Miała być europejska konkurencja dla GPS, ale zamiast tego może być spektakularna klapa za 10 mld euro. W satelitach europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo przestało działać dziewięć zegarów atomowych – poinformował szef Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Jan Woerner.


Na chwilę obecną wśród 18 satelitów operujących na orbicie, w sumie 9 zegarów przestało pracować. Trzy z nich to zegary rubidowe, a sześć to pasywne masery wodorowe. Każdy z satelitów posiada po dwa zegary obu rodzajów. Pomimo tak dużej awarii, nadal wszystkie satelity są operacyjne. Jeden z nich pozostał jednak z jedynie dwoma działającymi zegarami.

Galileo to unijny globalny system nawigacji satelitarnej (GNSS). Świadczy on użytkownikom na całym świecie różnorodne nowoczesne usługi w zakresie ustalania pozycji, nawigacji i pomiaru czasu. W porównaniu z GPS i GLONASS, z których obecnie korzystają np. smartfony, Galileo ma być dużo precyzyjniejszy dzięki zegarom, mierzącym czas z opóźnieniem jednej sekundy na kilka milionów lat. W wersji powszechnie dostępnej dokładność lokalizacji ma sięgać 1 metra, w komercyjnej – 1 centymetra. Dokładność 10 cm ma być dostępna w zastosowaniach komercyjnych. Zwykli użytkownicy, którzy będą korzystać z systemu nieodpłatnie, mogą liczyć na pozycjonowanie z marginesem błędu wynoszącym jeden metr.

Dyrektor generalny ESA przyznał, że nie wiadomo z całą pewnością, czym spowodowana jest awaria i czy dziewięć zegarów uda się ponownie uruchomić. Trzy spośród instrumentów dotkniętych problemami to zegary rubidowe, a sześć to pasywne masery wodorowe. Ponieważ jednak każdy z 18 umieszczonych dotąd na orbicie satelitów systemu Galileo jest wyposażony w cztery zegary (po dwa każdego typu), wszystkie satelity pozostają w pełni funkcjonalne. Jeden z nich pozostał jednak z jedynie dwoma działającymi zegarami atomowymi.

Rozwój europejskiej alternatywy dla systemu GPS nie obył się bez problemów. Projekt ma już wiele lat opóźnienia i jego koszty wielokrotnie przekroczyły założenia Komisji Europejskiej, która zarządza przedsięwzięciem. Oczekuje się, że konstelacja będzie kompletna do 2020 r., kiedy to system Galileo osiągnie pełną moc operacyjną. Więcej na ten temat informowaliśmy w artykule: Galileo: europejski system nawigacji GPS już nadaje (wideo)

źródło: ESA/BBC

Kan