Testowany smartfon Motoroli, to nie tylko elegancka obudowa, ale również mocne podzespoły. Sercem Moto G5S jest chipset Qualcomm Snapdragon 430 1.4 GHz, 8-rdzeniowy (Octa-Core), (4x 1.4 GHz ARM Cortex-A53, 4x 1.1 GHz ARM Cortex-A53), oraz wydajny układ graficzny Adreno 505 450 MHz. Urządzenie wyposażono w 3 GB pamięci operacyjnej RAM. Taka konfiguracja sprawia, że urządzenie gwarantuje szybkość i płynność w obsłudze oprogramowania. Smartfon płynnie odtwarza multimedia, i w zupełności wystarcza do zabawy w wymagające tytuły z Google Play. Benchmark AnTuTu, którego używam do testów wyświetlił ponad 45600 punktów.


Dodam, że tylna część obudowy lubi być ciepła jaką, przy pełnym obciążeniu. Poza tym mankamentem nie odnotowałem najmniejszych problemów ze stabilnością pracy smartfona. Na dane przeznaczono 32 GB pamięci wewnętrznej (dla użytkownika pozostaje nieco ponad 22 GB). Czy to dużo? Dla większości użytkowników, jest to ilość wystarczająca, a jeśli komuś mało, to mamy możliwość jej rozbudowy poprzez kartę microSD do 128 GB.

Dla miłośników testów wydajnościowych, poniżej wyniki popularnych benchmarków.



Motorola Moto G5S pracuje pod kontrolą czystej edycji systemu operacyjnego Android 7.1, Nougat, który Lenovo/Motorola obiecuje zaktualizować do v8.0 (Oreo). Producent wprowadził tu tylko drobne zmiany, które w tym wydaniu są naprawdę przyjazne w obsłudze. Nie procesor, a system operacyjny jest moim zdaniem sercem smartfona i to on w głównej mierze decyduje o jego wartości użytkowej. W przypadku urządzenia Motoroli optymalizacja systemu jest poprawna, dzięki czemu telefon działa bardzo płynnie i stabilnie.


Pomimo upychania do współczesnych telefonów coraz większej ilości różnych gadżetów, łączność jest tym, co wciąż jest elementem pierwszoplanowym (a przynajmniej powinna być, tak wynika z większości komentarzy na Telix.pl). Moto G5S, pod względem łączności niczego nie brakuje. Smartfon oferuje wsparcie dla sieci 4G/LTE kategorii 4. (do 150 Mbit/s), dwuzakresową kartę Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n, moduł Bluetooth 4.2, NFC, a także odbiornik GPS/GLONASS.


Z łącznością za pośrednictwem Wi-Fi i odbiornika GPS nie miałem najmniejszego problemu. Moduł sieci bezprzewodowej Wi-Fi ma standardowy dla tego typu urządzeń zasięg.


Odbiornika GPS ze wsparciem dla A-GPS oraz GLONASS używałem podczas jazdy samochodem i mogę śmiało napisać, ze cechuje się stabilną pracą.