Nie jesteś znawcą elektroniki, nie wiesz co oferuje rynek, a potrzebujesz nowego laptopa do pracy? Nie panikuj! Sklep internetowy Agito.pl podpowiada na co zwrócić uwagę przed zakupem, by dopasować produkt do swoich potrzeb i oczekiwań.

Zakup nowego laptopa może skończyć się u laika bólem głowy. Do wyboru są setki modeli wielu producentów, które wyglądają podobnie, a jednak zauważalne różnią się ceną. Jeżeli nie wiesz o co w tym wszystkim chodzi, postępuj według poniższych kroków, a z pewnością uda Ci się znaleźć odpowiedni sprzęt i rozsądnie wydać pieniądze.

    KROK 1: ZDEFINIUJ SWOJE OCZEKIWANIA I OKREŚL TYP WYKONYWANEJ PRACY

Brzmi banalnie, jednak jest to podstawa. Podobnie jak w przypadku każdego zakupu, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie po co Ci nowy produkt i do czego będziesz go wykorzystywać. Innego sprzętu potrzebuje dziennikarz piszący teksty, a innego grafik. Zastanów się z jakich programów korzystasz, jak często podróżujesz służbowo, jakich akcesoriów używasz wraz z laptopem oraz czy ważna jest dla Ciebie także estetyka produktu. Gdy już wiesz, jakie zadania będziesz wykonywać, postępuj zgodnie z poniższymi krokami, by zdobyć trochę wiedzy technicznej,

    KROK 2: WYBIERZ ROZMIAR

Pierwszym, co rzuca nam się w oczy są tzw. parametry fizyczne, w tym wielkość. Do wyboru mamy laptopy o przekątnej od 11,6 cali do 17,3 cali. Co wybrać? To zależy od tego, czy ważniejsza jest dla nas mobilność, czy duży obszar roboczy. Najmniejsze urządzenia z ekranem 11,6 cali, nazywane też netbookami, to propozycja dla tych, którzy często się przemieszczają i potrzebują urządzenia lekkiego i poręcznego, ale niezbyt wydajnego. Opcją pośrednią są laptopy 13,3 cali. Taka przekątna to kompromis między dużym obszarem roboczym, a wysoką mobilnością. Dla pracujących stacjonarnie najlepszym wyborem może się okazać notebook o klasycznej wielkości 15,6 cali lub nawet 17,3 cala.

    KROK 3: DOBIERZ POZIOM WYDAJNOŚCI DO TYPU PRACY

W pracy liczy się efektywność i wydajność. Aby nie tracić nerwów i czasu na uruchamianie kolejnych programów, należy zwrócić uwagę na parametry techniczne, które wpływają na szybkość działania. W pracy biurowej będą to: procesor, pamięć RAM oraz typ dysku twardego.

– PROCESOR

W laptopach znajdziesz niskonapięciowe procesory Intel i AMD. Różnią się od swoich „stacjonarnych” kolegów poborem energii i częstotliwością taktowania. Im mniej energii pobiera procesor, tym dłuższy czas pracy na baterii. Częstotliwość taktowania i liczba rdzeni wpływają na możliwości obliczeniowe. Taktowanie mówi nam ile operacji w ciągu jednej sekundy potrafi wykonać procesor, a liczba rdzeni wpływa na ilość danych przetwarzanych w jednym momencie. Im wyższe taktowanie i więcej rdzeni, tym wydajniejsza praca. Programy będą otwierać się szybciej, można pracować na kilku aplikacjach jednocześnie i wykonywać skomplikowane obliczenia . Najczęściej wybieranymi procesorami są Intel Core i3, i5 oraz i7 pochodzące z dwóch ostatnich generacji, czyli tzw. Ivy Bridge lub Haswell. Im wyższy numer przy procesorze tym bardziej wydajny model. Im nowsza generacja, tym bogatsze zaplecze technologiczne, które pozwoli na dłuższą eksploatację laptopa bez utraty jakości.

-PAMIĘĆ RAM

System operacyjny oraz programy potrzebują określonej pamięci operacyjnej, by płynnie działać. Pobierają ją z pamięci RAM znajdującej się w naszym laptopie w formie kości pamięci. Kości pamięci różnią się między sobą pojemnością i częstotliwością taktowania. Podobnie, jak w przypadku procesora, im wyższe taktowanie, tym szybsza reakcja pamięci. Najczęściej spotykane laptopy są wyposażone fabrycznie w 4GB pamięci RAM. To wystarczy do codziennej pracy biurowej i rozrywki po godzinach, np. do obejrzenia filmu. Gdy pracujemy z dużą ilości danych, warto sięgnąć po model, który ma 8GB pamięci.

– DYSK TWARDY

Na szybkość działania wpływa też technologia wykonania dysku. Do wyboru mamy dysk: HDD, SSD lub hybrydowy SSHD. Pierwszy z nich jest najbardziej popularny, oferuje dużą pojemność w niskiej cenie. Do jego wad można zaliczyć obecność elementów mechanicznych narażonych na uszkodzenia i maksymalną prędkość pracy do 7200 obr./min. Drugi typ, dysk Solid State Drive to najnowsze rozwiązanie magazynowania danych. Działa nawet 10-krotnie szybciej niż dysk HDD, jest cichy i nie posiada mechanicznych elementów. Charakteryzuje się jednak mniejszą pojemnością i podnosi cenę laptopa. Dyski hybrydowe to połączenie szybkości i dużej pojemności. Część SSD można wykorzystać do instalacji systemu operacyjnego, a HDD do magazynowania danych. Jeśli zależy nam przede wszystkim na dużej pojemności i niskiej cenie lepiej wybrać modelem z tradycyjnym dyskiem. Dla niecierpliwych, mobilnych i posługujących się „wrażliwymi danymi” najlepszym rozwiązaniem będzie notebook z dyskiem SSD.

    KROK 3: ZDECYDUJ SIĘ NA MODEL MOBILNY LUB STACJONRANY

Po wcześniejszych krokach obszar poszukiwań powinien być już zawężony. Teraz czas zwrócić uwagę na dodatkowe parametry, które wpływają na komfort wykonywanej pracy: czas działania na baterii, wagę, porty do podłączenia akcesoriów oraz moduły bezprzewodowej komunikacji. Jeśli mobilność to cecha charakterystyczna Twojej pracy, musisz zadbać o długi czas działania laptopa bez podłączania do zewnętrznego źródła zasilania oraz niską wagę. Najlepsze modele mogą pracować na baterii nawet kilkanaście godzin i ważą w granicach 1,5 kg – 2 kg. Jeśli pracujesz głownie przy biurku, a laptop przenosisz co najwyżej do drugiego pokoju, możesz wybrać klasyczny, stacjonarny laptop 15,6 -17,3 cali, ważący od 2.5kg do nawet 4kg. Takie urządzenia działają na baterii kilka godzin, z reguły nie więcej niż 3-4.

Dostęp do Internetu to podstawa. Wybierz takie urządzenie, które posiada kartę sieciową obsługującą przewodową sieć LAN oraz bezprzewodowe połączenie Wi-Fi. Z reguły większość laptopów posiada też moduł Bluetooth służący do komunikacji z urządzeniami typu tablet czy smartfon. Jeśli chodzi o porty, zasada jest prosta, im więcej, tym lepiej. Nie może zabraknąć portów USB do podłączenia myszy, klawiatury, pamięci flash czy głośników komputerowych. Aby korzystać z dodatkowego monitora lub podłączyć komputer pod rzutnik niezbędne będą złącza DVI lub HDMI. Jedno i drugie służy do cyfrowego przesyłania materiałów multimedialnych. Analogowe złącze D-Sub, zwane też VGA odchodzi już w zapomnienie i nie jest niezbędne. Możesz się też spotkać z obecnością czytnika kart pamięci, wbudowanym modem GSM do obsługi Internetu z karty SIM oraz gniazda Kensington, które pozwala zabezpieczyć laptop przed kradzieżą za pomocą specjalnej linki.

    KROK 5: ZADBAJ O JAKOŚĆ OBRAZU

I ostatni krok, choć nie mniej ważny – wybór odpowiedniej rozdzielczości ekranu i typu matrycy. Pomieszczenia dobrze oświetlone lub takie, z dostępem do światła słonecznego, wymagają obecności matowej matrycy. Nie odbija ona światła, dzięki czemu nie szkodzi naszym oczom i podnosi komfort pracy. Taki ekran sprawdzi się też podczas pracy w terenie. Jeśli chodzi o rozdzielczość, im wyższa, tym więcej szczegółów możemy zobaczyć. Tańsze modele charakteryzują się rozdzielczością 1366 x 768 pixeli przy laptopach do 15,6 cali oraz 1600 x 900 pixeli przy 17,3 cala. Najbardziej pożądaną rozdzielczością jest jednak Full HD, czyli 1920 x 1080 pixeli, niezależnie od wielkości przekątnej. Oferuje dobrą jakość obrazu, w tym treści multimedialnych.

Jeśli udało Ci się przejść wszystkie kroki po kolei, wybór powinien być już łatwiejszy. Do tego dojdą także Twoje preferencje co do estetyki produktu. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wybór takiego laptopa, który jest odrobinę na wyrost, tak by spełniał swoje zadanie przez kilka lat.

Agito.pl poleca laptopy 13.3” do pracy biurowej:

Samsung ATIV Book 9 NP905S3G-K02PL

Samsung ATIV Book 9 NP905S3G-K02PL
Samsung ATIV Book 9 NP905S3G-K02PL

Laptop dla osób szukających kompromisu między jakością a ceną. Samsung ATIV Book to urządzenie z matową matrycą o przekątnej 13.3 i z rozdzielczością 1366 x 768 pixeli. Został wyposażony w 4-rdzeniowy procesor od firmy Samsung, taktowany na poziomie 1.4 GHz. Oprócz procesora za płynność i stabilność działań odpowiada pamięć RAM 4GB. Laptop został wyposażony w superszybki dysk SSD o pojemności 128 GB, kartę graficzną AMD Radeon HD 8250 Graphics oraz system operacyjny Windows 8. Waży nie więcej niż 1.44kg i jest nie grubszy niż 16,9 mm. Posiada Wi-Fi, Bluetooth, port microHDMI, VGA,USB 2.0 oraz 3.0 i blokadę przed kradzieżą Kensington i mini-jack. Cena ok. 1994,81 zł

Dell Latitude 3330 52032748-2251

Dell Latitude 3330 52032748-2251
Dell Latitude 3330 52032748-2251

Laptop Dell z serii biznesowej, wykonany z aluminium. Został wyposażony w 2-rdzeniowy procesor trzeciej generacji Intel Core i3-3227U taktowany 1,90GHz, pamięć RAM 4GB oraz hybrydowy dysk twardy 500GB HDD + 8GB SSD. Posiada matową matrycę o rozdzielczości 1366 x 768 pixeli i zintegrowaną kartę graficzną Intel HD Graphics 4000. Zainstalowany system to Windows 7 Professional. Laptop został wyposażony w analogowy port D-Sub, HDMI, USB 2.0 i 2 x USB 3.0, mini-jack i czytnik kart pamięci. Obsługuje Wi-Fi i Bluetooth. Posiada też wbudowany modem 3G. Laptop jest dedykowany do pracy w środowisku biznesowym i edukacyjnym. Posiada narzędzia do zarządzania sprzętem i danymi w sieci. Cena ok. 3037 zł.

Lenovo Yoga 2 Pro 59-414027

Lenovo Yoga 2 Pro 59-414027
Lenovo Yoga 2 Pro 59-414027

Niezwykle wydajny laptop, który sprosta oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników dla których liczy się wydajność, jakość wykonania i design. Posiada wszystko, co jest niezbędne do niemal każdej pracy i posiada innowacyjny system przekształcenia go w tablet. Laptop został wyposażony w ekran dotykowy z obsługą gestów o przekątnej 13.3”, z rozdzielczością 3200×180. Sercem urządzenia jest procesor czwartej generacji Intel Core i5-4200U traktowany 1,6Ghz. Jest wspierany przez pamięć RAM 4GB oraz dysk SSD 128GB. Za realizację zadań graficznych odpowiada zintegrowana karta Intel HD Graphics 4400. Zainstalowany system to Windows 8.1. Laptop waży 1,39 kg, posiada port microHDMI, USB 2.0, USB 3.0, Bluetooth 4.0 i Wi-Fi. Urządzenie może działać na baterii do 9h. Cena ok. 4199 zł.

źródło: Agito.pl

Kan