Jesteś tutaj:-, Internet mobilny, LTE, Newsy, Nokia, Operatorzy, Testy i opinie-EAN – LTE na pokładzie samolotów w Europie już nadchodzi (wideo)

EAN – LTE na pokładzie samolotów w Europie już nadchodzi (wideo)

Europejska Sieć Lotnicza (European Aviation Network) wzbiła się w przestworza. Inmarsat i Deutsche Telekom, wraz ze swoimi partnerami technologicznymi firmami Nokia i Thales, z powodzeniem przeprowadziły program lotów testowych w Wielkiej Brytanii.

Stacja bazowa europejskiej Sieci Lotniczej
Stacja bazowa europejskiej Sieci Lotniczej

Jest to krok milowy w rozwoju EAN, pierwszej w świecie zintegrowanej sieci satelitarnej i „powietrzno-naziemnej” („air-to-ground”) pozwalającej zapewnić europejskiemu przemysłowi lotniczemu i milionom pasażerów podróżujących w Europie prawdziwe doświadczenie szerokopasmowe na pokładzie samalotu.

Zgodnie z planem EAN ma być zainagurowana w połowie 2017 roku. Prowadzone loty służą do testowania wydajności systemu EAN, w tym urządzeń pokładowych dostarczanych przez Thales oraz sieci naziemnej dostarczonej przez Deutsche Telekom i Nokia.

Nokia ze Sprzętem pokładowym
Nokia ze Sprzętem pokładowym

Jako wprowadzenie do lotów testowych, Deutsche Telekom i Nokia wspólnie osiągnęły pierwsze połączenie na żywo wykorzystując sieć EAN w laboratorium Nokii w Stuttgarcie. Tam właśnie wszystkie elementy sieci naziemnej LTE zostały dokładnie przetestowane i zweryfikowane. Pierwszy test polowy połączenia na żywo przeprowadzono w ramach szerokopasmowej konferencji wideo, gdzie obie strony zostały połączone za pośrednictwem dedykowanej sieci komórkowej EAN LTE.

Europejska Sieć Lotnicza - EAN
Europejska Sieć Lotnicza – EAN

Jesteśmy szczęśliwi, że osiągnęliśmy kamień milowy w budowie Europejskiej Sieci Lotniczej. Dzięki tym udanym testom jeszcze raz podkreślamy nasz cel, aby być wiodącym europejskim operatorem telekomunikacyjnym” – mówi Claudia Nemat, Członek Zarządu Europy i Technologii w Deutsche Telekom. „EAN pozwala nam oferować klientom doskonałe usługi łączności nie tylko na ziemi, ale także w przestrzeni powietrznej. Nowa technologia oparta na standardzie LTE zapewnia elastycznośc EAN na wszelkie zmiany technologiczne w przyszłości. Celem Deutsche Telekom jest zapewnienie, aby nasza pozycja lidera technologicznego mogła przynosić najlepsze doświadczenia sieciowe dla naszych klientów”.

Leo Mondale, prezes Aviation, Inmarsat powiedział: „Realizacja EAN przebiega bardzo dobrze, zarówno na ziemi, jak i w powietrzu, aby osiągnąć pierwszą na świecie zintegrowaną usługę zapewniającą prawdziwe szerokopasmowe doświadczenia na pokładzie samolotu. Rzeczywista wydajność i jakość łącza do przesyłu danych podczas lotu przekracza oczekiwania projektowe i jest naprawdę w stanie wiele zmienić wśród europejskich linii lotniczych. Czekamy na dalsze udane przełomowe testy współpracując ze wszystkimi partnerami EAN w celu stworzenia tego zintegrowanego systemu”.

Thorsten Robrecht, wiceprezes, Advanced mobile Network Solutions, Nokia mówi „Bardzo cieszymy się z faktu, że Nokia jest filarem projektu Europejskiej Sieci Lotniczej. Jako światowy lider w dziedzinie technologii komunikacyjnej, nie możemy się doczekać jeszcze ściślejszej współpracy z naszymi wybitnymi partnerami w celu przekształcenia doświadczeń pasażerów i dostarczenia nowych usług dzięki zaawansowej łączności podczas lotu”.

Jesteśmy bardzo dumni z naszych pracowników, którzy przyczynili się, do tego, że pierwsze próbne loty były ogromnym sukcesem i oczekujemy współpracy z naszymi partnerami, aby dostarczyć łączność szerokopasmową dla pasażerów i operatorów w Europie„, mówi Stephen McCann, wiceprezes Avionics w Thales.

Innowacja w niebie, od podstaw

Aby uzyskać połączenie EAN na żywo w sieci naziemnej LTE, Deutsche Telekom i Nokia dostosowały stacje bazowe oraz głowice radiowe LTE Nokii do częstotliwości wykorzystywanej w EAN, dostarczonej przez Inmarsat i zbudowały specjalną antenę stacji bazowej w celu pokrycia nieba. Naziemna sieć LTE dla EAN różni się od „normalnych” sieci LTE, ponieważ musi pracować przy prędkościach do 1200 km/h na wysokościach przelotowych, które wymagają komórek o wielkości do 150 km. Nokia będzie odpowiadać za usługi zarządzania tą zaawansowaną siecią wykorzystując swojego globalne centrum usługowe w Rumunii. W uzupełnieniu do sieci na żywo, Nokia i Deutsche Telekom zbudowały pełen naziemny system referencyjny sieci w Stuttgarcie, zawierający wszystkie elementy i zintegrowane urządzenia pokładowe pochodzące od Thales, aby przygotować się do wyzwań technicznych, na przykład kompensacji efektu Dopplera na skutek dużej prędkości samolotu.

Próbny lot testował osiągi urządzeń pokładowych udostępnionych przez Thales i sieci naziemnej dostarczonej przez Deutsche Telekom i Nokię. Testy przeprowadzono w celu sprawdzenia, czy sieć mogłaby z powodzeniem być podłączona do systemu naziemnego, co osiągnięto we wszystkich czterech stacjach testowych zlokalizowanych w południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii.

Użyte systemy przeprowadziły wiele skutecznych przełączeń między sektorami i masztami komórkowymi, utrzymując stabilne połączenie. Przetestowano również transfer danych do i z samolotu. Wyniki przekroczyły oczekiwania co do tej wczesnej próby lotu i dostarczyły cennych danych dla zespołów programistycznych.

Europejska Sieć Lotnicza (EAN) to innowacyjna zintegrowana sieć oparta na satelitarnej S-band i komplementarnej naziemnej sieci LTE w Europie, która przyniesie niespotykaną łączność dla pasażerów linii lotniczych. Jest to unikalna pod względem wydajności i jakości szerokopasmowa usługa internetowa oferowana w gęstej siatce europejskich tras lotniczych; kompaktowa i lekka, czego typowe rozwiązania oparte na szerokopasmowej łączności satelitarnej nie mogą zaoferować. Od momentu ogłoszenia planów EAN we wrześniu 2015 roku, Deutsche Telekom i Nokia robią stałe postępy i są na dobrej drodze do realizacji naziemnego komponentu projektu, wdrażając do sieci zgodnie z harmonogramem około 300 wież antenowych na żywo. Równolegle, Inmarsat i Thales postępują z realizacją łączności satelitarnej dla EAN, ukończywszy budowę i związany z testami podsystem satelity na początku tego roku. Dzięki realizowanemu obecnie programowi lotów testowych, siec EAN zostanie wprowadzona w połowie 2017 roku.

źródło: Nokia

Kan

Autor |2016-11-30T13:40:15+01:0030 listopada 2016 13:40|Kategorie: Internet, Internet mobilny, LTE, Newsy, Nokia, Operatorzy, Testy i opinie|Tagi: , , , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.