, Oprogramowanie, Raporty i prezentacje, Rynek, Sony, Sprzęt, Wydarzenia-Sony zapowiada wprowadzenie dwóch rodzajów warstwowych wizyjnych czujników zdarzeń z najmniejszymi na rynku pikselami 4,86 μm, przeznaczonych do wykrywania jedynie zmian w obiektach

Sony zapowiada wprowadzenie dwóch rodzajów warstwowych wizyjnych czujników zdarzeń z najmniejszymi na rynku pikselami 4,86 μm, przeznaczonych do wykrywania jedynie zmian w obiektach

Szybkie pozyskiwanie precyzyjnych danych poprawi zwiększenia produktywności urządzeń

Firma Sony Semiconductor Solutions Corporation („Sony”) poinformowała o planowanym wprowadzeniu dwóch rodzajów warstwowych wizyjnych czujników zdarzeń (ang. stacked event-based vision sensor). Czujniki te są przeznaczone do urządzeń przemysłowych i służą do wykrywania jedynie zmian w obiektach. Ich wyróżnikiem jest najmniejszy na rynku rozmiar piksela: 4,86 μm.

Wizyjne czujniki zdarzeń asynchronicznie wykrywają zmiany luminancji każdego piksela, a na ich wyjściu pojawiają się wyłącznie zmienione dane połączone z informacjami o położeniu piksela (współrzędnymi x i y) oraz czasie. Takie rozwiązanie zapewnia dużą szybkość przekazywania danych i niski poziom opóźnień.

Dzięki zastosowaniu technologii warstwowej z opracowanymi przez Sony połączeniami Cu-Cu dwa nowe czujniki wyróżniają się najmniejszym na rynku*1 rozmiarem piksela: 4,86 μm. Poza niskim zużyciem energii i dużą szybkością przekazywania danych o wysokiej rozdzielczości czasowej i niskim poziomie opóźnień nowe czujniki cechują się zaskakująco wysoką — jak na swoje wymiary — rozdzielczością. Połączenie wszystkich tych zalet daje możliwość natychmiastowego wykrywania ruchomych obiektów w różnorodnych środowiskach i sytuacjach.

Powstanie obu czujników to rezultat współpracy między firmami Sony i Prophesee, w ramach której połączono technologię matryc obrazujących CMOS firmy Sony i unikatową technologię wizyjnych czujników zdarzeń firmy Prophesee. Nowe czujniki umożliwią szybkie pozyskiwanie precyzyjnych danych, przyczyniając się do poprawy wydajności urządzeń przemysłowych.

 

 

Wobec coraz bardziej wyrafinowanych i zróżnicowanych potrzeb rynku urządzeń przemysłowych rośnie wykorzystanie czujników służących do wyodrębniania potrzebnych informacji z obrazów rejestrowanych przez kamery. Rodzi to potrzebę jeszcze bardziej efektywnego pozyskiwania danych.

Typowe rozwiązania są oparte na klatkach: co pewien czas, zależny od klatkażu, generowany jest pełny obraz. Nowe czujniki Sony są jednak oparte na wykrywaniu zdarzeń. Asynchronicznie wykrywają zmiany luminancji każdego piksela i przekazują te dane wraz z informacjami o położeniu piksela (współrzędnymi x i y) oraz czasie. Czujniki te mają warstwową budowę z połączeniem Cu-Cu. Zapewnia ono przewodnictwo między układem pikseli a układem obwodów logicznych, którego obwód przetwarzania sygnału wykrywa zmiany luminancji poszczególnych pikseli. Dzięki takiej konstrukcji można zapewnić generowanie wyjściowych danych tylko przez piksele, w których zaszła zmiana luminancji. W rezultacie czujnik pozwala z dużą szybkością przekazywać dane mające wysoką rozdzielczość czasową i niski poziom opóźnień, a przy tym zużywa mało energii. Najmniejszy na rynku*1 rozmiar pojedynczego piksela, 4,86 μm, umożliwił z kolei wyprodukowanie czujnika o bardzo małych wymiarach i wysokiej rozdzielczości.

Produkty te mogą wykrywać niewielkie zmiany wibracji, sygnalizując zaburzenia w normalnym działaniu na potrzeby konserwacji profilaktycznej urządzenia. Pozwalają także wykryć zmianę iskier powstających podczas spawania i cięcia metalu, co umożliwi przekazanie robotnikom informacji o optymalnym momencie na wymianę narzędzia itp. Mogą również przyczynić się do poprawy produkcji w zastosowaniach, w których nie sprawdzają się przetworniki obrazu oparte na klatkach, jak również wspomagać procesy robocze, w których liczy się doświadczenie człowieka.

 

Vibration detection comparrison wresized w964

Przykład 1: wykrywanie wibracji (z lewej: obraz złożony z klatek, z prawej: czujnik zdarzeń)

 

Spark detection comparrison wresized w964

Przykład 2: wykrywanie iskier podczas cięcia metalu (z lewej: obraz złożony z klatek, z prawej: czujnik zdarzeń)

 

Event data accumlated comparrison wresized w964

Obraz z danymi o zdarzeniach zebranymi w czasie trwania jednej klatki przy 30 kl./s. (około 33 ms) (Z lewej: bez filtra zdarzeń, z prawej: z użytym filtrem zdarzeń. W porównaniu z lewą stroną objętość danych maleje o mniej więcej 92% procent)Autor |2021-09-10T09:55:24+02:0010 września 2021 12:00|Kategorie: Aplikacje, Bezpieczeństwo, Inne, Newsy, Oprogramowanie, Raporty i prezentacje, Rynek, Sony, Sprzęt, Wydarzenia|Tagi: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.