Jesteś tutaj:-, Newsy, Rynek-Satelita SES-15 został wyniesiony na orbitę przez rakietę Soyuz

Satelita SES-15 został wyniesiony na orbitę przez rakietę Soyuz

Pierwszy hybrydowy satelita SES zaoferuje nowe pojemności dla dostawców usług przesyłu danych oraz treści multimedialnych dla samolotów operując z nowej pozycji orbitalnej 129W. Satelitę wyposażono także w system WAAS, który będzie służył do poprawy dokładność nawigacji satelitarnej GPS na terenie Stanów Zjednoczonych.


Powodzeniem zakończył się start rakiety Soyuz, która w czwartek 18 maja 2017 r. wyniosła na orbitę satelitę SES-15 z Europejskiego Centrum Kosmicznego w Kourou, na terenie Gujany Francuskiej. Hybrydowy satelita został zaprojektowany i wyprodukowany przez firmę Boeing i posiada on zarówno szerokie wiązki pasma Ku, jak również pojemności HTS (High Throughput Satellite) w pasmie Ku oraz Ka. Satelita został wyposażony w elektryczny system napędowy do przemieszczenia z orbity transferowej na geostacjonarną oraz dalszych manewrów orbitalnych.


Wyniesiony satelita zajmie nową pozycję orbitalną 129W i posłuży zbudowaniu dodatkowego zasięgu na terenie Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej oraz na Karaibach. Umożliwi to także dostarczanie satelitarnych usług komunikacyjnych na tym terenie dla klientów rządowych oraz z branży lotniczej i transportu morskiego oraz sieci VSAT. Rząd Stanów Zjednoczonych sfinansował także zainstalowany na pokładzie SES 15 system WAAS (Wide Area Augmentation System). Rozwiązanie to ma za zadanie wspierać system GPS w regionie obsługiwanym przez satelitę.


SES-15 to pierwszy hybrydowy satelita firmy SES, który został wyposażony w 16 transponderów pasma Ku (o szerokości odpowiadającej 36 MHz), a także pojemności HTS o przepustowości 10 GHz. Będzie to pierwszy z trzech hybrydowych satelitów szerokopasmowych i HTS, zapewniających zoptymalizowane i elastyczne pokrycie dla głównych światowych dostawców łączności i treści multimedialnych w czasie lotu.


W 2017 roku SES planuje wynieść jeszcze 4 satelity:

  • SES-11 obejmie zasięgiem Amerykę Północną wraz z obszarem Hawajów, Meksyku i Karaibów i planowo zostanie wyniesiony na orbitę jeszcze w pierwszej połowie tego roku.
  • SES-12 obsłuży odbiorców z regionu Azji i Pacyfiku, w tym Indii oraz Indonezji, a jego planowe wyniesienie ma się odbyć w drugiej połowie roku
  • SES-14 będzie obsługiwał obie Ameryki i region północnoatlantycki, ma wejść do użytku w drugiej połowie roku.
  • GOVSAT-1, satelita wielozadaniowy, który będzie zapewniał usługi telekomunikacyjne dla rządów, planowo ma się znaleźć na orbicie do końca roku.

źródło: Astra

KanAutor |2017-05-19T12:58:44+02:0019 maja 2017 12:58|Kategorie: Nawigacje, Newsy, Rynek|Tagi: , , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.