Siłą Soul 2 KM0415 nie jest jednak dla mnie obudowa, multimedia, ale Windows Phone 8.1 – telefon bowiem został przygotowany specjalnie z myślą o miłośnikach okienek. Zaletą tego rozwiązania jest dostęp do najważniejszych usług firmy Microsoft oraz ogrom możliwości zarządzania aplikacjami pobranymi z Windows Store.


Kafelki widoczne na ekranie możemy powiększać i pomniejszać tak, aby osiągnąć kompromis między funkcjonalnością, a komfortem użytkowania. Dzięki temu użytkownik zyskuje nowe, lepsze opcje wyszukiwania, więcej aplikacji i jeszcze więcej możliwości nadania urządzeniu osobistego charakteru oraz jest świetnie zintegrowany z usługami społecznościowym.


Interfejs jest minimalistyczny, ale przez to bardzo czytelny, intuicyjny i zwyczajnie bezproblemowy. Silne strony „okienek” można zobaczyć także korzystając z programów takich jak Skype, OneDrive, czy pakietu Office, bazujących na infrastrukturze Microsoftu.


Dla mnie kluczową cechą mobilnego systemu operacyjnego jest możliwość jak najbardziej idealnego dostosowania pulpitu terminala do moich oczekiwań. O samym systemie Windows Phone 8.1 napisano już bardzo dużo, także na Telix.pl, więc skupię się tylko na tym, co w standardzie otrzymamy od samej marki Kruger&Matz.


Niestety nie znajdziemy tutaj wiele aplikacji znanych ze smartfonów z Windows Phone, podczas gdy udanego narzędzia nawigacyjnego Here Drive można używać na wszystkich smartfonach w tym doskonałej nawigacji off-line, po ujednoliceniu nazewnictwa znanych jako Here, czy programu fotograficznego Lumia Camera. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy użyli aplikacji przygotowanych przez konkurencję – to dobra wiadomość. Soul 2 został wyposażony w moduł nawigacyjny obsługujący system GPS (A-GPS).


Ja podczas testów sprawdziłem nawigację, za pomocą dostępny w Sklepie Google Maps. Muszę przyznać, że nie mam większych zastrzeżeń. Z wyszukiwaniem aktualnej pozycji nie ma żadnego problemu.


Smartfon może łączyć się z Internetem, korzystając z modułów DC-HSPA+ 42 Mbps / HSUPA 5.76 Mbps i Wi-Fi a/b/g/n. Pod względem zasięgu telefon należy do przeciętnych. Wpływa to oczywiście na krótszy czas pracy na baterii. Do dyspozycji mamy także Bluetooth 4.0, który działa tak, jak powinien (nie zaobserwowałem żadnym problemów).


Po podłączeniu zestawu słuchawkowego będziemy mogli natomiast skorzystać z tunera FM i posłuchać stacji radiowych.

Za komfort płynnej pracy urządzenia odpowiada czterordzeniowy procesor MSM8212 Qualcomm (ARM Cortex A7) o taktowaniu 1.2GHz oraz 1 GB pamięci operacyjnej RAM. Telefon wyposażony został 8GB pamięci wewnętrznej z możliwością powiększenia jej o kolejne 32GB za pomocą karty micro SD. Wszystkie dane można jednak synchronizować z chmurą OneDrive.


Temat procesora w modelu KM0415, można podsumować jednym zdaniem smartfon działa naprawdę idealnie płynnie. System umożliwia płynną pracę i bardzo łatwe możliwości przechodzenia z jednej czynności do drugiej. Co ważne smartfon nie nagrzewał się przy tym zbyt mocno. Pod względem stabilności pracy, spokojnie może on konkurować z droższymi telefonami na platformie Google.


Mobilny Internet Explorer podobnie jak reszta systemu wyróżnia się szybkością działania. W czasie testów ani razu nie spotkaliśmy się z żadnymi błędami, ani lagowaniem.