Jesteś tutaj:-, Inne, LG, Newsy, Oprogramowanie, Rozrywka, Rynek, Sprzęt, Top7, Wydarzenia-Huawei prezentuje nowe, flagowe procesory: Kirin 990 i Kirin 990 (5G)

Huawei prezentuje nowe, flagowe procesory: Kirin 990 i Kirin 990 (5G)

Huawei zaprezentował nowe procesory z serii Kirin: Kirin 990 oraz Kirin 990 (5G). Wersja 5G to pierwsze na świecie rozwiązanie ze zintegrowanym modemem obsługującym łączność piątej generacji – zapewni najwyższą wydajność pracy i efektywność energetyczną podczas korzystania z pełnego spektrum możliwości 5G, m. in. ultraszybkiego transferu danych i rozwiązań przyszłości, takich jak smart city.

Kirin 990 (5G) to odpowiedź Huawei na coraz większe potrzeby konsumentów na całym świecie związane z niezakłóconą konsumpcją najwyższej jakości treści na smartfonach. Nowy procesor oparty został na innowacyjnej architekturze Da Vinci, która umożliwia efektywniejszą pracę smartfona w różnych scenariuszach, wspartą sztuczną inteligencją. Dzięki nowej architekturze wydajność pracy może być nawet 6 razy wyższa, a efektywność energetyczna 8 razy wyższa niż w przypadku innych rozwiązań dostępnych na rynku.

 

Kluczowe cechy wyróżniające procesor Kirin 990 (5G):

Zintegrowany modem 5G

Kirin 990 (5G) powstał w najnowocześniejszym procesie produkcji w technologii 7nm + EUV, dzięki czemu wyposażony jest w zintegrowany modem 5G. Nowe rozwiązanie zmniejsza powierzchnię płyty o 36%. Kirin 990 (5G) został wyposażony w największą na rynku liczbę tranzystorów (10,3 miliarda), mieszczących się na powierzchni równej wielkości paznokcia.

 

Ultraszybka prędkość transferu danych

Kirin 990 (5G) jest pierwszym 5G SoC obsługującym zarówno niesamodzielną (NSA), jak i autonomiczną (SA) architekturę sieci 5G, a także pełne pasma częstotliwości TDD/FDD, pozwalając na obsługę różnorodnych sieci i trybów. Jest także pierwszym, który jednocześnie obsługuje dwie karty SIM 5G – jedną przy korzystaniu z internetu w sieci 5G, drugą do przychodzących połączeń VoLTE HD. Wskaźnik maksymalnej szybkości pobierania Kirin 990 (5G) osiąga wartość 2,3 Gbit/s, a szybkość przesyłania danych wynosi 1,25 Gbit/s. W porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami opartymi o modem 4G SoC+5G, zużycie energii przez Kirin 990 (5G) zmniejsza się o 20%.

Na początkowym etapie komercjalizacji 5G niewystarczający zasięg sieci stwarza wyzwania, takie jak niestabilne połączenia w warunkach słabego sygnału czy wysokie zużycie energii. Biorąc pod uwagę duże i zaawansowane zaangażowanie Huawei w rozwój technologii 5G, Kirin 990 (5G) został kompleksowo ulepszony pod względem komunikacji w sieci 5G. W przypadku słabego sygnału sieci piątej generacji, Kirin 990 (5G) stosuje inteligentny układ przesyłu danych, który wykorzystuje zarówno sieć 5G, jak i 4G – wspierając takie aktywności jak transmisja wideo na żywo i przesyłanie krótkich filmów. Szybkość przesyłu danych wzrasta prawie 6-krotnie (5,8x), co znacznie poprawia jakość korzystania z sieci 5G.

W celu zmniejszenia zużycia energii spowodowanego obsługą sieci 5G, Kirin 990 (5G) jako pierwszy obsługuje technologię Bandwidth Part (BWP), która elastycznie przełącza zasoby przepustowości przy dużej przepustowości 5G. W porównaniu z innymi flagowymi układami SoC, Kirin 990 (5G) zmniejsza zużycie energii o 44% i zapewnia lepszą żywotność baterii. Co więcej, oferuje adaptacyjny odbiornik, który przez precyzyjny pomiar kanału poprawia szybkość łącza o 19% i zapewnia stabilne połączenia.

 

Nowa architektura Da Vinci

Kirin 990 (5G) to pierwszy flagowy SoC Huawei, wyposażony w dwurdzeniowy układ NPU, zbudowany na autorskiej architekturze Huawei – Da Vinci. To innowacyjna, zunifikowana i rozszerzalna architektura, która zapewnia optymalną moc obliczeniową przy działaniu w różnych scenariuszach – od najniższego zużycia energii do najwyższego poboru mocy.

Elastyczność architektury Da Vinci pozwala na implementację serii chipsetów Ascend we wszystkich scenariuszach opartych o sztuczną inteligencję. Układy NPU zintegrowane z Kirin 990 (5G) to Ascend Lite i Ascend Tiny. Te zaprojektowane z myślą o smartfonach, podwójne układy NPU zapewniają najwyższą na rynku moc obliczeniową AI. Wykorzystane w układach chipsety oferują 6 razy wyższą wydajność i 8 razy wyższą efektywność energetyczną niż inne dostępne na rynku rozwiązania.

 

Jeszcze wyższa wydajność pracy

Procesor Kirin 990 (5G) tworzą dwa duże rdzenie o bardzo wysokiej wydajności (Cortex-A76), dwa średnie rdzenie o wysokiej wydajności (Cortex-A76) oraz cztery małe rdzenie (Cortex-A55) zapewniające efektywność z dominującą częstotliwością taktowania osiągającą wartość do 2,86 GHz. Duży rdzeń odpowiada za wydajność i efektywność energetyczną w trudnych scenariuszach przetwarzania danych, podczas gdy mały rdzeń zapewnia minimalne zużycie energii przy pełnym wykorzystywaniu mocy obliczeniowej.

W przypadku dużych rdzeni efektywność energetyczna poprawia się o 12%, średnich rdzeni o 35%, a w przypadku małych o 15%, co zauważalnie przyspiesza reakcje w aplikacjach mobilnych.

 

Technologia inteligentnego wyboru sieci

Kirin 990 (5G) obsługuje technologię inteligentnego wyboru sieci. Funkcja ta automatycznie wybiera optymalną sieć na podstawie siły sygnału, gwarantuje stabilne połączenie i prędkość pobierania danych. Inteligentny wybór sieci wspiera także przesył danych poprzez innowacyjną technologię dystrybucji ruchu – podczas prowadzenia transmisji na żywo albo przesyłania krótkich materiałów wideo, system wykorzystuje zarówno sieć 5G, jak i 4G. Procesor wspiera dwa standardy: NSA oraz SA.

Huawei prezentuje nowe, flagowe procesory: Kirin 990 i Kirin 990 (5G) 1

 

Nowa jakość gamingu

Kirin 990 (5G) pozwala cieszyć się niespotykanymi dotąd możliwościami podczas grania. Integracja częstotliwości procesora graficznego z procesorem poprawia precyzję modulacji częstotliwości o 30% oraz stabilizuje częstotliwość wyświetlania klatek na poziomie 60 fps. Obsługiwany w Kirin 990 (5G) HDR 10 dodatkowo podnosi jakość grafiki i dostarcza jeszcze więcej pozytywnych wrażeń z gry.

 

Technologia wspomagająca tworzenie najwyższej jakości zdjęć

Jakość zdjęć w warunkach słabego oświetlenia oraz w nocy obniżają szumy: czasowy i przestrzenny. Kirin 990 (5G) pozwala także na redukcję szumu przestrzennego. Nowy procesor dodaje funkcję redukcji szumów (NR) także do filmów o częstotliwościach hybrydowych poprzez precyzyjną separację szumów oraz podnoszenie zdolności NR o 20%. Kirin 990 (5G) pozwala na realizację ostrych nagrań, nawet w warunkach słabego oświetlenia.

 

Wykorzystywanie możliwości sztucznej inteligencji

Kirin 990 (5G) wspiera możliwości fotograficzne urządzeń także dzięki zupełnie nowemu ISP 5.0, który pozwala na blokowanie (block-matching) i nakładanie filtrów 3D (BM3D) oraz sprzętową redukcję szumów (NR) i dwukanałową redukcję szumów obrazu wideo. Przetwarzanie filmów w czasie rzeczywistym w oparciu o segmentację AI dostosowuje kolor w wideo, klatka po klatce, zapewniając najwyższą, kinową jakość obrazu.

 

Kirin 990 – ultra wydajny procesor do wzmocnienia doświadczeń korzystających z 4G

Równocześnie z procesorem Kirin 990 (5G) podczas targów IFA 2019 zaprezentowana została druga, wersja procesora – Kirin 990.

Kirin 990 korzysta z 16-rdzeniowego procesora graficznego Mali-G76, co pozwala użytkownikom cieszyć się płynnym przesyłem danych przy jednoczesnym oszczędzaniu przepustowości kanałów oraz obniżeniu poziomu zużycia energii. Funkcje te mają znaczenie w przypadku dużych obciążeń w grach lub przy przetwarzaniu materiałów wideo.

Ponadto systemowa pamięć podręczna Smart Cache, z której korzysta Kirin 990, umożliwia inteligentną alokację danych DDR. Przy dużych obciążeniach procesora Smart Cache zmniejsza przepustowość nawet o 15%, poprawiając jednocześnie wydajność energetyczną procesora graficznego.Autor |2019-09-12T06:38:58+02:0012 września 2019 06:38|Kategorie: Gry, Inne, LG, Newsy, Oprogramowanie, Rozrywka, Rynek, Sprzęt, Top7, Wydarzenia|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.