Jesteś tutaj:-, Internet, Newsy, Nokia, Oprogramowanie, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Wydarzenia-Nokia i Polkomtel wspólnie wdrażają usługi 5G w Polsce

Nokia i Polkomtel wspólnie wdrażają usługi 5G w Polsce

Nokia poinformowała o uruchomieniu usług 5G dla Polkomtela, operatora sieci Plus, na obszarze Warszawy, a także w największych miastach we wschodniej części kraju. Zakres współpracy obu firm obejmuje między innymi wdrożenie sieci nowej generacji na bazie istniejącej infrastruktury LTE Nokia AirScale. Uruchomiona w czwartym kwartale 2020 r. usługa jest elementem rozpoczętego w maju 2020 r. procesu budowy ogólnopolskiej sieci 5G Plusa, który będzie kontynuowany w nadchodzących miesiącach.

Nokia dostarczyła polskiemu operatorowi rozwiązania radiowe 5G z oferty AirScale przeznaczone do użytku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Dzięki nim operator sieci Plus jest w stanie zapewnić swoim abonentom najwyższej klasy łączność przy jednoczesnej maksymalnej redukcji opóźnień, a także zmniejszyć stopień złożoności infrastruktury sieciowej oraz zwiększyć efektywność kosztową. Polkomtel wykorzystał pasmo TDD 2600 MHz do wdrożenia usług 5G przed planowaną na przyszły rok aukcją częstotliwości 3,5 GHz. Pierwsze wdrożenie polega na zastosowaniu na szeroką skalę rozwiązania Nokia 5G AirScale Compact RRH, które umożliwi operatorowi budowanie sieci z optymalną wydajnością w gęstych obszarach miejskich lub w pomieszczeniach. Jest to innowacyjny sposób na zapewnienie odpowiedniej wielkości komórek, co pozwala zarządzać kosztami i zapewnić wymaganą pojemność sieci.

Nokia zaopatruje Polkomtel w systemy sieciowe już od 1996 roku; najpierw sieć 2G i 3G, a następnie 4G. Umowa jest więc kontynuacją wieloletniej, owocnej współpracy obu firm. Polkomtel to jeden z najbardziej innowacyjnych operatorów w Polsce, który już w 2011 roku rozpoczął wdrożenie sieci LTE, jako jeden z pierwszych na świecie.

 

– Plus znajduje się w gronie liderów, jeśli chodzi o wdrażanie najbardziej innowacyjnych technologii w Polsce i jesteśmy dumni z tego, że jako pierwszy operator komórkowy w kraju w maju tego roku uruchomiliśmy usługi 5G oraz zapewniliśmy naszym abonentom najlepsze wrażenia wynikające z zastosowania tej technologii. Nokia jest naszym wieloletnim partnerem i cieszymy się, że mamy możliwość współpracy również przy budowie najszybszej sieci 5G w Polsce – mówi Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu S.A. i Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus.

– Czujemy się wyróżnieni tym, że możemy kontynuować naszą wieloletnią współpracę z Polkomtelem przy okazji pracy nad siecią 5G. Modernizacja istniejącej infrastruktury Nokii pod kątem usług 5G była stosunkowo prostym procesem i umożliwiła Polkomtelowi zwiększenie dostępności usług 5G dla swoich klientów. Z niecierpliwością czekam na pozytywny wpływ sieci nowej generacji w Polsce oraz rozwój, jaki umożliwi – dodaje Marcin Guzy, Account Director w Nokia.Autor |2020-12-18T13:22:05+02:0018 grudnia 2020 13:22|Kategorie: Inne, Internet, Newsy, Nokia, Oprogramowanie, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Wydarzenia|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.