Jesteś tutaj:-, Microsoft, Newsy, Oprogramowanie, Sprzęt, Telefony-Windows 10 Creators Update – co nowego w aktualizacji (wideo)

Windows 10 Creators Update – co nowego w aktualizacji (wideo)

Microsoft dziś rozpoczął udostępnianie bezpłatnej aktualizacji Windows 10 Creators Update. Innowacyjne funkcje aktualizacji Windows 10 Creators Update obejmują m.in. tryb 3D dla każdego, wbudowaną funkcję nadawania transmisji z gier oraz zarządzania kartami i inne nowe funkcje w Microsoft Edge, a także ulepszenia mechanizmów bezpieczeństwa, np. nowy pulpit ustawień prywatności. Aktualizacja Creator Update zawiera również nowe funkcje Skype’a dla Windows, takie jak mini-widok czy przekazywanie SMS na urządzenia z Windows Phone.


Aktualizację Creators Update można uzyskać na kilka sposobów. W przypadku komputera z systemem Windows 10 i aktywowanymi automatycznymi aktualizacjami – najnowsza aktualizacja Creators Update zostanie zainstalowana po jej publicznym udostępnieniu. Bardziej zaawansowani użytkownicy, którzy chcą zainstalować u siebie aktualizację ręcznie, powinni przeczytać post na blogu Windows.

Poniżej szczegółowo opisujemy nowości, które znajdą się w aktualizacji Windows 10 Creators Update.

3D w Windows 10

Aktualizacja Creators Update wprowadza do Windows 10 tryb 3D dla każdego użytkownika zainteresowanego tworzeniem i udostępnianiem prac w trójwymiarze. Dzięki 3D możemy lepiej komunikować nasze pomysły i lepiej wyrażać siebie, a także szybciej się uczyć, ponieważ trójwymiarowość lepiej opisuje otaczającą nas rzeczywistość.

Razem z aktualizacją Creators Update Microsoft oferuje nową aplikację Paint 3D, a także dostęp do społeczności twórców online pod adresem Remix3D.com. Dzięki nowej aplikacji Paint 3D można w prosty sposób tworzyć od podstaw lub modyfikować obiekty 3D, zmieniać kolory, faktury lub przekształcić obraz dwuwymiarowy w prawdziwe dzieło 3D.

Dzięki Remix3D.com można udostępniać, odkrywać i czerpać inspirację z milionów obiektów 3D. Remix3D.com pozwala także połączyć się z innymi twórcami, znaleźć nowe pomysły i uzyskać natychmiastowy dostęp do biblioteki obiektów 3D w celu ich dostosowania, łączenia lub udostępniania społeczności twórców.

Nowe funkcje systemowe dla graczy w aktualizacji Windows 10 Creators Update

Wraz z aktualizacją Windows 10 Creators Update, Microsoft wprowadza nowe funkcje systemowe dedykowane dla graczy, którzy mogą już korzystać m.in. z wbudowanej funkcji transmitowania (streamingu) rozgrywki na żywo w interaktywnej aplikacji Beam, usprawnień wydajności systemu w Trybie Gry (Game Mode) oraz ustawień systemowych dedykowanych dla gier.

Transmitowanie rozgrywki w aplikacji Beam

Wraz z aktualizacją Creators Update udostępniona zostaje wbudowana w system aplikacja Beam, służąca do interaktywnego transmitowania rozgrywki z poziomu Windows 10. Aplikację można uruchomić wywołując w trakcie rozgrywki Pasek narzędzi Gry (skrótem klawiszowym Windows + G) i wybierając ikonę Beam. Streaming w aplikacji Beam nie wymaga dodatkowego oprogramowania ani urządzeń peryferyjnych. Dzięki interaktywnym funkcjom wbudowanym w aplikację, Beam stanowi wygodne i proste w obsłudze narzędzie do transmitowania gry, a dzięki technologii małego opóźnienia transmisji (poniżej jednej sekundy), kontakt widzów z prowadzącym, jak i możliwość interakcji z widownia, odbywają się niemal w czasie rzeczywistym. Technologia ta pozwala na wprowadzanie bezpośrednio do rozgrywki elementów interaktywnych, jak animacje i wskazówki dźwiękowe.

Zakładka Gry w ustawieniach systemowych Windows 10

Wśród ustawień systemowych Windows pojawiła się nowa zakładka Gry, oznaczona logotypem Xbox. Nowa sekcja grupuje w jednym miejscu wszystkie ustawienia systemu Windows 10 dedykowane dla graczy. W aktualizacji Creators Update dostępne są cztery główne kategorie ustawień: Pasek narzędzi Gry, GameDVR, transmitowanie oraz Tryb Gry. Tryb Gry (Game Mode) można też w łatwy sposób włączyć i wyłączyć z poziomu Paska narzędzi Gry (skrótem klawiszowym Windows + G).

Tryb Gry

Zadaniem opcji Tryb Gry jest dostosowanie wydajności Windows 10, udostępniając więcej zasobów systemowych dla gier. Tryb Gry działa zarówno dla gier Win32 jak i UWP (Universal Windows Platform). Aby uruchomić Tryb Gry w trakcie rozgrywki należy wywołać Pasek narzędzi Gry (skrótem klawiszowym Windows + G) i wybrać ikonę Ustawień, przełączając uruchomioną grę w Tryb Gry.

Rozszerzone wsparcie dla gier w Pasku narzędzi Gry

Aktualizacja systemowa Windows 10 Creators Update rozszerza wparcie dla obsługi Paska narzędzi. Gry w trybie pełnoekranowym dla ponad 80 najpopularniejszych tytułów PC. Funkcję można również obsługiwać w zakładce Gry w ustawieniach systemowych Windows 10.

Udoskonalony Microsoft Edge: nowe możliwości zarządzania kartami i nowe rozszerzenia.

  Microsoft Edge to szybsza i bezpieczniejsza przeglądarka stworzona specjalnie dla Windows 10. Dzięki aktualizacji Creators Update Microsoft Edge jest szybszy niż Google Chrome i Mozilla Firefox, a także oferuje dłuższy czas pracy na baterii. Będąc w drodze, bez dostępu do źródła zasilania, można teraz dłużej wyświetlać materiały wideo i przeglądać internet. Microsoft Edge realizuje streaming wideo do 3 godzin dłużej niż Google Chrome i do 5 godzin dłużej niż Mozilla Firefox, dzięki czemu dłużej można oglądać ulubione treści bez konieczności ładowania baterii. Z Microsoft Edge przeglądanie na baterii trwa niemal o całą godzinę dłużej w porównaniu do Google Chrome i niemal dwie godziny dłużej w porównaniu z Mozilla Firefox.

  Pasek podglądu kart: Czasem łatwo pogubić się w tym, co znajduje się w poszczególnych kartach, szczególnie gdy mamy otwartych wiele z nich, o podobnych nazwach i ikonach, w tym samym serwisie. Pasek podglądu kart daje możliwość szybkiego przejrzenia każdej otwartej karty – bez konieczności opuszczania strony.

  Odkładanie kart na bok: Dwa nowe przyciski, występujące obok kart w Microsoft Edge, ułatwią zarządzanie wszystkimi kartami bez utraty tempa naszej pracy. Funkcja odkładania kart na bok pozwala użytkownikom oczyścić ekran z otwartych kart z pozostawieniem możliwości ich późniejszego przywrócenia. Dzięki tej funkcji można przejrzeć miniatury odłożonych kart i przywoływać pojedyncze strony lub ich zbiór, by kontynuować pracę od miejsca, w którym została przerwana.

  Importowanie ulubionych stron z innej przeglądarki podczas przejścia na Microsoft Edge: Przeniesienie ulubionych stron, historii przeglądania czy różnych danych z innej zainstalowanej na komputerze przeglądarki wiąże się teraz tylko z wykonaniem jednej czynności. Dzięki funkcji „importuj z innej przeglądarki”, dostępnej w menu Ustawień, wystarczy wybrać przeglądarki, z których zamierzamy przenieść dane.

  Lista szybkiego dostępu dla Microsoft Edge: Teraz można otworzyć nowe okno lub okno prywatne (InPrivate) w Microsoft Edge bezpośrednio z ikony paska zadań. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem lub przesunąć palec na ikonie Microsoft Edge w pasku zadań i wybrać żądane zadanie!

  Aktualizacja Creators Update wprowadza także dodatkowe rozszerzenia do Microsoft Edge, między innymi Ebates, Intel TrueKey, czytanie i pisanie, Ghostery i RoboForm. Wprowadzono też rozszerzoną obsługę Windows Ink, od teraz wystarczy dotknąć rysika lub markera Web Note, aby skorzystać z pełnej palety kolorów.

Aplikacja Dolby Atmos dla Windows 10 teraz dostępna w Sklepie Windows

Użytkownicy Windows 10 instalujący aktualizację Creators Update będą mieli szansę zapoznać się z aplikacją audio Dolby Atmos, która od dziś dostępna jest w Sklepie Windows. Dzięki tej aplikacji słuchacze będą mogli poczuć głębię dźwięków, korzystając ze złącza HDMI lub słuchawkowego w komputerze z Windows 10 PC, na którym zainstalowano Creators Update. Skorzystają także z pasków dźwięku, nagrywarek i systemów kina domowego z aktywowaną obsługą Dolby Atmos.

Korzystaj z ulepszonych pakietów wbudowanych aplikacji do muzyki, map i zdjęć na Xbox i do obsługi rzeczywistości mieszanej (Mixed Reality) Windows. 

Wbudowane aplikacje, takie jak Mapy Windows i Zdjęcia wykorzystują pełnię możliwości Windows 10, pomagając użytkownikom lepiej wyrażać siebie i ich idee.

 • Korzystaj z Windows Ink* do rysowania obrazków i tworzenia wideo w aplikacji Zdjęcia, by nadać im niepowtarzalny charakter. Baw się, wyrażaj siebie i stwórz coś nowego z sekwencjami wideo i zdjęciami, dzięki czemu będą one nosić ślad Twojej indywidualności. Poniżej opisujemy, jak korzystać z pióra w aplikacji Zdjęcia.
 • Narysuj mapę 2D lub 3D w aplikacji Mapy i przy pomocy Windows Ink dostosuj ją do swoich potrzeb. Możesz tworzyć trasy ze wskazówkami na każdym rozwidleniu dróg, mierzyć odległość między dwoma punktami i zaznaczać miejsca do odwiedzenia. Poniżej opisujemy, jak korzystać z pióra w aplikacji Mapy.
 • Funkcja mini-widoku pozostawia na ekranie niewielkie okienko nad aktualnie aktywnym oknem. Dzięki temu możesz oglądać ulubiony program, kontynuować rozmowę na Skype lub sterować muzyką niezależnie od tego, nad czym jeszcze pracujesz.
 • Aktualizacja Windows 10 Creators Update potęguje głębię wrażeń i sprawia, że zacierają się granice między światem fizycznym a cyfrowym. Umożliwia programistom tworzenie nowych, niezwykłych aplikacji w rzeczywistości mieszanej Windows oraz nowych funkcji dla zestawów urządzeń Windows do obsługi rzeczywistości mieszanej. Pierwsze zestawy do projekcji rzeczywistości mieszanej Windows oferowane będą jeszcze w tym roku przez firmy Acer, ASUS, Dell, HP i Lenovo w cenie od 299 USD.

Najpełniejsza ochrona wszystkich zadań realizowanych na urządzeniu Windows – od przeglądania serwisów internetowych przez sprawdzanie wiadomości po ładowanie plików do chmury.

Dzięki aktualizacji Creators Update rozszerzeniu uległy również funkcje bezpieczeństwa. Klienci Microsoft będą lepiej chronieni przed zagrożeniami z urządzeń oraz sieci, a sam system będzie również skuteczniej reagował na takie zagrożenia.

 • Centrum bezpieczeństwa Windows Defender pozwala z jednego miejsca sterować wszystkimi opcjami bezpieczeństwa, takimi jak: ochrona antywirusowa, ochrona sieci i zapora, diagnostyka osiągów i stanu urządzenia, kontrola opcji bezpieczeństwa aplikacji i przeglądarki, a także funkcje bezpieczeństwa rodzinnego. W przypadku klientów biznesowych korzystających z usługi Windows Defender Advanced Threat Protection (ATP), scentralizowany portal o nazwie Centrum bezpieczeństwa Windows, wprowadzony wraz z Windows Anniversary Update, zostanie połączony z Office 365 ATP. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu inteligentnego schematu bezpieczeństwa Microsoft (Inteligent Security Graph) i pozwoli administratorom IT na łatwe śledzenie punktów końcowych ataku.
 • W Windows Defender ATP dodaliśmy także nowe działania i opcje analizy pozwalające rozpoznać ataki sieciowe i na nie zareagować. Wprowadzone rozwiązania obejmują czujniki pamięci, usprawnione zbieranie danych do analizy i nowe działania naprawcze.

Proste ustawienia prywatności

 • Nowy pulpit prywatności Microsoft pozwala przeglądać dane dotyczące aktywności użytkownika w różnych usługach i zarządzać nimi, zmienia także sposób, w jaki ustawienia prywatności Windows 10 będą tworzone i prezentowane klientom w nadchodzącej aktualizacji Creators Update.
 • Aktualizacja Creators Update ułatwia konfigurację, pozwalając użytkownikowi wybrać odpowiednie dla niego opcje i upraszcza zbieranie danych diagnostycznych, likwidując dotychczasowe trzy poziomy na rzecz dwóch: podstawowego i pełnego. Ponadto zmniejsza również ilość danych zbieranych na poziomie podstawowym.

Dzięki Skype można łatwo łączyć się z przyjaciółmi, rodziną i współpracownikami

Aktualizacja Creators Update zawiera najlepszą jak dotąd aplikację Skype dla Windows PC. Specjalnie dla Windows 10 została przygotowana wersja Skype nowej generacji, która posiada unikatowe funkcje, takie jak: mini-widok, przekazywanie SMS na Windows Phone i tłumacz Skype dla połączeń na numery komórkowe i stacjonarne. Z aplikacji można wygodnie korzystać za pomocą skrótów klawiaturowych, funkcji wyszukiwania rozmowy i zmienionego widoku rozmów grupowych wideo, dzięki której będziesz jeszcze bliżej swoich rozmówców. Dodatkowo w nowej wersji Skype można udostępniać ekrany, zdjęcia, wideo, dokumenty i pliki (do 300 MB). Można też przywitać się za pomocą komunikatora, rozmowy głosowej lub wideo za darmo, niezależnie od urządzenia, na którym zainstalowana jest aplikacja.

Jeszcze lepsza wydajność i większe możliwości personalizacji

 • Windows może teraz automatycznie zmniejszać ilość niebieskiego światła emitowanego przez komputer w nocy za pomocą funkcji nocnego oświetlenia. Zmiana ustawień tej funkcji, w tym dostosowanie jej wyłączania/włączania do godziny wschodu i zachodu słońca w danym miejscu, są możliwe po wejściu w panel Ustawienia -> System -> Ekran.
 • Skróty klawiaturowe do narzędzia Wycinanie: Zrzut ekranu można teraz wykonać przy pomocy skrótu klawiaturowego. Wystarczy wcisnąć Alt+N, wybrać rodzaj docięcia i wcisnąć enter, a rozpocznie się generowanie zrzutu. Następnie użyć klawiszy strzałek, przenieść kursor do jednego z rogów docinanego obrazka i nacisnąć spację lub enter, by rozpocząć zaznaczanie wycinanej strefy. Po jej zaznaczeniu naciskamy ponownie enter lub spację, by zakończyć generowanie zrzutu.
 • Zdalna blokada: Windows Hello może korzystać z dowolnego sparowanego urządzenia (iPhone, Android lub Windows Phone), by wykryć odejście użytkownika od komputera lub tabletu i zablokować komputer, co stanowi dodatkowy mechanizm na rzecz bezpieczeństwa i prywatności. Funkcja ta działa na smartfonach, opaskach fitness i innych urządzeniach sparowanych z komputerem PC lub tabletem.
 • Grupowanie kafelków startowych w foldery: Foldery kafelków służą do organizacji i personalizacji kafelków na ekranie startowym. Teraz funkcja ta dostępna jest także dla użytkowników Windows 10 PC. Aby z niej skorzystać, należy przeciągnąć i upuścić kafelek na inny kafelek w menu Start. W ten sposób utworzymy folder.
 • Jeżeli korzystamy z kalendarza księżycowego dla uproszczonego lub tradycyjnego języka chińskiego, możemy teraz używać kalendarza na pasku zadań, by szybko sprawdzić w nim datę.
 • Do poprawy zarządzania baterią na urządzeniu służy nowy suwak zasilania.
 • W przypadku małej ilości miejsca dostępnego na dysku nowa opcja w ustawieniach przechowywania automatycznie usuwa niepotrzebne pliki. W chwili obecnej dotyczy ona nieużywanych plików tymczasowych i elementów, które były w koszu przez 30 dni. Opcja ta jest domyślnie wyłączona, a włączyć ją można w ustawieniach: System -> ustawienia przechowywania, określając także, jakie dane powinny być usuwane.
 • Obsługa języka Braille’a w Narratorze: Uruchom Narratora. Następnie przejdź do Ustawień -> Ułatwień dostępu (klawisz Windows + U), a w Ustawieniach Narratora aktywuj przycisk „Pobierz Braille’a”. Wyświetli się komunikat dotyczący instalacji obsługi języka Braille’a. W Ustawieniach -> Ułatwieniach dostępu – należy kliknąć w przycisk: „Aktywuj język Braille’a” i dodać wyświetlanie tego języka. Zwracamy uwagę, że na potrzeby wyświetlania obsługiwane są połączenia przez czytniki USB i port szeregowy. W Ustawieniach -> Ułatwieniach dostępu wybierz język i tablicę, z której chcesz skorzystać.

Wprowadzanie aktualizacji Creators Update rozpoczyna się już dziś.


*Wymagany tablet lub PC z obsługą dotykową. Rysik może być oferowany osobno.

źródło: Microsoft

KanAutor |2017-04-11T19:23:26+01:0011 kwietnia 2017 19:23|Kategorie: Internet, Microsoft, Newsy, Oprogramowanie, Sprzęt, Telefony|Tagi: , , , |1 komentarz

1 komenarz

 1. asd 12 kwietnia 2017 w 18:18 - Odpowiedz

  Proszę pisać ostrożnie bo od wysypu nowych funkcji można dostać zawału

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.