Dzisiejsze wydanie Firefoksa zawiera wiele funkcji dla deweloperów i użytkowników, które umożliwiają lepsze i bezpieczniejsze korzystanie z sieci.

WebGL2 umożliwia stosowanie nowej generacji grafik 3D w sieci

Firefox jest pierwszą przeglądarką, która wspiera WebGL2. Bazując na mocnych fundamentach WebGL1, technologia WebGL2 umożliwia korzystanie z nowoczesnych funkcji kart 3D, takich jak transform feedback, rozszerzone teksturowanie i multisampled rendering. Funkcje te nie były wcześniej dostępne dla przeglądarek internetowych i pozwolą deweloperom tworzyć bardziej wyrafinowane i angażujące treści wizualne.

Pełne wsparcie WebGL2 działa na Windows, Mac OS i Linuksie. Więcej informacji na ten temat można przeczytać tutaj.

Jeśli chcielibyście zobaczyć demo WebGL 2, uaktualnijcie Firefoksa do wersji 51 i sprawdźcie After the Flood przygotowane przez PlayCanvas. Poniżej krótkie wideo przedstawiające demo:

Pomoc w identyfikowaniu niebezpiecznych stron

Bezpieczeństwo użytkowników online jest naszym kluczowym priorytetem i od dawna jesteśmy zwolennikami używania HTTPS, które szyfruje Twoje połączenie i pomaga chronić przed śledzeniem w trakcie korzystania z internetu, od bankowości po kontakt z przyjaciółmi – podkreśla Mozilla.

Od dzisiaj w Firefoksie strony zbierające hasła, jak serwisy e-mail czy banki, ale niezabezpieczone HTTPS będą zaznaczone jako potencjalne zagrożenie.

Do tej pory Firefox używał zielonej kłódki w okienku URL, aby pokazać, że strona jest zabezpieczna. Jeśli było inaczej, zielona kłódka się nie pojawiała. Aby wyraźniej podkreślić możliwe zagrożenie od teraz pojawia się przekreślona na czerwono szara kłódka.

Przed:

Bezpieczne połączenie (HTTPS)

Bezpieczne połączenie (HTTPS)

3

Niezabezpieczone połączenie (HTTP)

Po zmianach:

4

Po kliknięciu na ikonkę „i” pokaże się informacja, że „Połączenie nie jest bezpieczne” oraz „Dane logowania wprowadzone na tej stronie nie są chronione”.

W zeszłym roku rozpoczęto udostępnianie wieloprocesorowego Firefoksa użytkownikom korzystającym z wersji desktopowej. Dzięki temu Firefox działa w dwóch procesach – jeden dla interfejsu użytkownika i drugi dla treści na stronie. W rezultacie Firefox działa szybciej i jest bardziej responsywny. Dziś ponad połowa użytkowników Firefoksa korzysta z tego rozwiązania. Aktualne wydanie trafi do jeszcze szerszego grona odbiorców, włączając użytkowników korzystających z urządzeń dotykowych z Windowsem, wymagających ułatwień dostępu czy obsługi tekstów od prawej do lewej.

W nowym wydaniu jest też IndexedDB 2, usprawnienie dla standardu API dla lokalnego przechowywania, które na pewno zainteresuje deweloperów.

źródło: Mozilla

Kan