Dane podstawowe:

Sony Ericsson przedstawiając nowy model starał się wyposażyć go w jak najlepszą specyfikację. Niestety jednak na złość niektórzy producenci, np. Samsung, LG zdołali już zaprezentować w tym samym momencie urządzenia wyposażone w procesor dwurdzeniowy. Nie oznacza to jednak, że Xperia Arc nie może konkurować z innymi supertelefonami na rynku, wręcz przeciwnie.


Xperia Arc została wyposażona w sporej wielkości ekran 4.2″ LCD o rozdzielczości 854 x 480 pikseli z podświetlaniem LED wykorzystujący technologię Mobile BRAVIA Engine, która poprawia jakość zdjęć oraz wideo (tak fani telewizorów BRAVIA będą zachwyceni). Dzięki temu sam obraz jest bardzo ostry oraz wyraźny, powiedziałbym nawet, że pod względem odwzorowania kolorów, jakości obrazu bez problemu dorównuje on wyświetlaczowi Super AMOLED, czy też nawet Retina Display. Nieco gorzej wypada sytuacja w przypadku kątów widzenia oraz czytelności ekranu w pełnym słońcu. To co jednak zdziwiło mnie to brak automatycznej regulacji jasności ekranu, nie wiemy czy mowa tylko o egzemplarzu testowanym przez nas (najprawdopodobniej jest to kwestia oprogramowania- telefon posiada czujnik światła). Reakcja na dotyk stoi na bardzo dobrym poziomie, dzięki zastosowaniu wyświetlacza pojemnościowego (dla użytkowników Xperia X10 dodamy, że Arc obsługuje w pełni multidotyk).

Xperia Arc działa pod kontrolą Android Gingerbread (testowany przez nas egzemplarz nie aktualizował się do najnowszej odsłony Android 2.3.3 Gingebread z Facebook Inside). Telefon podobnie jak inne urządzenia Sony Ericsson z Android korzysta z interfejsu UX (ang. User eXperience). Tym razem jednak zaszły pewne zmiany. Sony Ericsson zrezygnował całkowicie z MediaScape prezentując tylko standardowa odtwarzacz multimedialny. Użytkownicy mają jednak nadal możliwość korzystania z aplikacji, widżetu TimeScape. TimeScape, to nic innego jak agregatora informacji o nieodebranych połączeniach, wiadomościach tekstowych, a także informacji z serwisów społecznościowych: Facebook oraz Twitter. Program może dostępny być na ekranie głównym w postaci widżetu wyświetlającego karty z informacjami.

Sercem telefonu jest układ nowej generacji Qualcomm Snapdragon MSM8255, ten sam co np. w modelu HTC Desire HD. W tym wypadku mówimy o jednym z najszybszych procesorów jednordzeniowych w urządzeniach mobilnych- 1 GHz Scorpion CPU, , wpływa to wyraźnie na użytkowanie urządzenia i lagi, opóźnienia z Xperia X10 są tutaj rzadkością. Dodatkowo model posiada jednostkę graficzną Adreno 205 oraz 512MB RAM.

Telefon sprzedawany jest z kartą microSD w przypadku polskiego rynku mowa o pojemności 8GB.


Na przednim panelu powyżej ekranu znajdziemy znak towarowy Sony Ericsson, czujnik zbliżeniowy, czujnik światła, diodę powiadomień LED informującą o nieodebranym połączeniu, przychodzącej wiadomości.

Poniżej ekranu nazwa serii telefonów- Xperia, trzy przyciski funkcyjne, klawisz wstecz, ekran główny oraz menu.


U góry telefonu znajdziemy przycisk włączenia urządzenia, blokady ekranu. wejście microHDMI.


Prawy bok telefonu został wyposażony w przycisk regulacji głośności, złącze microUSB oraz aparatu. Odpowiednio lewy w jack 3.5 mm.



Na tylnym panelu zauważymy logo Sony Ericsson wraz z nazwą Xperia, 8Mpix aparat z autofocus, lampą błyskową LED, a także możliwością nagrywania filmów w rozdzielczości HD przy 30 fps.

Telefon sprzedawany jest na rynku w dwóch kolorach: Midnight Blue oraz Misty Silver.

Xperia Arc jest urządzeniem sporych rozmiarów, wszystko za sprawą 4.2″ wyświetlacza. Wygoda noszenia telefonu w kieszeni pozostawia wiele do życzenia, jednak dzięki zastosowaniu takich rozmiarów ekranu możemy mówić o wysokim komforcie użytkowania. Wymiary telefonu to 125 x 63 x 8,7 mm (mowa o grubości w połowie długości urządzenia, na jego końcach wynosi ona około 10 mm). Wygięty profil urządzenia przypominający łuk (stąd angielska nazwa Arc) powoduje, że użytkowanie, trzymanie telefonu w ręce jest bardzo wygodne.

Za design należy się Xperia Arc ocena bardzo dobra, martwiący jest jednak, fakt, że już przed otrzymaniem urządzenia zauważyliśmy na ekranie drobne rysy. Patrząc na tylny panel oraz jakość jego wykonania boję się, że i również tutaj mogą pojawić się rysy, a nawet przetarcia na obudowie.

Urządzenie działa w sieciach 3G oraz obsługuję łączność HSPA. Nie znajdziemy tutaj możliwości wideo połączeń ze względu na brak przedniej kamery. Telefon posiada ponadto: moduł Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA, GPS z aGPS, Stereo Bluetooth A2DP, radio FM z funkcją RDS, akcelerometr, obsługę Adobe Flash 10.2.