Funkcje i wyposażenie


Sony Ericsson Xperia Arc działa pod kontrolą Android Gingerbread, z nakładką UX. Sam interfejs jest bardzo prosty w użyciu, na plus należy zaliczyć opisywany TimeScape, który ułatwia korzystanie z urządzenia. Sony Ericsson wprowadził również małe zmiany w wyświetlanym menu, ikony aplikacji dostępne są na kilku ekranach, tak samo jak w iOS. Dodatkowo istnieje możliwość sortowania ikon aplikacji na różne sposoby, w tym można zdefiniować własną kolejność.

Ekran główny nie odbiega od pozostałych telefonów z Androidem i tutaj można dodawać, usuwać widżety. Podobnie jak w HTC Sense użytkownik ma możliwość szybkiego przejścia do jednego z ekranu głównych używając gestu szczypnięcia, widząc wszystkie widżety na ekranie podobnie jak ma to miejsce w „helicopter view HTC”.

Pozostała część interfejsu nie odbiega od znanych rozwiązań w Androidzie, mowa o pasku stanu dostępnym u góry, czy też wykorzystaniu przycisków funkcyjnych: menu- pozwala na otwarcie listy dostępnych opcji, ekran główny- umożliwia przejście do ekranu głównego lub też poprzez przytrzymanie włączenie okna ostatnio otwartych aplikacji oraz wstecz- przejście do poprzedniego ekranu.

W porównaniu do starszego brata Xperia X10 prędkość działania interfejsu w Arc jest dużo lepsza, wszystko za sprawą szybszego procesora. Niestety jednak czasami zdarzyły się dziwne przycięcia telefonu, najczęściej przy próbie odebrania połączenia ekran dotykowy nie chciał reagować. Wystarczyło tylko ponownie zablokować i odblokować telefon. Miejmy nadzieję, że aktualizacja Android 2.3.3 Gingerbread usunie wspomnianą wadę.

Aplikacja TimeScape wyświetla w postaci kafelek chronologicznie informacje związane z naszym kontem w serwisie Facebook, Twitter oraz wiadomości i nieodebrane połączenia. Aby wyświetlić podgląd informacji na temat danego zdarzenia należy nacisnąć jeden z kafelków, w tym przypadku otrzymujemy możliwość dodatkowego wybrania „przycisku nieskończoności” , ponowne naciśnięcie kafelka powoduje włączenie pełnej treści wiadomości. Wspomniany przycisk nieskończoności pojawia się w wielu przypadkach, pozwala on na wyświetlenie informacji powiązanych z danym kontaktem, czy też plikiem multimedialnym (np. wyszukiwanie wideo w YouTube związane z danym artystą).

Nie zabrakło integracji z Facebook (większą znaleźć będzie można wraz z nadejściem Facebook Inside Xperia). Aktualnie automatycznie synchronizowane jest zdjęcie profilowe, a także łączone są kontakty Facebook z tym telefonicznym.

Sony Ericsson zrezygnował z MediaScape zachowując jednak świetny odtwarzacz muzyczny. Umożliwia on segregowanie utworów dokładnie tak samo jak w odtwarzaczach mp3 , w tym poprzez wykonawce, album, utwory, listy odtwarzania, dodatkowo pojawiła się również opcja szukania muzyki. Przycisk nieskończoności wyszykuje online zawartość związaną z wykonawcą czy też utworem w tym przypadku z serwisu YouTube. Podczas odtwarzania utworu wyświetlana jest jego okładka na wzór trybu cover flow z iTunes. Należy wspomnieć również o bardzo dobrej jakości słuchawkach dousznych, z przyzwoitym basem oraz czystym dźwiękiem. Dodatkowo wbudowany jest prosty korektor muzyczny, equalizer z podziałem na gatunek muzyczny.

Przeglądarka zdjęć, wideo to dokładnie ta sama standardowa wersja aplikacji znanej w Android Gingerbread. Niestety nie obsługuje ona możliwości odtwarzania plików XviD, DivX po wyjęciu telefonu z pudełka. Wystarczy jednak zainstalować jeden z darmowych programów z Android Market.

Podobnie jak model X10 telefon został wyposażony w moduł A-GPS oraz GPS wraz z aplikacją Google Maps, która znana jest praktycznie przez każdego, stąd nie będziemy skupiali się na jej recenzowaniu.

Kolejnym plusem, jest jakość zastosowanej matrycy back-illuminated 8.1Mpix Sony CMOS Exmor R z przysłoną f/2.4. Wykonywane zdjęcia są świetnej jakości, odwzorowanie kolorów stoi na bardzo wysokim poziomie, to samo tyczy się nasycenia, a także ostrości zdjęć.

Interfejs aparatu jest również bardzo prosty, użytkownik ma możliwość wyboru scen, skorzystania z funkcji rozpoznawania twarzy, czy też np. robienia zdjęcia przez dotyk. Bardzo przydatnym elementem w wielu przypadkach jest wbudowany przycisk fizyczny aparatu, dzięki czemu Xperia Arc może zastąpić nam z powodzeniem cyfrowy aparat kompaktowy. Tym bardziej, że jakość nagrywanych wideo HD przy 30 fps jest świetna.

Jakość połączeń głosowych jest bardzo dobra, dodatkowy mikrofon eliminuje szumy z otoczenia. Urządzenie nie miało również problemu z wyszukiwaniem sygnału sieci.

Telefon działa bez większych problemów 1-2 dni, wszystko zależy od stopnia korzystania z urządzenia.